Korzyści i przeciwwskazania z jakimi się wiąże korzeń arcydzięgla

Korzeń arcydzięgla jest popularny ze względu na swoje właściwości lecznicze. W szczególności wiele osób uważa, że łagodzi objawy zgagi, bezsenności, zapalenia stawów i innych bólów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Korzyści i przeciwwskazania z jakimi się wiąże korzeń arcydzięgla
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nazwa korzeń arcydzięgla w szczególności odnosi się do gatunku Angelica archangelica lub Angelica sinesis. To wieloletnia roślina, która rośnie w Azji i kilku krajach Europy. Ludzie od lat stosują tę roślinę w celach leczniczych, ponieważ zawiera substancje chemiczne o potencjale farmakologicznym.

W szczególności specjaliści uważają, że korzeń arcydzięgla pomaga w leczeniu zaburzeń trawienia, objawów menopauzy, bólów stawów i zaburzeń snu. Jednak niewiele jest dowodów naukowych na poparcie przypisywanych mu właściwości. Co więc mówią badania? Spójrzmy!

Co to jest korzeń arcydzięgla?

Dzięgiel, czy też arcydzięgiel to gatunek rośliny, która dorasta do prawie 10 stóp wysokości. Rośliny te mają grona efektownych zielonych lub żółtych kwiatów, które później stają się małymi owocami. Ze względu na swój skład roślina ta wydziela silny i niepowtarzalny zapach, który ludzie często określają jako ziemisty lub ziołowy.

Korzeń arcydzięgla pochodzi konkretnie z gatunku Angelica archangelica lub Angelica sinesis. Ten pierwszy znamy również pod nazwą „dzikiego selera” lub „dzięgla norweskiego” i rośnie on w krajach europejskich. Chociaż wiele osób używa go do celów leczniczych, niektórzy używają go również do gotowania!

Co ciekawe, gatunek A. sinensis ma popularną nazwę „żeń-szeń żeński” i pochodzi z Chin. Uprawiano go również w wielu krajach wschodnioazjatyckich, które cenią go za korzystne działanie na problemy hormonalne u kobiet.

Jakie zastosowanie ma korzeń arcydzięgla

Gatunek A. archangelica ma zastosowanie nie tylko jako naturalny środek leczniczy. Czasami używa się go do produkcji ginu i innej odmiany likierów. Z drugiej strony, korzeń A. sinesis angelica wyróżnia się naturalnymi zastosowaniami medycznymi, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie kobiet.

W rzeczywistości suplementy obu gatunków można znaleźć w postaci kapsułek, płynów i herbat. Specjaliści muszą jeszcze ustalić dokładną standardową dawkę, ale często waha się ona między 500 a 2000 miligramów (1/100 uncji i 7/100 uncji) sproszkowanego korzenia lub ekstraktu z korzenia.

korzeń arcydzięgla z bliska
W sprzedaży korzeń arcydzięgla często występuje pod nazwą dong quai.

Korzyści jakie przynosi korzeń arcydzięgla

Wiele korzyści, które ludzie przypisują korzeniowi arcydzięgla, pochodzi z anegdotycznych danych. W rzeczywistości na dzień dzisiejszy nie ma solidnych badań, które wykazałyby, że jest skuteczny i bezpieczny w leczeniu chorób. Z tego powodu, przede wszystkim, musimy wyjaśnić, że nie należy go używać jako opcji terapeutycznej pierwszego rzutu.

Powinieneś skonsultować się z profesjonalistą w sprawie każdego problemu medycznego, który u ciebie wystąpi. Podobnie powinieneś skonsultować się z nim przed zażyciem leków. Przyjrzyjmy się teraz niektórym z najbardziej znanych korzyści korzenia arcydzięgla.

Działanie przeciwbakteryjne

Korzeń arcydzięgla ma działanie przeciwdrobnoustrojowe, które, jak się wydaje, przyczynia się do łagodzenia i zapobiegania chorobom zakaźnym. Badanie probówkowe udostępnione w Natural Product Communications pokazuje, że olejek eteryczny z gatunku A. archangelica usuwa bakterie Staphylococcus aureus i Escherichia coli.

Ponadto studium opublikowane w Journal of Food Science and Technology wykazało, że produkt ten hamuje rozwój pleśni na orzechach, co sugeruje, że może działać jako konserwant żywności.

Działanie uspokajające

W medycynie popularnej korzeń arcydzięgla używa się jako naturalnego środka uspokajającego, który łagodzi nerwowość i niepokój. W rzeczywistości badanie na zwierzętach opublikowane w Journal of Traditional Chinese Medicine sugeruje, że ekstrakt z A. archangelica powoduje relaksację i zmniejsza lękowe zachowania.

