Kości i stawy - naturalny sposób, by je wzmocnić

To naturalne remedium jest pyszne, a przy tym pomoże Ci wzmocnić kości i stawy.
Kości i stawy - naturalny sposób, by je wzmocnić
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Aby wzmocnić kości i stawy, nie musisz koniecznie od razu sięgać po środki farmakologiczne. Okazuje się, że istnieje całe mnóstwo alternatyw, do których należą naturalne remedia. Zależnie od indywidualnego przypadku, można je stosować jako główne leczenie bądź jego uzupełnienie.

Wziąwszy pod uwagę, że kości i stawy pełnią niezwykle ważną rolę w utrzymaniu pozycji naszego organizmu i nadawaniu mu sprężystości, nie należy ignorować dolegliwości dotyczących tych części naszego ciała. Najlepiej jest działać szybko i bez zwłoki, aby nie zmieniły się w dolegliwość chroniczną. Taki przypadek obniży bowiem jakość naszego życia i ograniczy spektrum naszych możliwości.

W kwestii zagadnienia, jakim są nasze kości i stawy, należy pamiętać, o tym, że z biegiem lat pewne zniszczenia są nieuniknione. Z czasem pojawiają się bóle zarówno kości, jak i stawów i ograniczenie ich ruchliwości. Stanowi to efekt stanów zapalnych, infekcji, urazów oraz całego mnóstwa schorzeń o charakterze chronicznym.

Choć objawy dotykające nasze kości i stawy różnią się zależnie od osoby, zazwyczaj łączy je wspólny mianownik – na pewnym etapie życia dotykają każdego z nas.

Gdy się tak dzieje, po konsultacji z lekarzem, możemy sięgnąć po różne metody mające na celu wzmocnienie naszego układu kostnego oraz stawów.

Oprócz przyjmowania środków przepisywanych przez lekarza na receptę, należy pamiętać o tym, że zdrowie kości i stawów wymaga od nas złożonych działań. Obejmują one między innymi remedia naturalne, jak również zdrowe nawyki w obrębie odżywiania się oraz utrzymywania aktywności fizycznej.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Przysiady – naucz się je wykonywać poprawnie!

Natura wychodzi nam naprzeciw oferując całe mnóstwo środków, które mogą nam pomóc zadbać o kości i stawy. Nie ma w tym krzty przesady. Przecież większość środków farmakologicznych stworzonych w tym celu zawiera wyciągi z naturalnych produktów. Mamy tu na myśli rośliny, nasiona, oleje naturalne i inne substancje.

Naturalna opcja, by zadbać o kości i stawy

W dalszej części artykułu podamy Ci przepis na naturalną kurację zawierająca składniki o właściwościach przeciwzapalnych oraz naturalne przeciwutleniacze.

Mężczyzna cierpi na ból nogi

Po wchłonięciu do organizmu, w naturalny sposób wzmacniają one kości i stawy, zmniejszając ich bolesność oraz dokuczliwe dolegliwości. W tym celu należy połączyć ze sobą rozmaite składniki, takie jak miód pszczeli, rodzynki, żelatyna oraz nasiona. Całość w połączeniu dostarcza nam całego mnóstwa cennych składników i pomaga zmniejszyć stan zapalny.

Ta opcja naturalnego leczenia wyróżnia się również wysoką zawartością naturalnych enzymów, błonnika i aminokwasów. Wchłanianie tych elementów wzmacnia kości i stawy, co z kolei zmniejsza uczucie bólu i dyskomfortu.

Ale to jeszcze nie wszystko. Sięgając po to remedium, zapewnimy sobie dużo więcej korzyści:

 • Wapń i magnez – niezbędne minerały, które pomagają utrzymać gęstość kości, zwłaszcza w obliczu jej stopniowej utraty.
 • Niewielkie ilości potasu, jednego ze składników odżywczych, które wyrównują u nas poziom sodu, umożliwiając tym samym zapobieganie retencji płynów w organizmie.
 • Remedium to dostarcza sporych ilości kwasów tłuszczowych Omega-3, które – jak zapewne zdajesz sobie sprawę – pomagają zmniejszyć stany zapalne tkanek i zapobiegać problemom z układem krążenia.
 • Wysokowartościowe białko oraz witaminy i przeciwutleniacze pomagają utrzymać odpowiednią produkcję kolagenu, co z kolei chroni stawy.
 • Jak się również okazuje, to naturalne remedium pomaga nam zachować energię – pod warunkiem, że przyjmujemy je regularnie i przez dłuższy czas. W taki sposób jego działanie pomaga nam podnieść wydajność fizyczną i umysłową w ciągu dnia.

