Korniki – jak rozpoznać pierwsze oznaki

Oznaki obecności korników nie są łatwe do wykrycia, mimo że szkodnik ten może żyć w drewnie przez wiele lat. Kiedy w końcu jesteś w stanie zweryfikować ich istnienie, najprawdopodobniej jest to spowodowane tym, że struktura drewna jest już poważnie uszkodzona.
Korniki – jak rozpoznać pierwsze oznaki

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ważne jest, aby nauczyć się zauważać korniki, ponieważ owady te mogą wyrządzić znaczne szkody. Niestety, nie zawsze jest to łatwe, ponieważ dziury i tunele tworzone przez larwy są widoczne po wyrządzeniu szkód.

Dlatego należy jak najszybciej podjąć działania, aby temu zapobiec i wykryć na czas. W dzisiejszym artykule powiemy więcej o tych szkodnikach i jak je zauważyć.

Korniki – pierwsze oznaki

Kornik to nazwa nadana larwom różnych gatunków chrząszczy, szczególnie znanych z gryzienia, wiercenia i niszczenia drewna. Larwy te są ksylofagami – żywią się drewnem.

Podczas jedzenia owady gryzą drewno i tworzą w nim tunele, poważnie uszkadzając jego strukturę. Dlatego musisz wypatrywać tych stworzeń, aby powstrzymać je przed zadomowieniem się w Twoich meblach.

Rodzaje drewna, na których można znaleźć ślady korników

Kornik jest generalnie kojarzony z drewnem używanym przez ludzi. Dzieje się tak nie tylko dlatego, ze jego temperatura jest dużo przyjemniejsza, ale także z tego powodu, że jego wilgotność jest niższa.

Drewniane meble są podatne na korniki

Korniki to robaki, które lubią żyć wśród ludzi. Oznacza to, że zwykle pojawia się w drewnianych konstrukcjach wykonanych przez człowieka, więc tak naprawdę nie mają one rozległego naturalnego środowiska.

Korniki preferują lekko wilgotne drewno, w miejscach z dala od nadmiernego zimna i ciepła, a także z dala od wody. Z tego powodu znalezienie go w żywych drzewach lub lasach jest raczej niespotykane.

W związku z tym bardziej prawdopodobne jest wystąpienie szkody kornika w:

  • Drewnianych meblach i konstrukcjach, głównie starszych.
  • Tam, gdzie panuje temperatura około 22-25 stopni.
  • Bardziej podatnych gatunkach drewna, takich jak buk, klon i kasztan.

Sygnały wskazujące na obecność korników

Korniki nie są łatwo wykrywalne we wczesnych etapach niszczenia. Dzieje się tak, ponieważ otwory i tunele przez nie tworzone osiągają średnicę 5 mm. Jednak stopniowo stają się większe i mogą osiągać do 1 cm.

Ponadto charakterystyczny dźwięk, jaki te owady wydają podczas żucia, jest prawie niesłyszalny dla ludzkiego ucha. Szkodnik ten jest więc zwykle wykrywalny przez obecność pyłu, który tworzy się, gdy robaki robią dziury w drewnie. Niestety, gdy to zauważysz, korniki mogą być już dość mocno osadzone w drewnie.

Może to brzmieć niewiarygodnie, ale korniki faktycznie kolonizują drewno i niszczą je, gdy są jeszcze w stadium larwalnym. Żywią się drewnem przez lata, a następnie przechodzą proces metamorfozy, by stać się latającymi chrząszczami. Następnie wyprowadzają się na zewnątrz i mieszkają tam przez kilka dni.

Żyją tylko wystarczająco długo, by złożyć jaja w innych pysznych kawałkach drewna. Potem umierają.

Jak dowiedzieć się, czy szkodnik wciąż żyje

Jeśli drewno jest zarażone kornikami, obok mebla pojawiają się dziury i trociny.

