Korzeń piwonii białej: korzyści i skutki uboczne

Biała piwonia jest stosowana w medycynie naturalnej jako środek wspomagający łagodzenie skurczów mięśni, stanów zapalnych i niepokoju. Co mówią dowody? Tutaj to omawiamy.
Korzeń piwonii białej: korzyści i skutki uboczne
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Korzeń piwonii białej pochodzi z rośliny o naukowej nazwie Paeonia lactiflora Pall. Należy do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae), uprawianej w Azji Wschodniej, Europie i Ameryce Północnej. Jest również znana jako „piwonia ogrodowa” lub „piwonia chińska”.

Według danych historycznych suszony korzeń piwonii białej jest używany w tradycyjnej medycynie chińskiej od ponad 1000 lat. W szczególności jest to suplement łagodzący stany zapalne, ból i gorączkę. Co mówi o tym nauka? Jakie są efekty wtórne? W tej przestrzeni szczegółowo to opisujemy.

Korzyści i zastosowania, jakie ma korzeń piwonii białej

Zastosowania lecznicze korzenia białej piwonii są dość dobrze znane w Chinach i innych krajach azjatyckich. Podobnie, suplementy z tego korzenia są dostępne w Ameryce Północnej, Europie i różnych miejscach na całym świecie. Ze swojej strony kwiat rośliny zwykle wykorzystuje się do celów ozdobnych.

Artykuł opublikowany w International Journal of Molecular Sciences wyszczególnia, że ​​piwonia zawiera ważne składniki o działaniu farmakologicznym. Wśród nich należy podkreślić:

  • Monoterpeny.
  • Olejek lotny.
  • Triterpeny.
  • Taniny
  • Stylbeny.
  • Flawonoidy.
  • Polifenole.

Jednak do tej pory nie ma solidnych dowodów na korzyści korzenia piwonii dla ludzi. Wiele badań przeprowadzono na zwierzętach, a wyniki są niejednoznaczne. Mimo to naukowcy uważają, że odkrycia są obiecujące dla rozwoju przyszłych leków.

Efekty immunomodulujące

Z korzenia białej piwonii otrzymuje się związki znane jako „całkowite glikozydy piwonii”. Substancje te przebadano pod kątem ich potencjału przeciwzapalnego. Według przeglądu opublikowanego w Journal of Ethnopharmacology, właściwości te pomagają regulować układ odpornościowy.

Dlatego uważa się, że korzeń piwonii białej ma zdolność łagodzenia objawów zaburzeń autoimmunologicznych, takich jak:

  • Liszaj płaski jamy ustnej.
  • Łuszczyca.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów.
  • Zespół Sjogrena.

Oczywiście, biorąc pod uwagę nasilenie tych schorzeń, suplement nie powinien stanowić leczenia pierwszego rzutu. Ważne jest, aby przed użyciem go w ramach terapii skonsultować się z lekarzem.

Potencjał immunomodulacyjny ma pozwolić na włączenie tego korzenia do leczenia chorób takich jak łuszczyca. Zawsze jednak w kombinacji z innymi już przetestowanymi lekami.

Działanie przeciwzapalne

Oprócz powyższego, całkowite glikozydy piwonii mają również potencjał jako środki przeciwzapalne. Badanie przeprowadzone w Frontiers in Pharmacology sugeruje, że substancje te pomagają tłumić szlaki zapalne wywołujące chorobę. W ten sposób zmniejsza się ryzyko między innymi chorób nerek, wątroby i zapalenia stawów.

Korzeń piwonii białej pobudza przepływ krwi

W medycynie chińskiej korzeń białej piwonii jest stosowany jako antykoagulant. W rzeczywistości uważa się, że pomaga zapobiegać zakrzepicy. Dlatego też badanie na zwierzętach ujawnione w Molecular Medicine Reports wykazało, że paeonifloryna (jeden z glikozydów w roślinie) nasila działanie aktywatora plazminogenu urokinazy.

Enzym ten pomaga naturalnie rozwiązywać problemy z zakrzepicą. Eksperci sugerują, że zapobiega tworzeniu się skrzepów. Może nawet pomóc w rozpuszczeniu już istniejących. Podobne wyniki zaobserwowano we wspólnym przeglądzie w medycynie komplementarnej i alternatywnej opartej na dowodach.

