Korzeń piwonii białej: korzyści i skutki uboczne
Informacje zawarte w tym artykule pochodzą ze źródeł naukowych, które przedstawiają dane oparte na dowodach. Artykuł został przejrzany i/lub napisany przez pracowników służby zdrowia, aby zapewnić najwyższą medyczną dokładność w oparciu o aktualne badania naukowe i spełnia standardy Fact Checked.
Korzeń piwonii białej pochodzi z rośliny o naukowej nazwie Paeonia lactiflora Pall. Należy do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae), uprawianej w Azji Wschodniej, Europie i Ameryce Północnej. Jest również znana jako „piwonia ogrodowa” lub „piwonia chińska”.
Według danych historycznych suszony korzeń piwonii białej jest używany w tradycyjnej medycynie chińskiej od ponad 1000 lat. W szczególności jest to suplement łagodzący stany zapalne, ból i gorączkę. Co mówi o tym nauka? Jakie są efekty wtórne? W tej przestrzeni szczegółowo to opisujemy.
Korzyści i zastosowania, jakie ma korzeń piwonii białej
Zastosowania lecznicze korzenia białej piwonii są dość dobrze znane w Chinach i innych krajach azjatyckich. Podobnie, suplementy z tego korzenia są dostępne w Ameryce Północnej, Europie i różnych miejscach na całym świecie. Ze swojej strony kwiat rośliny zwykle wykorzystuje się do celów ozdobnych.
Artykuł opublikowany w International Journal of Molecular Sciences wyszczególnia, że piwonia zawiera ważne składniki o działaniu farmakologicznym. Wśród nich należy podkreślić:
- Monoterpeny.
- Olejek lotny.
- Triterpeny.
- Taniny
- Stylbeny.
- Flawonoidy.
- Polifenole.
Jednak do tej pory nie ma solidnych dowodów na korzyści korzenia piwonii dla ludzi. Wiele badań przeprowadzono na zwierzętach, a wyniki są niejednoznaczne. Mimo to naukowcy uważają, że odkrycia są obiecujące dla rozwoju przyszłych leków.
Przeczytaj też: Korzeń maca – sposób na kontrolę objawów menopauzy
Efekty immunomodulujące
Z korzenia białej piwonii otrzymuje się związki znane jako „całkowite glikozydy piwonii”. Substancje te przebadano pod kątem ich potencjału przeciwzapalnego. Według przeglądu opublikowanego w Journal of Ethnopharmacology, właściwości te pomagają regulować układ odpornościowy.
Dlatego uważa się, że korzeń piwonii białej ma zdolność łagodzenia objawów zaburzeń autoimmunologicznych, takich jak:
- Liszaj płaski jamy ustnej.
- Łuszczyca.
- Reumatoidalne zapalenie stawów.
- Zespół Sjogrena.
Oczywiście, biorąc pod uwagę nasilenie tych schorzeń, suplement nie powinien stanowić leczenia pierwszego rzutu. Ważne jest, aby przed użyciem go w ramach terapii skonsultować się z lekarzem.
Działanie przeciwzapalne
Oprócz powyższego, całkowite glikozydy piwonii mają również potencjał jako środki przeciwzapalne. Badanie przeprowadzone w Frontiers in Pharmacology sugeruje, że substancje te pomagają tłumić szlaki zapalne wywołujące chorobę. W ten sposób zmniejsza się ryzyko między innymi chorób nerek, wątroby i zapalenia stawów.
Korzeń piwonii białej pobudza przepływ krwi
W medycynie chińskiej korzeń białej piwonii jest stosowany jako antykoagulant. W rzeczywistości uważa się, że pomaga zapobiegać zakrzepicy. Dlatego też badanie na zwierzętach ujawnione w Molecular Medicine Reports wykazało, że paeonifloryna (jeden z glikozydów w roślinie) nasila działanie aktywatora plazminogenu urokinazy.
Enzym ten pomaga naturalnie rozwiązywać problemy z zakrzepicą. Eksperci sugerują, że zapobiega tworzeniu się skrzepów. Może nawet pomóc w rozpuszczeniu już istniejących. Podobne wyniki zaobserwowano we wspólnym przeglądzie w medycynie komplementarnej i alternatywnej opartej na dowodach.
Korzeń piwonii białej ma właściwości przeciwbólowe
Paeoniflorin, jeden z głównych związków aktywnych w tym korzeniu, działa lekko przeciwbólowo na organizm. Badanie na zwierzętach opisane w Cellular Physiology and Biochemistry wykazało, że substancja działa na ośrodkowy układ nerwowy a także pomaga zmniejszyć ból.
