Jak resweratrol może wpływać na skórę?

Resweratrol posiada niezliczone dobroczynne właściwości zdrowotne. Co więcej, jest świetnym sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o pielęgnację skóry. Czy wiesz, na czym polega jego działanie? Spójrz!
Jak resweratrol może wpływać na skórę?

Ostatnia aktualizacja: 04 czerwca, 2022

Resweratrol naturalnie występuje w niektórych owocach i warzywach, w tym w skórkach winogron, orzechach, a zwłaszcza w czerwonym winie. Czy słyszałaś o wpływie resweratrolu na skórę? Możesz być zaskoczona, wiedząc, że może przynieść korzyści zarówno na poziomie estetycznym jak i w leczeniu niektórych schorzeń.

Składnik ten można znaleźć w suplementach doustnych, a także w kremach kosmetycznych. Co więcej, jego spożycie jest dobrze tolerowane, bezpieczne i nietoksyczne. Podobnie, miejscowe stosowanie kremów z resweratrolem również jest bezpieczne. Jednak te o stężeniu większym niż 0,5% zwykle powodują podrażnienie.

Wpływ resweratrolu na skórę

Składnik ten ma wiele właściwości biologicznych, w tym działanie przeciwutleniające, kardioprotekcyjne, neuroprotekcyjne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Poniżej wymienimy 10 efektów działania resweratrolu, które wiążą się z tkanką skórną, i szczegółowo je wyjaśnimy.

1. Przeciwutleniacz eliminujący wolne rodniki

Resweratrol jest przez wielu uważany za cząsteczkę przeciwstarzeniową. Działa jako podwójny przeciwutleniacz, który może neutralizować wolne rodniki i zwiększać wewnętrzną zdolność organizmu do pozbywania się ich. Resweratrol w połączeniu z bajkaliną i witaminą E to składniki kosmetyczne, które można stosować miejscowo do odmładzania skóry.

Podawane czerwone wino.
Czerwone wino jest naturalnym źródłem resweratrolu.

2. Właściwości przeciwstarzeniowe

Ponadto, resweratrol może również pomóc w innych oznakach starzenia. W rzeczywistości Journal in Drugs of Dermatology przeprowadził badania, które wykazały znaczną poprawę następujących objawów związanych ze starzeniem się skóry:

Podobnie naukowcy nadal badają rolę resweratrolu w zapobieganiu fotostarzeniu. Za pomocą modeli eksperymentalnych porównują substancję z innymi przeciwutleniaczami stosowanymi w produktach do pielęgnacji skóry. W ten sposób mogą mieć pełne wyobrażenie o jego skuteczności.

3. Efekty działania resweratrolu: Depigmentacja

Resweratrol jest również bezpośrednim i pośrednim inhibitorem tyrozynazy. Dlatego jest obiecującym środkiem do leczenia zaburzeń pigmentacyjnych, biorąc pod uwagę jego różnorodny wpływ na powstawanie plam na skórze.

Jednak pomimo licznych dowodów laboratoryjnych istnieją ograniczone dane pochodzące z badań na ludziach. Konieczne są dalsze badania kliniczne, aby wykazać jego pełną skuteczność i bezpieczeństwo.

4. Poprawa trądziku

American Journal of Clinical Dermatology wykazał pozytywne wyniki w swoich badaniach nad żelem resweratrolowym stosowanym na trądzik. Jednak konieczne są dalsze badania jego skuteczności w różnych stężeniach i formułach, aby określić odpowiednią formułę dla podejścia terapeutycznego.

Trądzik pospolity jest chorobą jednostki włosowo-łojowej, charakteryzującą się zapalną odpowiedzią immunologiczną na bakterie Propionibacterium acnes (P. acnes). Resweratrol wykazał trwałą aktywność przeciwbakteryjną wobec tego drobnoustroju.

5. Resweratrol działa jako suplement przeciwzapalny

Najczęstszym problemem klinicznym w dermatologii są dermatozy zapalne. Ze względu na poważne skutki uboczne immunomodulatorów, takich jak glukokortykoidy i takrolimus, istnieje duże zapotrzebowanie na bezpieczne i skuteczne alternatywy. Kremy dostępne obecnie na rynku często wywołują reakcje, których pacjenci i lekarze chcą uniknąć.

Chociaż wciąż brakuje dowodów na to, że resweratrol może hamować stany zapalne skóry u ludzi, jego działanie przeciwzapalne zostało dobrze wykazane na myszach z dermatozami zapalnymi.

6. Działanie przeciwrakowe

Stres oksydacyjny jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju raka skóry, takiego jak czerniak. W związku z tym, stosowanie przeciwutleniaczy, w tym resweratrolu, może pomóc w zapobieganiu i leczeniu tej choroby onkologicznej.

Na przykład możemy wziąć pod uwagę badania opublikowane w International Journal of Molecular Sciences. Generalnie, resweratrol wykazuje możliwą aktywność przeciwnowotworową zarówno in vivo, jak i in vitro.

7. Regeneracja naskórka

Miejscowe stosowanie resweratrolu przyspiesza regenerację skóry po zabiegach peelingujących poprzez zwiększenie produkcji kolagenu. Co więcej, zmniejsza podrażnienia techniczne i zaczerwienienia skóry.

