Konsekwencje wysokiego ciśnienia dla organizmu
Konsekwencje wysokiego ciśnienia dla organizmu (czyli nadciśnienia krwi) są przewlekłe i poważne, ponieważ znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia chorób serca, encefalopatii, chorób nerek i innych schorzeń.
Szacuje się, że 1/6 światowej populacji cierpi na nadciśnienie, a w krajach najbardziej dotkniętych nadciśnieniem występuje ono u 1 na 4 osoby dorosłe powyżej 18 roku życia.
Ponadto w obliczu tych alarmujących danych należy niestety zauważyć, że tylko 1 na 5 osób z nadciśnieniem ma ten problem pod kontrolą. Dlatego jest on głównym wyzwalaczem różnych długotrwałych zaburzeń. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie są konsekwencje wysokiego ciśnienia dla organizmu, czytaj dalej.
Co to jest nadciśnienie i jak wpływa na organizm?
Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie tętnicze charakteryzuje się utrzymującym się wysokim ciśnieniem krwi w tętnicach ogólnoustrojowych. Zwykle ten parametr podaje się w 2 następujących wartościach:
- Ciśnienie skurczowe: to maksymalne ciśnienie, jakie krew wywiera na ściany tętnic, gdy serce się kurczy. Wartość graniczna, która wyklucza nadciśnienie to 140 milimetrów słupa rtęci (mmHg), ale norma wynosi 120 mmHg. Natomiast od 180 mmHg wymagana jest natychmiastowa pomoc medyczna.
- Ciśnienie rozkurczowe: to ciśnienie krwi mierzone, gdy komory serca rozluźniają się. Normalna wartość jest równa lub mniejsza niż 80 mmHg. Wartość 90 mmHg uważa się już za nadciśnienie, a przy 120 mmHg należy się zgłosić na izbę przyjęć.
Zatem punkt graniczny wynosi 140/90 mmHg. W każdym razie, jak wskazuje portal HHS Public Access, 95% pacjentów cierpi na heterogeniczne nadciśnienie pierwotne. Powstaje pod wpływem wielu genetycznych i środowiskowych wyzwalaczami i czynników warunkujących.
Według Hiszpańskiej Fundacji Serca nadciśnienie zabija rocznie 7,5 miliona ludzi na całym świecie. Patrząc z szerszej perspektywy, stanowi to 13% wszystkich zgonów, które zdarzają się każdego roku na całym świecie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj również: Nasiona selera – naturalny lek na nadciśnienie
1. Konsekwencje wysokiego ciśnienia dla serca i układu krążenia
W miarę postępu choroby, ściany tętnic uszkadzają się coraz bardziej, powoli, ale stopniowo. Jak wskazuje Klinika Mayo, rozwój tego zaburzenia we wczesnych stadiach zwykle przebiega w cichy sposób, ale potem prowadzi do druzgocących skutków.
Tętnice
Ze względu na ciągły nacisk, jaki muszą znosić tętnice, ich ściany z czasem słabną, a ich średnica zwęża się, z powodu odkładania się lipidów i akumulacji płytek krwi. Proces ten jest znany jako miażdżyca i jest przyczyną większości incydentów niedokrwiennych mózgu i innych zaburzeń układu krążenia.
Ponadto nadciśnienie sprzyja powstawaniu tętniaków. Narodowa Biblioteka Medyczna Stanów Zjednoczonych definiuje te formacje jako nienormalne poszerzenie ścian tętnicy, zwykle w kształcie wiszącej kiści winogron.
Niektóre tętniaki są wrodzone, podczas gdy inne rozwijają się w wyniku palenia tytoniu, wysokiego ciśnienia krwi lub wysokiego poziomu cholesterolu. Tętniaki mogą pękać i zalewać krwią otaczające tkanki lub, w innych przypadkach, nie dają o sobie znać i nie powodują problemów w życiu pacjenta.
Pęknięcie tętniaka aorty ma rokowanie śmiertelne. 80% pacjentów umiera, a połowa z nich jeszcze przed dotarciem do szpitala.
Serce
Wysokie ciśnienie krwi powoduje przerost mięśnia sercowego. Z powodu zwężenia i uszkodzenia tętnic, serce musi pompować mocniej, aby dostarczyć krew do wszystkich tkanek.