Inne badania na zwierzętach przynoszą podobne wnioski. Mimo to konieczne są dalsze badania, aby potwierdzić te same efekty u ludzi. Z tego powodu należy używać go ostrożnie.

Działanie na stawy

Suplementacja wyciągiem z korzenia arcydzięgla wydaje się mieć pozytywny wpływ na chorobę zwyrodnieniową stawów i reumatoidalne zapalenie stawów.

Ponadto badanie udostępnione w Bio-Medical Materials and Engineering wykazało, że suplementy te zmniejszają reakcję zapalną i uszkodzenia stawów oraz pomagają w naprawie chrząstki. Inne badanie w Clinical Reviews in Allergy & Immunology wykazało podobne wyniki. Jednak specjaliści wciąż potrzebują więcej dowodów.

Klimakterium

W tradycyjnej medycynie chińskiej ludzie stosują produkty pochodzące z A. sinesis w nadziei na zmniejszenie objawów menopauzy i innych zaburzeń hormonalnych u kobiet. Mimo to, na dzień dzisiejszy, nie ma solidnych dowodów na jego skuteczność lub bezpieczeństwo w dłuższej perspektywie.

Jednak wiele osób twierdzi, że korzeń arcydzięgla przyczynia się do zwiększenia lub utrzymania optymalnego poziomu serotoniny. Według artykułu w czasopiśmie Planta Medica, roślina ta pomaga zmniejszyć częstotliwość uderzeń gorąca i innych objawów.

Leczenie ran

Przegląd opublikowany przez Phytotherapy Research twierdzi, że A. sinenis i inne preparaty ziołowe wspomagają gojenie się ran poprzez stymulowanie tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Chociaż brakuje bardziej szczegółowych badań, ekstrakty te mogą być przydatne, jeśli chodzi o powierzchowne rany.

Działanie przeciwnowotworowe

Badania na probówkach i na zwierzętach wykazały interesujące odkrycia dotyczące działania przeciwnowotworowego zarówno A. archangelica, jak i A, sinesis. Jedno z badań udostępnionych w Journal of Integrative Medicine wykazało, że ekstrakty z korzenia arcydzięgla mają potencjał przeciwnowotworowy przeciwko komórkom raka piersi in vitro i in vivo.

Specjaliści stwierdzili podobne wyniki w badaniach nad rakiem szyjki macicy, rakiem krtani i komórkami mięsaka prążkowanokomórkowego. W szczególności za tymi efektami stoją dwa fitochemikalia, zwane angelicyną i imperatoryną. Wymaga to jednak dalszych badań, aby ustalić, czy ludzie doświadczają tych samych korzyści.

z bliska zeskrobać kolano podając niektóre miejscowe leczenie
Aby przyspieszyć proces gojenia się ran, można zastosować korzeń arcydzięgla. Badania potwierdziły, że wspomaga to wzrost naczyń krwionośnych.

Zagrożenia i możliwe skutki uboczne korzenia arcydzięgla

Korzeń arcydzięgla, zwłaszcza gatunek A. sinesis, nie jest wolny od wywoływania skutków ubocznych lub interakcji z lekami. Istnieją doniesienia o przypadkach, które wiążą przyjmowanie wysokich dawek tego suplementu z problemami z sercem i nadciśnieniem.

Istnieje również obawa przed zapaleniem skóry pod wpływem kontaktu ze światłem i kontaktowym zapaleniem skóry, które może rozwinąć się po kontakcie z tą rośliną. Osoby przyjmujące jakikolwiek suplement z korzeniem arcydzięgla powinny unikać nadmiernego wystawiania się na słońce, ponieważ zwiększa on wrażliwość skóry na promienie ultrafioletowe (UV).

Między innymi należy również unikać spożywania korzenia arcydzięgla lub produktów z niego pochodnych w następujących przypadkach:

 • W ciąży lub karmienie piersią
 • Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych
 • Leczenia lekami na dyslipidemię i przeciwdrgawkowymi
 • Spożywanie leków opatrzonych ostrzeżeniem dotyczącym jednoczesnego spożywania grejpfruta, ponieważ arcydzięgiel zawiera furanokumaryny

Wskazówki dotyczące bezpiecznego używania korzenia arcydzięgla

W pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek suplementu z korzenia arcydzięgla. Pomoże ci ocenić, czy istnieje jakiekolwiek ryzyko związane z jego spożyciem. Jednak konieczne jest przestrzeganie dawki zalecanej na etykiecie produktu, aby uniknąć niepożądanych efektów.

Zgodnie z ogólną zasadą, suplementy A. sinesis zwykle pojawiają się pod nazwą „dong quai”, a te z A. archangelica pojawiają się jako „korzeń arcydzięgla”. Należy sprawdzić, jakie gatunki zawiera produkt, którego używasz, aby upewnić się, że używasz go prawidłowo.