Korzeń piwonii białej ma właściwości przeciwbólowe

Paeoniflorin, jeden z głównych związków aktywnych w tym korzeniu, działa lekko przeciwbólowo na organizm. Badanie na zwierzętach opisane w Cellular Physiology and Biochemistry wykazało, że substancja działa na ośrodkowy układ nerwowy a także pomaga zmniejszyć ból.

Zdrowie psychiczne

Inne zastosowanie korzenia białej piwonii ma związek ze zdrowiem psychicznym. Tradycyjnie stosuje się go jako środek wspomagający przeciwko objawom depresji i lęku. Jak wyjaśniono w badaniu opublikowanym w BioMed Research International, dzieje się tak dlatego, że jego ekstrakty zmniejszają ekspresję transportera serotoniny.

Innymi słowy, korzeń piwonii białej zapobiega hamowaniu przez to białko działania serotoniny, hormonu, który przyczynia się do dobrego samopoczucia. W związku z tym wywiera działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne.

W innych badaniach paeonifloryn zawarty w tym korzeniu pomógł zwiększyć probiotyki w jelitach. Według przeglądu udostępnionego w International Journal of Clinical Practice sprzyja to również łagodzeniu zaburzeń nastroju.

Działanie na skórę

Anegdotyczne dane pokazują, że ekstrakty z korzenia białej piwonii są pomocne w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się. Ich zwolennicy zwracają uwagę, że spowalnia pojawianie się zmarszczek, plam a także innych niedoskonałości związanych z wiekiem. Jednak wciąż brakuje na to dowodów.

W związku z tym badanie laboratoryjne opublikowane w International Journal of Cosmetic Science podkreśla, że ​​paeoniflorin ma potencjał jako środek depigmentujący. Redukuje melaninę i sprzyja redukcji ciemnych plam.

Inne zastosowania

Wiele korzyści przypisywanych temu korzeniowi nie zostało zbadanych. Wymienia się je w literaturze popularnej, ale nie ma dowodów na ich bezpieczeństwo i skuteczność.

Dlatego przy stosowaniu suplementów z korzenia piwonii białej należy zachować ostrożność. Możliwe zastosowania są następujące:

  • Zespół policystycznych jajników.
  • Skurcze menstruacyjne
  • Zaburzenia trawienia
  • Nadmierne wypadanie włosów
  • Nadmiar potu.
  • Migreny
  • Zaburzenia układu oddechowego.
  • Zespół przewlekłego zmęczenia.
  • Mastalgia.

Możliwe skutki uboczne, jakie może wywołać korzeń piwonii białej

Amerykańska korporacja WebMD twierdzi, że korzeń białej piwonii jest bezpieczny dla większości zdrowych ludzi, o ile jest spożywany w odpowiednich dawkach. U osób dorosłych stosowano go bez problemów nawet do 6 miesięcy.

Jego nadmierne spożycie wiąże się z następującymi skutkami ubocznymi:

  • Nadmierne krwawienie
  • Biegunka.
  • Zaburzenia trawienia

Ze względu na brak dowodów nie jest zalecany kobietom w ciąży i karmiącym. Jego właściwości przeciwzakrzepowe sprawiają ponadto, że jest on przeciwproduktywny u osób planujących operację. Może być również niebezpieczny dla osób z zaburzeniami krzepnięcia. Dlatego przed rozpoczęciem jego spożywania konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Za pomocą tego korzenia można wpłynąć na koagulację krwi, dlatego nie należy go spożywać przed zabiegiem operacyjnym.

Możliwe interakcje z lekami

Ten korzeń i jego pochodne spowalniają krzepnięcie krwi. Dlatego nie należy ich łączyć z lekami przeciwzakrzepowymi lub przeciwpłytkowymi. Jeśli tak, istnieje ryzyko krwawienia lub siniaków.

Niektóre z leków, które trzeba wziąć pod uwagę to:

  • Aspiryna.
  • Klopidogrel (Plavix®)
  • Diklofenak (Voltaren®, Cataflam®).
  • Ibuprofen (Advil®, Motrin®).
  • Naproksen (Anaprox®, Naprosyn®).
  • Warfaryna (Coumadin®).