Jak każdy mięsień, który jest stale przeciążony, tkanka serca rozrasta się w patologiczny sposób.
W najcięższych fazach serce nie tylko rośnie, ale jego komory rozszerzają się. Dlatego coraz trudniej jest temu organowi pompować krew, co prowadzi do różnych chorób serca związanych z nadciśnieniem. Powoduje na przykład dusznicę bolesną, niewydolność serca, zawały serca i udary.
2. Konsekwencje wysokiego ciśnienia krwi dla mózgu i układu nerwowego
Argentyńskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego dostarcza nam bardzo interesujących informacji, które opisują konsekwencje wysokiego ciśnienia krwi dla mózgu.
U pacjentów z nadciśnieniem ogólny przepływ krwi do mózgu może ulegać czasowemu zmniejszeniu, co w dłuższej perspektywie może przełożyć się na utratę pamięci.
Ale to nie wszystko, ponieważ wspomniane źródło umieszcza nadciśnienie jako główny modyfikowalny naczyniowy czynnik ryzyka otępienia. Poza tym, jak już powiedzieliśmy, zmniejszony przepływ krwi sprzyja udarowi niedokrwiennemu, odpowiedzialnemu za 80% wszystkich udarów.
W tym stanie neurony, które otrzymują krew z zablokowanej lub zwężonej tętnicy, nie mają już wystarczającej ilości tlenu. W ten sposób w ciągu kilku minut umierają i zostają zastąpione nowymi. Nadciśnienie może również prowadzić do udaru krwotocznego do mózgu ze wspomnianych wyżej tętniaków.
3. Konsekwencje wysokiego ciśnienia dla oczu
Jak wskazuje Narodowa Biblioteka Medyczna Stanów Zjednoczonych, konsekwencje wysokiego ciśnienia krwi mogą pociągać za sobą uszkodzenie naczyń krwionośnych zaopatrujących siatkówkę oka. To organ, który odpowiada za wyświetlanie obrazów w nerwie, który przenosi je do mózgu.
Tak więc uszkodzenie siatkówki może mieć szkodliwe konsekwencje dla zmysłu wzroku.
Na przykład, jeśli do oczu dotrze niewystarczająca ilość krwi, nerw wzrokowy może nieodwracalnie ulec zanikowi. Uszkodzenia tego nerwu nie można naprawić, więc jedynym możliwym leczeniem jest zapobieganie tej sytuacji.
Z drugiej strony nadciśnienie powoduje również uszkodzenie delikatnych naczyń krwionośnych otaczających siatkówkę. Powoduje to zwiększenie jej przepuszczalności, a tym samym wyciek krwi.
Może się zdarzyć, że u pacjenta z nadciśnieniem wystąpią krwotoki i wycieki do oczu, które trwale uszkadzają zalane tkanki.
4. Konsekwencje wysokiego ciśnienia w układzie moczowym
Jak wskazuje portal Go Red for Women, wysokie ciśnienie krwi jest drugą najczęstszą przyczyną niewydolności nerek na całym świecie. Nadciśnienie powoduje, że naczynia krwionośne w nefronach (podstawowych jednostkach funkcjonalnych nerek) zwężają się, ulegają uszkodzeniu i twardnieją.
Na ogół objawia się to zdarzeniem klinicznym znanym jako białkomocz. Przy białkomoczu pacjent wydala białko z moczem.
Jeśli w ciągu 24 godzin poziom białka wykryty w moczu okaże się większy lub równy 300 miligramów, podejrzewa się trwałą niewydolność nerek. Ponadto, gdy naczynia nerkowe są uszkodzone, możliwe jest, że nie filtrują one substancji odpadowych, które muszą zostać wydalone do środowiska.
Nagromadzenie substancji toksycznych w organizmie może objawiać się na wiele sposobów.
5. Inne powiązane skutki nadciśnienia
Konsekwencje wysokiego ciśnienia dla organizmu nie kończą się niestety na uszkodzeniu układu nerkowego. W poniższej liście przedstawiamy również inne komplikacje, które mogą wyniknąć z tego zaburzenia:
- Problemy z układem mięśniowo-szkieletowym: Ponieważ nerki mogą ulec uszkodzeniu, przepuszczają wapń do moczu i usuwają go w niewłaściwy sposób. Aby zrekompensować niedobór wapnia we krwi (hipokalcemia), komórki kości mogą konsumować tkankę kostną. To powoduje osteoporozę.