Dziury po kornikach

Jak wyjaśniliśmy powyżej, aby wykryć korniki, należy wziąć pod uwagę obecność:

Jednak sama ich obecność nie oznacza, że korniki wciąż są w środku. Rzeczywiście, mogą to być oznaki dawnej inwazji, ale robaków może już nie być. Larwy mogą żyć w drewnie i żerować w nim przez lata. Jeśli więc zauważysz trociny i dziury, weź pod uwagę następujące kwestie:

  • Kiedy trociny mają biały kolor, oznacza to, że inwazja wydarzyło się niedawno i wewnątrz mogą nadal znajdować się larwy. Z drugiej strony, jeśli trociny są brązowe, szkodników może już nie być.
  • Pamiętajmy, że larwa przechodzi proces metamorfozy, by stać się latającym chrząszczem, który następnie wyjdzie na zewnątrz. Jeśli więc dziury są duże, może to oznaczać, że robaki już wyszły i nie ma ich w meblu.
  • Oczywiście możliwość usłyszenia charakterystycznego dźwięku, jaki te owady wydają, gdy gryzą drewno, oznacza, że wciąż w nim przebywają.

Jak radzić sobie z inwazją korników

Jest kilka metod na pozbycie się korników:

  • Larwy tych robaków nie są w stanie znieść zimna, więc wszelkie zainfekowane obiekty można przez jakiś czas przechowywać w chłodnych miejscach, aby pozbyć się szkodników. Jest to jednak metoda, do której trzeba podejść profesjonalnie, ponieważ niska temperatura źle wpłynie na drewno.
  • Niektórzy restauratorzy używają kamer do lokalizowania robaków, a następnie pozbywają się ich za pomocą gazu. Istnieją również profesjonalne sposoby zwalczania ich, takie jak stosowanie ciepła lub pozbawianie tlenu.
  • Zabiegi chemiczne polegają na zastosowaniu żeli i zastrzyków określonych produktów chemicznych, które mogą wyeliminować zarazę w ciągu zaledwie kilku dni.

Podobnie, istnieją domowe sposoby na korniki, które czasami są skuteczne:

  • Można zastosować suszarkę do włosów lub do rąk, aby zapobiec zawilgoceniu mebli i małych przedmiotów. Następnie możesz użyć środka owadobójczego przeciwko kornikom i owinąć meble folią, aby wyplenić szkodniki.
  • Owady te nie lubią ciepła, ale jak powiedzieliśmy powyżej, nie lubią też zimna. Można więc spróbować wystawić meble na zewnątrz na kilka dni (w zimie) i poczekać, aż temperatura je zabije.

Jak zapobiegać inwazji korników

Lakierowanie drewna jest jedną z najczęściej stosowanych technik zapobiegania pojawianiu się korników.

Dbanie o drewno

Aby zapobiec pojawieniu się szkodnika, należy wziąć pod uwagę różne kwestie. Nagromadzenie wilgoci w drewnie sprawia, że jest ono bardziej miękkie, a tym samym smaczniejsze dla kornika.

Tak więc, chociaż środek ten nie powstrzyma całkowicie przedostawania się korników, gruba warstwa lakieru jest zdecydowanie barierą ochronną przed robakami. Na rynku dostępne są lakiery do tego konkretnego celu.

I na koniec, nie ma nic lepszego niż regularne kontrole mebli i konstrukcji drewnianych w calu jak najszybszego wykrycia tego szkodnika. Jak wyjaśniliśmy, z pewnością można wykryć ślady obecności korników, ale może być już za późno, ponieważ dany mebel może być poważnie uszkodzony. Jak możesz sobie wyobrazić – łatwiej jest temu zapobiec.

Nie wahaj się także szukać pomocy specjalisty!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Zahradník, J., 1990. Guía de los Coleópteros de España y de Europa. Omega, Barcelona
  • Hickin, N.E. (1963), The woodworm problem.
  • D. B. Pinniger, R.E. Child (19996), “Woodworm: A necessary case for tratment? New techniques for the detection and control of furniture beetle”, Proceedings of the Second International Conference on Urban Pests.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.