Nie należy go również przyjmować jednocześnie z fenytoiną, ponieważ zmniejsza jej skuteczność. Jest to środek przeciwdrgawkowy i aby jego działanie było skuteczne, konieczne jest osiągnięcie określonych stężeń we krwi.

W jakich postaciach dostępny jest korzeń białej piwonii?

Ekstrakty z korzenia białej piwonii są dostępne w postaci kapsułek, nalewek, proszku i herbaty. Należy zauważyć jednak, że nie podlegają one regulacji przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Mimo to są dostępne w sklepach zielarskich, aptekach, na rynkach zdrowia i aptekach tradycyjnej medycyny.

Bezpieczna dawka nie została ustalona i zależy od takich czynników, jak wiek, stan zdrowia i przeznaczenie suplementu. Dlatego należy postępować zgodnie z instrukcjami na etykiecie i sugestiami farmaceuty lub zielarza. Oczywiście, jeśli to możliwe, najlepiej najpierw skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hong DY, Pan KY. Paeoniaceae. In: Wu ZY, Raven PH, editors. Flora of China. Vol. 6. Science Press and Missouri Botanic Garden Press; Beijing, China: 2001. pp. 127–132. [Google Scholar]
  • Paeonia lactiflora. (n.d.). ScienceDirect. Retrieved on June 1, 2021 from https://www.sciencedirect.com/topics/pharmacology-toxicology-and-pharmaceutical-science/paeonia-lactiflora
  • Zhou C, Zhang Y, Sheng Y, et al. Herbaceous peony (Paeonia lactiflora Pall.) as an alternative source of oleanolic and ursolic acids. Int J Mol Sci. 2011;12(1):655-667. Published 2011 Jan 18. doi:10.3390/ijms12010655
  • Jiang H, Li J, Wang L, Wang S, Nie X, Chen Y, Fu Q, Jiang M, Fu C, He Y. Total glucosides of paeony: A review of its phytochemistry, role in autoimmune diseases, and mechanisms of action. J Ethnopharmacol. 2020 Aug 10;258:112913. doi: 10.1016/j.jep.2020.112913. Epub 2020 May 1. PMID: 32371143.
  • Tu, J., Guo, Y., Hong, W., Fang, Y., Han, D., Zhang, P., Wang, X., Körner, H., & Wei, W. (2019). The Regulatory Effects of Paeoniflorin and Its Derivative Paeoniflorin-6′-O-Benzene Sulfonate CP-25 on Inflammation and Immune Diseases. Frontiers in Pharmacology, 10. https://doi.org/10.3389/fphar.2019.00057
  • Ye S, Mao B, Yang L, Fu W, Hou J. Thrombosis recanalization by paeoniflorin through the upregulation of urokinase‑type plasminogen activator via the MAPK signaling pathway. Mol Med Rep. 2016;13(6):4593-4598. doi:10.3892/mmr.2016.5146
  • Kim, K., & Park, K.-I. (2019). A Review of Antiplatelet Activity of Traditional Medicinal Herbs on Integrative Medicine Studies. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2019, 1–18. https://doi.org/10.1155/2019/7125162
  • Yu JB, Zhao ZX, Peng R, et al. Gut Microbiota-Based Pharmacokinetics and the Antidepressant Mechanism of Paeoniflorin. Front Pharmacol. 2019;10:268. Published 2019 Mar 20. doi:10.3389/fphar.2019.00268
  • Clapp M, Aurora N, Herrera L, Bhatia M, Wilen E, Wakefield S. Gut microbiota’s effect on mental health: The gut-brain axis. Clin Pract. 2017;7(4):987. Published 2017 Sep 15. doi:10.4081/cp.2017.987
  • Qiu, J., Chen, M., Liu, J., Huang, X., Chen, J., Zhou, L., Ma, J., Sextius, P., Pena, A.-M., Cai, Z., & Jeulin, S. (2016). The skin-depigmenting potential of Paeonia lactiflora root extract and paeoniflorin:in vitroevaluation using reconstructed pigmented human epidermis. International Journal of Cosmetic Science, 38(5), 444–451. https://doi.org/10.1111/ics.12309

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.