Wzmocnij kości i stawy tym naturalnym remedium

Składniki

 • 2 łyżki nasion dyni
 • 3 łyżki rodzynek
 • 2 łyżki nasion sezamu
 • 5 łyżek nasion lnu
 • 2 łyżki żelatyny bez smaku
 • 1 szklanka miodu
Miód i jego korzyści na kości i stawy


Sposób przygotowania

Najpierw umieść w malakserze wszystkie nasiona dodając do nich żelatynę bez smaku razem z miodem i rodzynkami. Następnie włącz malakser ma maksymalną prędkość i miksuj wszystko przez około 2 do 3 minut. Chodzi o to, żeby uzyskać konsystencję jednolitej pasty bez grudek.

Gdy już mieszanka będzie gotowa, umieść się ją w pojemniku z przykrywką i przechowuj w lodówce.

Sposób spożycia

 • Po to naturalne remedium na wzmocnienie kości i stawów najlepiej jest sięgać z rana na czczo.
 • Następnie spożywany je przed obiadem i jeśli mamy ochotę – również przed kolacją.
 • Ważne, aby przyjmować je regularnie przez dłuższy czas, ponieważ – jak każda naturalna forma leczenia – aby zobaczyć efekty potrzebny jest czas.
 • Aby ułatwić przyjmowanie remedium, dobrym pomysłem jest rozpuszczenie go w połowie szklanki letniej wody.
 • Przechowuj w lodówce (maksymalny czas przechowywania to dwa miesiące)

Jak zadbać o kości i stawy – kilka dodatkowych zaleceń

Aby dodatkowo wzmocnić efekty tego naturalnego remedium, konieczne jest zadbanie o odpowiednie nawyki żywieniowe. 

Ciepła woda w szklance

Oto kilka rad, które warto jak najszybciej wprowadzić w życie:

 • Ogranicz spożycie słodkich napojów gazowanych, żywności typu fast food, produktów z dużą zawartością sodu oraz białego cukru.
 • Zwiększ ilość spożywanych owoców, warzyw, chudego mięsa i pełnoziarnistych zbóż.
 • Sięgaj po mleko roślinne (najlepiej wzbogacone w wapń i magnez) – doskonale pomoże Ci to wzmocnić kości i stawy.
 • Jeżeli występuje u Ciebie stan zapalny i retencja płynów, upewnij się, że pijesz dużo wody oraz sięgasz po naturalne diuretyki.
 • Co więcej, uzupełnij swoją dietę regularnymi ćwiczeniami fizycznymi, dostosowanymi do Twoich indywidualnych potrzeb oraz możliwości fizycznych.

Czy czujesz ból i ciężkość w kościach i stawach? Martwisz się o zdrowie kości? Koniecznie przygotuj sobie w domu to naturalne remedium. Będzie dla Ciebie wielkim sprzymierzeńcem w zachowaniu siły fizycznej oraz zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Moskowitz RW, “Role of collagen hydrolysate in bone and joint disease”, Semin Arthritis Rheum. 2000 Oct;30(2):87-99.
 • Koitaya N, Sekiguchi M, Tousen Y, Nishide Y, Morita A, Yamauchi J, Gando Y, Miyachi M, Aoki M, Komatsu M, Watanabe F, Morishita K, Ishimi Y., “Low-dose vitamin K2 (MK-4) supplementation for 12 months improves bone metabolism and prevents forearm bone loss in postmenopausal Japanese women”, J Bone Miner Metab. 2014 Mar;32(2):142-50.
  • Jennings A, MacGregor A, Spector T, Cassidy A, “Amino Acid Intakes Are Associated With Bone Mineral Density and Prevalence of Low Bone Mass in Women: Evidence From Discordant Monozygotic Twins”, J Bone Miner Res. 2016 Feb;31(2):326-35.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.