Koenzym Q10 i jego wpływ na włosy: co musisz wiedzieć

Doustna suplementacja ubichinonem i jego bezpośrednia aplikacja na włosy wzmacnia skórę głowy. Dowiedz się, jak ten związek wpływa na zdrowie włosów.
Koenzym Q10 i jego wpływ na włosy: co musisz wiedzieć
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie witaminy potrzebne włosom wytwarza nasz organizm. Jednak niektóre składniki odżywcze można wzbogacić za pomocą doustnych suplementów i ampułek do stosowania miejscowego. Na przykład koenzym Q10, związek, który ściśle wiąże się z ich zdrowym wzrostem.

Ten dodatek odżywczy ma również wpływ na metabolizm, zdrowie serca i rozluźnienie mięśni. Jednak w dziedzinie kosmetyki wyróżnia się wynikami, jakie daje w przywracaniu zdrowia włosom. Jakie daje efekty? Jak należy go  stosować? Czytaj dalej i sprawdź!

Co to jest koenzym Q10 i z jakich źródeł można go pozyskać?

Nutri-Facts definiuje koenzym Q10 (znany również jako ubichinon lub CoQ10) jako rozpuszczalny w tłuszczach związek przechowywany w tkankach organizmu. Przypomina witaminy, ale różni się od nich tym, że organizm jest w stanie go syntetyzować.

Mówiąc dokładniej, znajduje się w mitochondriach i komórki potrzebują go do procesu oddychania. Dzięki niemu energia z kwasów tłuszczowych i węglowodanów jest przekształcana w paliwo komórkowe.

Jednak chociaż organizm wytwarza go naturalnie, można go spożywać w tabletkach, proszkach i serum. Ponadto istnieją również pokarmy, które dostarczają go w małych ilościach. Na przykład:

  • Mięso indyka
  • Owoce
  • Łosoś
  • Brokuły
  • Szpinak
  • Rośliny strączkowe
  • Warzywa krzyżowe
  • Ziarenka sezamu
  • Oleje z oliwek, pestek winogron i soi

Jeśli poziom CoQ10 spada, osoba ma tendencję do szybszego zmęczenia, odczuwania osłabienia mięśni i mniejszej wytrzymałości. Wcześniej starzeje się też skóra i włosy.

Związek ten należy do niezbędnych składników wielu kuracji do włosów, które mają na celu przywrócenie im witalności i powstrzymanie ich wypadania.

koenzym Q10 na włosy
Chociaż organizm wytwarza koenzym Q10 naturalnie, można go również uzyskać z pożywienia i suplementów.

Jak koenzym Q10 wpływa na włosy

Istotne jest, aby mieć jasność, że przyjmowanie samego suplementu CoQ10 nie zmieni całkowicie wyglądu włosów. Konieczne jest zastosowanie innych metod pielęgnacji i zwrócenie uwagi na dietę. Wszystko to razem pozwoli na regenerację łamliwych, porowatych i matowych włosów.

Kuracje CoQ10 wpływają między innymi na grubość i elastyczność włosów.

Koenzym Q10 wspomaga przepływ tlenu

Wzmocnienie koenzymu Q10 pomaga w dotlenieniu skóry głowy . Skóra w tym miejscu wymaga wystarczającej ilości tlenu, aby wytworzyć energię w komórkach i wzmocnić mieszki włosowe.

Zwiększa produkcję keratyny

Słownik medyczny Clínica Universidad de Navarra wyjaśnia, że keratyna to nierozpuszczalne i ostre białko zbudowane z łańcuchów polipeptydowych. Stanowi także główny składnik włosów i paznokci.

Badania opublikowane przez International Federation of Cosmetic Chemists Societies Journal wykazały, że koenzym Q10 jest silnym środkiem bioaktywnym, stymulującym różne keratyny włosów, zwłaszcza te, które osłabiają się przez starzenie się mieszków włosowych.

Do pielęgnacji włosów poleca się szampony, toniki i ampułki błyskowe wzbogacone w CoQ10, ponieważ zawierają keratyny o działaniu przeciwstarzeniowym.

Przyczynia się do sprawnego metabolizmu

Koenzym Q10 odgrywa fundamentalną rolę w pozyskiwaniu energii przez komórki; podkreśla to Hiszpańskie Towarzystwo Medycyny Przeciwstarzeniowej i Długowieczności.

Z biegiem lat poziom tego związku zmniejsza się, więc efektywność energetyczna spada. Jeśli energia komórkowa jest niewystarczająca, cierpi na tym metabolizm, co objawia się takimi objawami, jak osłabienie naczyń włosowatych.

Koenzym Q10 jako przeciwutleniacz

Według artykułu w Offarm, niektóre choroby i wiek powodują stres oksydacyjny. Ubichinon działa jako przeciwutleniacz potrafiący neutralizować wolne rodniki.

W ten sposób CoQ10 chroni mieszek włosowy przed uszkodzeniami spowodowanymi procesem starzenia, toksynami i zanieczyszczeniami.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Sztuczki związane z makijażem i fryzurą, aby zaoszczędzić czas rano

Jak stosować kuracje do włosów z koenzymem Q10

Chociaż koenzym Q10 może wchodzić w skład leczenia, amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie zatwierdziła go jako leku. Jest jednak dystrybuowany jako suplement diety i zalecany przez pracowników służby zdrowia.

Ten związek stosowany doustnie często można spotkać w postaci miękkich żelów, kapsułek i proszków. Do stosowania miejscowego stosuje się natomiast serum kapilarne. W przypadku tabletek dawkowanie i moc preparatów powinny być ściśle przepisane przez lekarza.

Ampułki do stosowania bezpośrednio na włosy w domu lub w ramach kuracji nawilżających najlepiej wybrać pod okiem stylisty lub doświadczonego fryzjera.

koenzym Q10 na włosy
Sam koenzym Q10 nie może naprawić włosów. Konieczne jest uzupełnienie jego stosowania o inne produkty do pielęgnacji włosów.

Czy istnieją jakieś zagrożenia związane ze stosowaniem i konsumpcją ubichinonu?

Suplementy koenzymu Q10 na włosy nie powodują poważnych działań niepożądanych, ponieważ jest to substancja naturalnie wytwarzana przez organizm. Działania niepożądane, które mogą wystąpić dotyczą stosowania doustnego. Wiążą się z bólem brzucha, nudnościami i rozstrojem żołądka.

Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny koniecznie skonsultować się z lekarzem w sprawie przyjmowania CoQ10. Również ci, którym przepisano antykoagulanty i statyny, ponieważ koenzym może wchodzić w interakcje z tymi lekami.

O czym pamiętać, jeśli stosujesz koenzym Q10?

Koenzym Q10 to suplement, który może przyczynić się do poprawy stanu włosów, o ile uzupełnisz go odpowiednią pielęgnacją. W jej skład wchodzi stosowanie odpowiednich produktów, dobra dieta i ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Obecnie CoQ10 wchodzi w skład różnych preparatów na włosy, które je odżywiają i regenerują.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.