Korzyści z Tai Chi dla pacjentów z zapaleniem stawów

Sesje Tai Chi równoważą ciało i umysł do tego stopnia, że można odczuć poprawę objawów bólu stawów. Odkryj, jak te delikatne ruchy przyczyniają się do łagodzenia dolegliwości związanych z zapaleniem stawów.
Korzyści z Tai Chi dla pacjentów z zapaleniem stawów
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 08 listopada, 2022

Istnieją setki dowodów na to, że ćwiczenia fizyczne wpływają na zdrowie fizyczne. Dlatego niektóre czynności związane z poruszaniem tkanek mięśniowych i stawowych mogą być stosowane jako terapie uzupełniające w medycynie. Jednym z takich sposobów leczenia jest praktyka tai chi u pacjentów z zapaleniem stawów.

Czasopismo Endocrinology and Nutrition twierdzi, że ćwiczenia fizyczne mają korzystny wpływ na zapobieganie rozwojowi chorób przewlekłych. Patologia, taka jak zapalenie stawów, zwiększa ryzyko powikłań, jeśli pacjent ma inne problemy, takie jak otyłość.

Artykuł wskazuje, że zdrowe odżywianie i uprawianie sportu zapobiegają nadmiernemu przybieraniu na wadze. W przypadku zapalenia stawów te ekscesy mogą prowadzić do niepełnosprawności lub niezdolności do pracy, zwłaszcza u osób starszych.

Co to jest artretyzm?

Artretyzm to zapalenie jednego lub więcej stawów. Ten stan może być wywołany, gdy układ odpornościowy atakuje zdrowe tkanki organizmu. Innym razem jest to spowodowane zużyciem powierzchni stawów.

Choroba wywołuje następujące objawy w stawach:

 • Ciepło
 • Zaczerwienienie
 • Odkształcenie
 • Obrzęk
 • Sztywność
 • Ból

Nie ma ostatecznego lekarstwa na zapalenie stawów, ale istnieją metody leczenia, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tą chorobą. Według National Arthritis Coordinator bez odpowiedniej opieki patologia powoduje znaczne obrażenia fizyczne i wyraźne pogorszenie jakości życia.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą postacią artretyzmu. Jest ona spowodowana zużyciem chrząstki stawowej.

Jednak Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zauważa, że zapalenie stawów obejmuje wiele typów:

 • Dna
 • Toczeń
 • Fibromialgia
 • Reumatyzm

Niektóre odmiany zaburzenia mają tendencję do upośledzania funkcji narządów. Czasopismo Medicine wskazuje, że wzór zaangażowania stawów jest zwykle symetryczny i erozyjny.

To zaburzenie może rozwinąć się w każdym wieku, chociaż najczęściej występuje u osób starszych.
Kobieta z artretyzmem.
Ręce i kolana są często obszarami najbardziej dotkniętymi zapaleniem stawów u osób starszych.

Czym jest tai chi?

National Cancer Institute definiuje tai chi jako formę tradycyjnej chińskiej medytacji i ćwiczeń dla umysłu i ciała, która wykorzystuje powolne ruchy ciała i kontrolowany oddech. Celem jest poprawa równowagi, elastyczności, siły i zdrowia.

Ta praktyka jest korzystna dla osób cierpiących na choroby reumatyczne. Dzieje się tak, ponieważ tai chi nie wymaga dużego wysiłku, a mięśnie nie są poddawane ekstremalnym obciążeniom.

Ruchy są postrzegane jako forma gimnastyki lub sztuki walki. Doskonale stymulują pompowanie krwi i płynów przez ścięgna, mięśnie i stawy.

Filozofia tai chi polega na tym, że zdrowie pochodzi z energii życiowej organizmu i dopóki krąży ona swobodnie w ciele, choroby są blokowane. Badanie opublikowane w International Journal of Environmental Research and Public Health sugeruje, że jest skuteczny w łagodzeniu utraty gęstości mineralnej kości w obszarach kręgosłupa lędźwiowego i szyjki kości udowej, głównie u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Korzyści z tai chi dla pacjentów z zapaleniem stawów

Dzięki powolnym ruchom ćwiczenia te poprawiają równowagę i ruchomość stawów, zmniejszają napięcie, zmniejszają sztywność oraz łagodzą bóle. Jak jeszcze tai chi pomaga pacjentom z zapaleniem stawów?

