Korzeń białej piwonii: korzyści i skutki uboczne
Korzeń piwonii białej pochodzi z rośliny o naukowej nazwie Paeonia lactiflora Pall. Należy do rodziny piwonii (Paeoniaceae), którą uprawia się w Azji Wschodniej, Europie i Ameryce Północnej. Ludzie znają ją również jako „piwonia ogrodowa”, „piwonia chińska” lub „bai shao”.
Według danych historycznych tradycyjna medycyna chińska używa suszonych korzeni piwonii od ponad 1000 lat. Szczególnie jako uzupełnienie w łagodzeniu stanów zapalnych, bólu i gorączki. Ale co mówi o tym nauka? Jakie są skutki uboczne? Poniżej opowiem Ci o tym wszystko!
Korzyści i zastosowania białej piwonii
W Chinach i innych krajach azjatyckich wiele osób wie o leczniczych zastosowaniach korzenia białej piwonii. Podobnie suplementy, które z niego pochodzą, są dostępne w Ameryce Północnej, Europie i kilku innych miejscach na świecie. Wiele osób lubi również sam kwiat ze względu na jego estetykę.
Artykuł opublikowany w International Journal of Molecular Sciences mówi nam, że piwonia zawiera ważne związki o działaniu farmakologicznym. Wśród nich wyróżniają się:
- Monoterpeny
- Olejek lotny
- Triterpeny
- Taniny
- Stylbeny
- Flawonoidy
- Polifenole
Jednak nadal nie ma solidnych dowodów na korzyści płynące z korzenia białej piwonii dla ludzi. Specjaliści przeprowadzili dużą część badań na zwierzętach, a wyniki nie były rozstrzygające. Jednak naukowcy uważają, że odkrycia są obiecujące dla rozwoju przyszłych leków.
Możesz być także zainteresowany: Korzeń prawoślazu: korzyści i skutki uboczne
Efekty immunomodulujące
Z korzenia białej piwonii możemy uzyskać kilka znanych związków, takich jak „całkowite glikozydy piwonii”. Specjaliści badali te substancje pod kątem ich potencjału przeciwzapalnego. Według przeglądu opublikowanego w Journal of Ethnopharmacology, właściwości te pomagają regulować układ odpornościowy.
Mając to na uwadze, wiele osób uważa, że korzeń piwonii białej ma zdolność zmniejszania objawów zaburzeń autoimmunologicznych, takich jak:
- Liszaj płaski jamy ustnej
- Łuszczyca
- Reumatoidalne zapalenie stawów
- Zespół Sjögrena
Oczywiście, biorąc pod uwagę nasilenie tych chorób, suplementy z korzenia piwonii nie powinny być leczeniem pierwszego rzutu. Ponadto ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed użyciem go w ramach leczenia.
Działanie przeciwzapalne
Podsumowując powyższe, całkowite glikozydy piwonii mają potencjał przeciwzapalny. Badanie przeprowadzone w Frontiers in Pharmacology sugeruje, że substancje te pomagają tłumić szlaki zapalne, które powodują choroby. W ten sposób zmniejsza ryzyko między innymi nefropatii, chorób wątroby i zapalenia stawów.
Przepływ krwi
W medycynie chińskiej ludzie używają korzenia białej piwonii jako antykoagulantu. W rzeczywistości wiele osób uważa, że pomaga zapobiegać zakrzepicy. Dodatkowo badanie na zwierzętach opublikowane w Molecular Medicine Reports wykazało, że paeonifloryna (jeden z glikozydów w roślinie) nasila działanie urokinazy, aktywatora plazminogenu.
Enzym ten pomaga naturalnie rozwiązywać problemy z zakrzepicą. Eksperci sugerują, że hamuje tworzenie skrzepów. Może nawet przyczynić się do rozpuszczenia tych, które już istnieją. Specjaliści zauważyli podobne wyniki w przeglądzie opublikowanym w Dowodach medycyny komplementarnej i alternatywnej opartej na dowodach.