- Układ oddechowy: Zmniejszenie średnicy tętnic może prowadzić do powstania skrzepliny. Jeśli odczepi się i zacznie krążyć w krwiobiegu, nazywa się to zatorem. Kiedy zator dociera do krytycznego naczynia w płucach i uniemożliwia przepływ, pojawia się stan znany jako zator płucny.
- Dysfunkcje seksualne: penis wymaga szybkiego i skutecznego przepływu krwi, aby doszło do erekcji. Jak można więc sobie wyobrazić, nadciśnienie powoduje zaburzenia erekcji u mężczyzn.
Możesz być zainteresowany również tym tematem: Joga pomaga na nadciśnienie krwi – jak to działa?
Dwa sposoby, jak zwalczyć konsekwencje wysokiego ciśnienia krwi
Nadciśnienie musi być leczone na 2 różnych frontach: farmakologicznie i na poziomie zachowań i nawyków. Nie chcemy przez to powiedzieć, że obniżenie ciśnienia krwi u osób z nadciśnieniem można osiągnąć jedynie poprzez zwrócenie uwagi na swój styl życia.
Wiele osób musi sięgnąć (czasem na całe życie) po leki przeciwnadciśnieniowych, takie jak leki moczopędne lub blokery adrenergiczne.
Jednak poza leczeniem farmakologicznym, wiele leży również w rękach pacjenta. Zmieniając swoje nawyki i zachowania, pacjent może zredukować wiele objawów i poprawić swój stan.
Pomocne mogą być regularne ćwiczenia, utrata wagi w przypadku nadwagi lub otyłości, rzucenie palenia, unikanie stresujących sytuacji i pójście na terapię psychologiczną. Pamiętaj, że w walce ze skutkami wysokiego ciśnienia nie jesteś sam.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hypertension, HHS Public Access. Recogido a 20 de abril en https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6477925/
- La hipertensión mata cada año a 7,5 millones de personas en el mundo, Fundación Española del Corazón (FEC). Recogido a 20 de abril en https://fundaciondelcorazon.com/prensa/notas-de-prensa/2567-hipertension-mata-cada-ano-a-75-millones-de-personas-en-el-mundo.html#:~:text=Con%20motivo%20de%20la%20conmemoraci%C3%B3n,World%20Health%20Organization%20(WHO).
- High blood pressure dangers: Hypertension’s effects on your body, Mayo Clinic. Recogido a 20 de abril en https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-pressure/in-depth/high-blood-pressure/art-20045868#:~:text=High%20blood%20pressure%20forces%20your,failure%20and%20sudden%20cardiac%20death.
- Aneurisma, Medlineplus.gov. Recogido a 20 de abril en https://medlineplus.gov/spanish/aneurysms.html
- Causas y efectos de la hipertensión arterial, Quirón Salud. Recogido a 20 de abril en https://www.quironsalud.es/blogs/es/corazon/causas-efectos-hipertension-arterial
- La hipertensión arterial puede afectar seriamente a la salud cerebral, SAHA. Recogido a 20 de abril en http://www.saha.org.ar/prensa/detalle/la-hipertension-arterial-puede-afectar-seriamente-a-la-salud-cerebral
- Hipertensión y daño ocular, medlineplus.gov. Recogido a 20 de abril en https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/000999.htm#:~:text=La%20presi%C3%B3n%20arterial%20alta%20puede,que%20se%20env%C3%ADan%20al%20cerebro.
- Cómo puede la hipertensión arterial provocar daño o insuficiencia renal, Go Red For Women. Recogido a 20 de abril en https://www.goredforwomen.org/es/health-topics/high-blood-pressure/health-threats-from-high-blood-pressure/how-high-blood-pressure-can-lead-to-kidney-damage-or-failure#:~:text=Cuando%20los%20vasos%20sangu%C3%ADneos%20se,causa%20principal%20de%20insuficiencia%20renal.