Działa w Twoim umyśle

U pacjentów ze zwyrodnieniem stawów niezbędne jest pozytywne myślenie. W tym celu tai chi promuje siłę umysłu i integrację z ciałem, aby znaleźć i wykorzystać jego wewnętrzną siłę.

Zwiększa siłę kolan

Projekt opracowany przez Sports Medicine Research wykazał, że praktykowanie tai chi przez 24 tygodnie poprawia propriocepcję kostek i kolan u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego.

International Journal of Sport Science wyjaśnia, że cały obszar skuteczności tej dyscypliny na kolana z zapaleniem stawów budzi pewne sprzeczności. Jednak trend w kierunku kontroli bólu i poprawy funkcjonalności jest pozytywny.

Promuje sprawność fizyczną

Tai chi jest ćwiczeniem sercowo-oddechowym, więc pomaga wzmocnić serce i płuca, jednocześnie promując produkcję histaminy.

W przypadku tkanek i stawów z zapaleniem stawów do odzyskania zdrowia niezbędna jest wystarczająca ilość krwi, płynów i tlenu. Można to osiągnąć poprzez tradycyjne sztuki walki.

W tym samym duchu publikacja Clinical Rheumatology stwierdza, że regularna, umiarkowana aktywność fizyczna jest jednym ze środków zmniejszających ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Wzmacnia mięśnie

Amerykańskie Stowarzyszenie Osób Emerytowanych podkreśla, że mięśnie są bardzo ważne w utrzymaniu równowagi, a tai chi jest pod tym względem korzystne. Pozy i ruchy trenują ciało, co pozwala zapobiegać upadkom.

Regularne sesje intensyfikują siłę mięśni, dzięki czemu stawy będą chronione i stabilniejsze. W tym sensie tai chi minimalizuje ryzyko złamań.

Przyczynia się do elastyczności

Te chińskie ćwiczenia wiążą się ze zmniejszeniem sztywności i elastyczności stawów, dwóch podstawowych punktów łagodzenia bolesnych kryzysów zapalenia stawów. Jak to osiąga? Ścięgna i mięśnie zwiększają elastyczność, kiedy stawy zaczynają się płynnie poruszać.

Koryguje postawę

U pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów pozycja ciała ulega upośledzeniu. Dzięki ćwiczeniom typu tai chi można skorygować postawę.

Kobieta ćwiczy tai chi.
Pozycje Tai Chi wiążą się z równowagą między umysłem i ciałem. To ćwiczenia o niewielkim wpływie, które przynosi korzyści zdrowotne.

Inne skuteczne terapie

Według Spanish Journal of Rheumatology alternatywne terapie, które mogą pomóc w procesach reumatycznych, mają związek z technikami umysłu/ciała oraz spożywaniem glukozaminy i ekstraktów z imbiru. Specjaliści uważają, że miedziane bransoletki i magnetoterapia nie są przydatne.
Wśród metod leczenia uzupełniającego medycynę konwencjonalną, które wykazują akceptowalne wyniki, kwestia zapalenia stawów i reumatologii podkreśla następujące kwestie:

 • Zimno i ciepło: kompresy z gorącą wodą rozluźniają mięśnie i poprawiają krążenie krwi, a kompresy z zimną wodą łagodzą stany zapalne poprzez zwężanie naczyń krwionośnych i zastępowanie odczuć bólowych.
 • Akupunktura: Jest to wprowadzanie mikroigieł w skórę, zgodnie z meridianami energetycznymi, w celu skorygowania przepływu qi, równoważnego po chińsku z siłą witalną.
 • Wodolecznictwo: Kąpiele w wannach lub wanienkach do celów leczniczych.
 • Medycyna chiropraktyczna: stosując szybką i kontrolowaną siłę, zwiększa zakres i jakość ruchu w obszarach urazowych.

Tai chi – czy istnieje jakieś ryzyko?

Rozumiejąc fizyczne ograniczenia osób z chorobą reumatoidalną, najlepiej wybrać ćwiczenia tai chi, które nie zwiększają prawdopodobieństwa kontuzji. Chociaż potrzebne są dalsze badania nad skutkami chińskich ćwiczeń, prawdą jest, że nie zaostrzają one objawów, a jednocześnie rozszerzają ruchliwość i elastyczność stawów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.