Koniec małżeństwa – skąd mieć pewność tego faktu?

Zakończenie małżeństwa to trudna decyzja. Jest to sytuacja, w której nie chce znaleźć się żadna para i dlatego rozpoznanie jej jest bardzo trudne. Istnieją jednak pewne oznaki, których nie powinniśmy przeoczyć, jeśli podejmujemy decyzję o zakończeniu związku.
Koniec małżeństwa – skąd mieć pewność tego faktu?
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Uświadomienie sobie, że nadszedł koniec małżeństwa i że nie ma rozwiązania Twoich problemów, jest trudne i zniechęcające. Przecież myślisz o zakończeniu tego, co kiedyś było źródłem marzeń o szczęściu. Wydawało Ci się, że będzie to trwać wiecznie.

Istnieje wiele sposobów i wzorów na uratowanie małżeństwa. Są jednak chwile, kiedy najlepiej jest zaakceptować rzeczywistość: nie pasujecie do siebie. Jakkolwiek trudne to może być, oznacza to, że nadszedł koniec małżeństwa, a z nim czas, aby pójść oddzielnymi ścieżkami i ruszyć do przodu.

Około 50% par, które zawierają małżeństwo po raz pierwszy, według statystyk kończy się rozwodem. Przyczyny sięgają od problemów finansowych do niezgodności seksualnych. Jednak wszystkie te problemy i niezgodności prowadzą do tego samego smutnego zakończenia: rozwodu.

Jak poznać, że to koniec małżeństwa?

W każdym związku są wzloty i upadki. Oczywiście myśl o rozstaniu pojawia się tylko wtedy, gdy występują konflikty. Kiedy jednak niektóre inne aspekty ulegają poprawie, takie myśli wydają się nie na miejscu. Tak więc czasami trudno jest rozpoznać, czy problem jest poważny, czy też istnieje ratunek.

W głębi duszy nikt nie chce być tym, który sugeruje zakończenie związku. Nikt nie chce brać na siebie odpowiedzialności za coś tak bolesnego. Taka decyzja wiąże się z wieloma konsekwencjami, poczynając od podziału dóbr materialnych, które para mogła wspólnie zgromadzić.

Koniec małżeństwa

Wiąże się to również z podjęciem decyzji, jak rodzice mają spędzać czas z ich dziećmi (jeśli je mają). Chodzi przecież o to, aby dzieci były zdrowe, bezpieczne i szczęśliwe ponad wszystko inne.

W każdym związku są złe chwile, więc to normalne, że czasem czujemy, że „coś jest nie tak”. Jednak kiedy gorsze dni zdarzają się coraz częściej, wizja rozwodu zaczyna nabierać kształtu.

Jeśli brzmi to znajomo, Shellie Warren, terapeutka małżeńska, zaleca kilka działań, zanim zdecydujemy, że to koniec małżeństwa:

Wybierz się na terapię dla par

  • Poszukaj terapii dla par.
  • Porozmawiaj z partnerem o potrzebach i obawach związanych z Twoim związkiem.
  • Spędzaj więcej czasu razem, ale znajdź też więcej czasu dla siebie.
  • Dostrzeż własne błędy i spróbuj je naprawić.
  • Zrozum, że Twój partner może się mylić.

Jednak są chwile, kiedy sygnały są jasne. Pokazują one, że nie ma sensownego powodu, aby nadal trzymać się razem.

Może zainteresuje Cię także: Brak prezentów od partnera – co robić?

Sytuacje, które trudno przezwyciężyć

1. To koniec małżeństwa, jeśli występują nadużycia

Czy to fizycznie, czy też werbalnie, jeśli czujesz się wykorzystany, nie powinieneś tego akceptować. Być może o tym nie wiesz, ale agresywne zachowanie nie zniknie, gdy już raz do niego doszło.

Gest stopu

Jeśli w Twoim związku występuje jakakolwiek forma znęcania się, musisz rozstać się z partnerem dla Twojego zdrowia i bezpieczeństwa.

2. Związki toksyczne

Szkodliwy lub toksyczny związek jest czasem trudny do rozpoznania. Dzieje się tak dlatego, że szkody są czasami bardzo subtelne. Tak więc, jeśli czujesz pogardę ze strony partnera, słowną agresję, brak empatii, ciągłą krytykę i brak rozwagi, wtedy możesz zastanawiać się, czy Twój związek nie jest toksyczny.

3. Brak uczciwości

Zaufanie jest podstawą dobrego związku.

Kiedy zdarzają się oszustwa, zaufanie zostaje nadszarpnięte. Podobnie niewierność jest oznaką niewielkiego zainteresowania budowaniem zdrowego związku.