Oczywiście trzeba pamiętać, że roślina ta, podobnie jak inne preparaty ziołowe, korzeń arcydzięgla nie podlega regulacji przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Z tego powodu w żadnym wypadku nie powinien zastępować żadnych zabiegów medycznych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Li X, Zhang LH, Lv GH, Wang XX, Jiang WD, Jin YQ, Zhao ZZ. [Comparison on content of ligustilides in different danggui samples]. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi. 2013 Sep;38(17):2838-43. Chinese. PMID: 24380307.
 • Chen XP, Li W, Xiao XF, Zhang LL, Liu CX. Phytochemical and pharmacological studies on Radix Angelica sinensis. Chin J Nat Med. 2013 Nov;11(6):577-87. doi: 10.1016/S1875-5364(13)60067-9. PMID: 24345498.
 • Aćimović MG, Pavlović SĐ, Varga AO, Filipović VM, Cvetković MT, Stanković JM, Čabarkapa IS. Chemical Composition and Antibacterial Activity of Angelica archangelica Root Essential Oil. Nat Prod Commun. 2017 Feb;12(2):205-206. PMID: 30428212.
 • Prakash B, Singh P, Goni R, Raina AK, Dubey NK. Efficacy of Angelica archangelica essential oil, phenyl ethyl alcohol and α- terpineol against isolated molds from walnut and their antiaflatoxigenic and antioxidant activity. J Food Sci Technol. 2015 Apr;52(4):2220-8. doi: 10.1007/s13197-014-1278-x. Epub 2014 Feb 16. PMID: 25829603; PMCID: PMC4375230.
 • Kumar D, Bhat ZA, Shah MY. Anti-anxiety activity of successive extracts of Angelica archangelica Linn. on the elevated T-maze and forced swimming tests in rats. J Tradit Chin Med. 2012 Sep;32(3):423-9. doi: 10.1016/s0254-6272(13)60049-7. PMID: 23297567.
 • Yang CL, Or TC, Ho MH, Lau AS. Scientific basis of botanical medicine as alternative remedies for rheumatoid arthritis. Clin Rev Allergy Immunol. 2013 Jun;44(3):284-300. doi: 10.1007/s12016-012-8329-8. PMID: 22700248.
 • Shou C, Li J, Liu Z. Complementary and alternative medicine in the treatment of menopausal symptoms. Chin J Integr Med. 2011 Dec;17(12):883-8. doi: 10.1007/s11655-011-0932-7. Epub 2011 Dec 3. PMID: 22139538.
 • Yang Y, Chin A, Zhang L, Lu J, Wong RW. The role of traditional Chinese medicines in osteogenesis and angiogenesis. Phytother Res. 2014 Jan;28(1):1-8. doi: 10.1002/ptr.4959. Epub 2013 Mar 15. PMID: 23494901.
 • Oliveira CR, Spindola DG, Garcia DM, Erustes A, Bechara A, Palmeira-Dos-Santos C, Smaili SS, Pereira GJS, Hinsberger A, Viriato EP, Cristina Marcucci M, Sawaya ACHF, Tomaz SL, Rodrigues EG, Bincoletto C. Medicinal properties of Angelica archangelica root extract: Cytotoxicity in breast cancer cells and its protective effects against in vivo tumor development. J Integr Med. 2019 Mar;17(2):132-140. doi: 10.1016/j.joim.2019.02.001. Epub 2019 Feb 8. PMID: 30799248.
 • Wang Y, Chen Y, Chen X, Liang Y, Yang D, Dong J, Yang N, Liang Z. Angelicin inhibits the malignant behaviours of human cervical cancer potentially via inhibiting autophagy. Exp Ther Med. 2019 Nov;18(5):3365-3374. doi: 10.3892/etm.2019.7985. Epub 2019 Sep 6. PMID: 31602210; PMCID: PMC6777310.
 • Brown AC. Heart Toxicity Related to Herbs and Dietary Supplements: Online Table of Case Reports. Part 4 of 5. J Diet Suppl. 2018 Jul 4;15(4):516-555. doi: 10.1080/19390211.2017.1356418. Epub 2017 Oct 5. PMID: 28981338.
 • Jalili J, Askeroglu U, Alleyne B, Guyuron B. Herbal products that may contribute to hypertension. Plast Reconstr Surg. 2013 Jan;131(1):168-173. doi: 10.1097/PRS.0b013e318272f1bb. PMID: 23271526.
 • Abugroun A, Gaznabi S, Natarajan A, Daoud H. Lime-induced phytophotodermatitis. Oxf Med Case Reports. 2019;2019(11):470-472. Published 2019 Dec 9. doi:10.1093/omcr/omz113

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.