Zdrowie psychiczne
Inne zastosowanie korzenia białej piwonii ma związek ze zdrowiem psychicznym. Tradycyjnie stosuje się go jako środek wspomagający przeciwko objawom depresji i lęku. Jak wyjaśniono w badaniu opublikowanym w BioMed Research International, dzieje się tak dlatego, że jego ekstrakty zmniejszają ekspresję transportera serotoniny.
Innymi słowy, korzeń piwonii białej zapobiega hamowaniu przez to białko działania serotoniny, hormonu, który przyczynia się do dobrego samopoczucia. W związku z tym wywiera działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne.
W innych badaniach paeonifloryn zawarty w tym korzeniu pomógł zwiększyć probiotyki w jelitach. Według przeglądu udostępnionego w International Journal of Clinical Practice sprzyja to również łagodzeniu zaburzeń nastroju.
Działanie na skórę
Anegdotyczne dane pokazują, że ekstrakty z korzenia białej piwonii są pomocne w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się. Ich zwolennicy zwracają uwagę, że spowalnia pojawianie się zmarszczek, plam a także innych niedoskonałości związanych z wiekiem. Jednak wciąż brakuje na to dowodów.
W związku z tym badanie laboratoryjne opublikowane w International Journal of Cosmetic Science podkreśla, że paeoniflorin ma potencjał jako środek depigmentujący. Redukuje melaninę i sprzyja redukcji ciemnych plam.
Inne zastosowania
Wiele korzyści przypisywanych temu korzeniowi nie zostało zbadanych. Wymienia się je w literaturze popularnej, ale nie ma dowodów na ich bezpieczeństwo i skuteczność.
Dlatego przy stosowaniu suplementów z korzenia piwonii białej należy zachować ostrożność. Możliwe zastosowania są następujące:
- Zespół policystycznych jajników.
- Skurcze menstruacyjne
- Zaburzenia trawienia
- Nadmierne wypadanie włosów
- Nadmiar potu.
- Migreny
- Zaburzenia układu oddechowego.
- Zespół przewlekłego zmęczenia.
- Mastalgia.
Możliwe skutki uboczne, jakie może wywołać korzeń piwonii białej
Amerykańska korporacja WebMD twierdzi, że korzeń białej piwonii jest bezpieczny dla większości zdrowych ludzi, o ile jest spożywany w odpowiednich dawkach. U osób dorosłych stosowano go bez problemów nawet do 6 miesięcy.
Jego nadmierne spożycie wiąże się z następującymi skutkami ubocznymi:
- Nadmierne krwawienie
- Biegunka.
- Zaburzenia trawienia
Ze względu na brak dowodów nie jest zalecany kobietom w ciąży i karmiącym. Jego właściwości przeciwzakrzepowe sprawiają ponadto, że jest on przeciwproduktywny u osób planujących operację. Może być również niebezpieczny dla osób z zaburzeniami krzepnięcia. Dlatego przed rozpoczęciem jego spożywania konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.
Może Cię zainteresować: Korzeń imbiru – jak używać go w walce z kaszlem?
Możliwe interakcje z lekami
Ten korzeń i jego pochodne spowalniają krzepnięcie krwi. Dlatego nie należy ich łączyć z lekami przeciwzakrzepowymi lub przeciwpłytkowymi. Jeśli tak, istnieje ryzyko krwawienia lub siniaków.
Niektóre z leków, które trzeba wziąć pod uwagę to:
- Aspiryna.
- Klopidogrel (Plavix®)
- Diklofenak (Voltaren®, Cataflam®).
- Ibuprofen (Advil®, Motrin®).
- Naproksen (Anaprox®, Naprosyn®).
- Warfaryna (Coumadin®).
Nie należy go również przyjmować jednocześnie z fenytoiną, ponieważ zmniejsza jej skuteczność. Jest to środek przeciwdrgawkowy i aby jego działanie było skuteczne, konieczne jest osiągnięcie określonych stężeń we krwi.
W jakich postaciach dostępny jest korzeń białej piwonii?
Ekstrakty z korzenia białej piwonii są dostępne w postaci kapsułek, nalewek, proszku i herbaty. Należy zauważyć jednak, że nie podlegają one regulacji przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Mimo to są dostępne w sklepach zielarskich, aptekach, na rynkach zdrowia i aptekach tradycyjnej medycyny.
Bezpieczna dawka nie została ustalona i zależy od takich czynników, jak wiek, stan zdrowia i przeznaczenie suplementu. Dlatego należy postępować zgodnie z instrukcjami na etykiecie i sugestiami farmaceuty lub zielarza. Oczywiście, jeśli to możliwe, najlepiej najpierw skonsultować się z lekarzem.
To może Cię zainteresować ...