Właściwości przeciwbólowe
Peoniflorin, jeden z głównych składników aktywnych tego korzenia, działa lekko przeciwbólowo na organizm. Badanie na zwierzętach przeprowadzone w ramach Fizjologii i Biochemii Komórkowej wykazało, że substancja działa na ośrodkowy układ nerwowy i pomaga zmniejszyć ból.
Zdrowie psychiczne
Inne zastosowanie korzenia białej piwonii wiąże się ze zdrowiem psychicznym. Tradycyjnie wiele osób używało go jako sprzymierzeńca przeciwko objawom depresji i lęku. Jak wyjaśnia badanie opublikowane w BioMed Research International, dzieje się tak dlatego, że jego ekstrakty zmniejszają ekspresję transportera serotoniny.
Innymi słowy, zapobiega hamowaniu przez to białko działania serotoniny, hormonu, który przyczynia się do dobrego samopoczucia. Z tego powodu działa przeciwlękowo i przeciwdepresyjnie.
W innym badaniu peonifloryn w tym korzeniu pomógł zwiększyć probiotyki w jelicie. Według przeglądu opublikowanego w International Journal of Clinical Practice , to również przyczyniło się do złagodzenia zaburzeń nastroju.
Zdrowie skóry
Niepotwierdzone dane twierdzą, że ekstrakty z korzenia białej piwonii pomagają zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się. Jego zwolennicy sugerują, że spowalnia pojawianie się zmarszczek, znamion i innych niedoskonałości, które kojarzą nam się ze starością. Brakuje jednak na to dowodów.
Jednak badanie laboratoryjne opublikowane w International Journal of Cosmetic Science podkreśla, że peoniflorin ma potencjał depigmentacyjny. Redukuje melatoninę i pomaga zredukować ciemne plamy.
Inne zastosowania
Wiele korzyści, jakie przypisujemy temu korzeniowi, nie zostało zbadanych. Wspomina o nim popularna literatura, ale nie ma dowodów na jego skuteczność.
Z tego powodu, jeśli chodzi o stosowanie suplementów, należy postępować ostrożnie. Typowe zastosowania tego korzenia są następujące:
- Zespół policystycznych jajników
- Skurcze menstruacyjne
- Zaburzenia trawienia
- Nadmierne wypadanie włosów
- Nadmierne pocenie
- Migreny
- Zaburzenia układu oddechowego
- Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS)
- Mastalgia
Możliwe skutki uboczne korzenia białej piwonii
Amerykańska korporacja WebMD sugeruje, że korzeń białej piwonii jest bezpieczny dla najzdrowszych ludzi, pod warunkiem, że spożywają go w odpowiednich ilościach. Dorośli mogą z niego korzystać bez żadnych problemów nawet przez 6 miesięcy.
Nadmierne spożywanie wiąże się z następującymi skutkami ubocznymi:
- Nadmierne krwawienie
- Biegunka
- Problemy trawienne
Ze względu na brak dowodów zalecamy, aby kobiety w ciąży i karmiące piersią nie korzystały z niego. Jego właściwości przeciwzakrzepowe powodują, że ma skutek odwrotny do zamierzonego u osób planujących jakąkolwiek operację. Podobnie może być niebezpieczny dla osób z zaburzeniami krzepnięcia. Z tego powodu przed rozpoczęciem stosowania należy skonsultować się z lekarzem.
Możesz być także zainteresowany: Korzeń lukrecji: lekarstwo na ukojenie żołądka
Możliwe interakcje z lekami
Ten korzeń i jego pochodne spowalniają proces krzepnięcia krwi. Z tego powodu nie należy łączyć go z lekami przeciwzakrzepowymi lub przeciwpłytkowymi. Dzieje się tak, ponieważ istnieje ryzyko krwawienia lub siniaków.
Niektóre z leków, przy których należy zwiększyć czujność to:
- Aspiryna
- Klopidogrel (Plavix®)
- Diklofenak (Voltaren®, Cataflam®)
- Ibuprofen (Advil®, Motrin®)
- Naproksen (Anaprox®, Naprosyn®)
- Warfaryna (Coumadin®)
Należy również unikać przyjmowania go z fenytoiną, ponieważ zmniejsza jej skuteczność. Jest to środek przeciwdrgawkowy i należy go przyjmować w określonych stężeniach, aby zapewnić jego skuteczność.