Dowody wskazują, że preparaty z tą substancją mogą stymulować proliferację fibroblastów i przyczyniać się do wzrostu stężenia kolagenu III. Obie substancje odgrywają ważną rolę w procesie gojenia się skóry.

8. Ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV)

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV powoduje oparzenia słoneczne, fotostarzenie i raka skóry. Biorąc to pod uwagę, zarówno badania in vivo, jak i in vitro wykazały, że resweratrol chroni skórę przed promieniowaniem UV. Oprócz promieniowania UVA może również chronić keratynocyty (komórki skóry) przed uszkodzeniem przez promieniowanie UVB.

Możesz być zainteresowany: Pamięć skóry: co powinieneś wiedzieć

9. Keloidy

Keloidy, czyli bliznowce, to przesadnie guzowate i stwardniałe blizny na skórze wynikające z przerostu zaangażowanych włókien i komórek. Na szczęście badania z zakresu nauk biologicznych, biotechnologii i biochemii sugerują pozytywny wpływ resweratrolu na bliznowce.

W badaniach resweratrol indukował apoptozę fibroblastów keloidowych. Jednocześnie spowodował obniżenie poziomu ekspresji mRNA dla kolagenu 1 i prokolagenu 3. Ponadto zwiększył ekspresję SIRT1. Innymi słowy, zaostrzony mechanizm, którego wynikiem są te przerośnięte blizny, zwalnia, a nawet zatrzymuje się.

Blizna keloidowa.
Keloidy to blizny, które pojawiają się w wyniku nadmiernej odpowiedzi obronnej organizmu.

10. Gojenie się ran skórnych

Gojenie się ran skórnych polega na proliferacji fibroblastów i keratynocytów oraz złogów kolagenu. Według kilku obserwacji resweratrol stymuluje proliferację komórek w ranach zwierząt, co przyspiesza proces gojenia.

Wpływ resweratrolu na skórę: Uwagi końcowe

Jak można sobie wyobrazić, coraz większą popularność zyskuje zastosowanie resweratrolu w kosmetologii i dermatologii. To dlatego, że istnieje duża ilość dowodów na to, że może stanowić obiecujący środek terapeutyczny. Jednak badania kliniczne nie potwierdziły jeszcze w pełni jego potencjału.

Niemniej przyszłość zapowiada się obiecująco dla tej substancji. Dotyczy to zwłaszcza aspektów związanych z odpowiednim gojeniem i ochroną tkanki skórnej przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV. Jednak dopóki nie będzie dostępnych więcej dowodów, zawsze lepiej jest skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania porady na temat właściwego stosowania tego składnika.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Boo YC. Human Skin Lightening Efficacy of Resveratrol and Its Analogs: From in Vitro Studies to Cosmetic Applications. Antioxidants (Basel). 2019;8(9):332. Published 2019 Aug 22. doi:10.3390/antiox8090332
  • Farris P, Yatskayer M, Chen N, Krol Y, Oresajo C. Evaluation of efficacy and tolerance of a nighttime topical antioxidant containing resveratrol, baicalin, and vitamin e for treatment of mild to moderately photodamaged skin. J Drugs Dermatol. 2014;13(12):1467-1472.
  • Castaño Amores, Celia, and Pablo José Hernández Benavides. “Activos antioxidantes en la formulación de productos cosméticos antienvejecimiento.” Ars Pharmaceutica (Internet) 59.2 (2018): 77-84.
  • Fabbrocini G, Staibano S, De Rosa G, et al. Resveratrol-containing gel for the treatment of acne vulgaris: a single-blind, vehicle-controlled, pilot study. Am J Clin Dermatol. 2011;12(2):133-141. doi:10.2165/11530630-000000000-00000
  • Pezzuto JM. Resveratrol: Twenty Years of Growth, Development and Controversy. Biomol Ther (Seoul). 2019;27(1):1-14. doi:10.4062/biomolther.2018.176
  • Ko JH, Sethi G, Um JY, et al. The Role of Resveratrol in Cancer Therapy. Int J Mol Sci. 2017;18(12):2589. Published 2017 Dec 1. doi:10.3390/ijms18122589
  • Berce C, Muresan MS, Soritau O, et al. Cutaneous wound healing using polymeric surgical dressings based on chitosan, sodium hyaluronate and resveratrol. A preclinical experimental study. Colloids Surf B Biointerfaces. 2018;163:155-166. doi:10.1016/j.colsurfb.2017.12.041
  • Zeng G, Zhong F, Li J, Luo S, Zhang P. Resveratrol-mediated reduction of collagen by inhibiting proliferation and producing apoptosis in human hypertrophic scar fibroblasts. Biosci Biotechnol Biochem. 2013;77(12):2389-2396. doi:10.1271/bbb.130502
  • Chen ML, Li J, Xiao WR, et al. Protective effect of resveratrol against oxidative damage of UVA irradiated HaCaT cells. Zhong Nan Da Xue Xue Bao Yi Xue Ban. 2006;31(5):635-639.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.