Tak, możesz wybaczyć i przezwyciężyć zdradę, o ile się ona nie powtórzy. Jeśli jednak była otoczona kłamstwami, pomyśl o tym, czy w przyszłości będziesz czuć się bezpiecznie, ufając swojemu partnerowi.

4. Uzależnienia

Nawet gdy w związku panuje miłość i empatia, uzależnienia prędzej niż później zaszkodzą relacji, jaką masz z partnerem. Dzieje się tak dlatego, że uzależnienia są często silniejsze niż cokolwiek innego.

Konsekwencje są trudne do przewidzenia. Tak więc, zasięgnij porady, jeśli tak jest w Twoim przypadku.

Mniej oczywiste oznaki, że to koniec małżeństwa

Są inne okoliczności, w których droga naprzód nie jest zbyt jasna. W takich przypadkach możesz odczuwać, że rozwód jest bliski, ale Twoje wątpliwości nie pozwalają Ci podjęć tej ostatecznej decyzji.

Jeśli tak jest, możesz poszukać pewnych sygnałów, które pokażą Ci, że być może Twoje małżeństwo powinno się zakończyć.

5. Brak szacunku

Wzajemny szacunek jest podstawą każdego związku. W przeciwnym razie nie można utrzymywać długotrwałej zdrowej relacji.

Kiedy jedna strona traci szacunek dla drugiej, związek staje się bardzo skomplikowany. Jeśli jedna strona czuje pogardę do drugiej i uważa, że jest ponad nią, to te uczucia nigdy się nie zmienią.

Para kłóci się

John Gottman, jeden z najbardziej uznanych psychologów, uważa, że pogarda jest jedną z „Czterech jeźdźców Apokalipsy”.

6. Tęsknisz za swoim byłym samotnym życiem

Jeśli ciągle myślisz, że lepiej byłoby być samemu lub wyobrażasz sobie siebie z inną osobą w przyszłości, to jest to znak, że obecna sytuacja nie jest dla Ciebie zadowalająca.

Jest to więc znak, że koniec małżeństwa jest rozsądną decyzją.

7. Ciągłe kłótnie

Różnice poglądów są normalne w każdym małżeństwie. Przecież wspólne życie jest bardzo trudne.

Jednakże, kiedy partnerów łączy miłość, w ich związku jest też tolerancja. Jeśli każda rozmowa kończy się kłótnią, to ta tolerancja zniknęła. Może nawet zaistnieć potrzeba rozładowania jakiegoś wewnętrznego gniewu na siebie nawzajem. Oczywiście, jest to złe dla każdego związku.

8. Ciągła krytyka

W zależności od tego, kogo pytasz, konstruktywna krytyka może być rzeczą pozytywną. Nie ma jednak wątpliwości, żę kiedy jest destrukcyjna, zamienia się w błędne koło, które często prowadzi do rozstania.

Jeśli nie widzisz nic dobrego w partnerze lub odwrotnie, to dlatego, że krytyka przejęła twój związek.

Para w trakcie kłótni

Konstruktywna krytyka może być cenna, o ile i Ty widzisz to, co pozytywne. Ale kiedy krytyka jest bezwzględna, wtedy wiele innych rzeczy również się psuje.

9. Ciągłe obwinianie

Odpowiedzialność za błędy powinna być dzielona między partnerów w każdym związku. Jednakże, kiedy Twój partner obwinia Cię za wszystko, prawdopodobnie czuje się bardzo urażony i jest rozgniewany na Ciebie. Jest to forma pogardy, którą należy omówić z doradcą małżeńskim.

Być może da się to naprawić, ale jeśli sytuacja się utrzyma, to może nadszedł czas, aby zakończyć małżeństwo.

10. Brak kontaktu fizycznego

Relacje seksualne i fizyczna bliskość jest ważną częścią związku. W rzeczywistości związek nie jest kompletny bez tej intymnej strefy. Jeśli, oprócz kilku z tych innych objawów, widzisz, że w Twoim małżeństwie brakuje oznak uczucia, takich jak całowanie i przytulanie, to może to oznaczać, że Twój partner stracił zainteresowanie Tobą.

Należy jednak pamiętać, że nie chodzi tu o „używanie” siebie nawzajem do uprawiania seksu. Obie strony powinny tego chcieć. Jeśli tak nie jest, to czas położyć temu kres.

Nie poddawaj się zbyt wcześnie

Dokładnie przeanalizuj wszystkie możliwe ścieżki, jeśli nadal chcesz uratować swój związek. Pamiętaj jednak o pewnych rzeczach, które nie powinny być tolerowane. Bez względu na wszystko, warto wtedy porozmawiać z terapeutą.

Jeśli jednak mimo upływu czasu i dużej pracy Twoje cierpienie się nie zmniejsza, nadszedł czas, aby podjąć ostateczną decyzję.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.