W jakich prezentacjach dostępny jest korzeń białej piwonii?
Ekstrakty z korzenia białej piwonii są dostępne w postaci kapsułek, proszku i herbaty. Należy wspomnieć, że nie podlega on regulacji przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), jednak można go znaleźć w sklepach zielarskich, aptekach, sklepach ze zdrową żywnością i aptekach z tradycyjną medycyną.
Bezpieczna dawka nie została jeszcze ustalona, a ilość, którą należy przyjmować, będzie zależeć od takich czynników, jak wiek, stan zdrowia i cel suplementu. Z tego powodu należy postępować zgodnie z zaleceniami farmaceuty lub zielarza, a także z tym, co jest napisane na etykiecie. Oczywiście, o ile to możliwe, zawsze najlepiej najpierw skonsultować się z lekarzem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hong DY, Pan KY. Paeoniaceae. In: Wu ZY, Raven PH, editors. Flora of China. Vol. 6. Science Press and Missouri Botanic Garden Press; Beijing, China: 2001. pp. 127–132. [Google Scholar]
- Paeonia lactiflora. (n.d.). ScienceDirect. Retrieved on June 1, 2021 from https://www.sciencedirect.com/topics/pharmacology-toxicology-and-pharmaceutical-science/paeonia-lactiflora
- Zhou C, Zhang Y, Sheng Y, et al. Herbaceous peony (Paeonia lactiflora Pall.) as an alternative source of oleanolic and ursolic acids. Int J Mol Sci. 2011;12(1):655-667. Published 2011 Jan 18. doi:10.3390/ijms12010655
-
Jiang H, Li J, Wang L, Wang S, Nie X, Chen Y, Fu Q, Jiang M, Fu C, He Y. Total glucosides of paeony: A review of its phytochemistry, role in autoimmune diseases, and mechanisms of action. J Ethnopharmacol. 2020 Aug 10;258:112913. doi: 10.1016/j.jep.2020.112913. Epub 2020 May 1. PMID: 32371143.
- Tu, J., Guo, Y., Hong, W., Fang, Y., Han, D., Zhang, P., Wang, X., Körner, H., & Wei, W. (2019). The Regulatory Effects of Paeoniflorin and Its Derivative Paeoniflorin-6′-O-Benzene Sulfonate CP-25 on Inflammation and Immune Diseases. Frontiers in Pharmacology, 10. https://doi.org/10.3389/fphar.2019.00057
- Ye S, Mao B, Yang L, Fu W, Hou J. Thrombosis recanalization by paeoniflorin through the upregulation of urokinase‑type plasminogen activator via the MAPK signaling pathway. Mol Med Rep. 2016;13(6):4593-4598. doi:10.3892/mmr.2016.5146
-
Kim, K., & Park, K.-I. (2019). A Review of Antiplatelet Activity of Traditional Medicinal Herbs on Integrative Medicine Studies. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2019, 1–18. https://doi.org/10.1155/2019/7125162
- Yu JB, Zhao ZX, Peng R, et al. Gut Microbiota-Based Pharmacokinetics and the Antidepressant Mechanism of Paeoniflorin. Front Pharmacol. 2019;10:268. Published 2019 Mar 20. doi:10.3389/fphar.2019.00268
- Clapp M, Aurora N, Herrera L, Bhatia M, Wilen E, Wakefield S. Gut microbiota’s effect on mental health: The gut-brain axis. Clin Pract. 2017;7(4):987. Published 2017 Sep 15. doi:10.4081/cp.2017.987
- Qiu, J., Chen, M., Liu, J., Huang, X., Chen, J., Zhou, L., Ma, J., Sextius, P., Pena, A.-M., Cai, Z., & Jeulin, S. (2016). The skin-depigmenting potential of Paeonia lactiflora root extract and paeoniflorin:in vitroevaluation using reconstructed pigmented human epidermis. International Journal of Cosmetic Science, 38(5), 444–451. https://doi.org/10.1111/ics.12309