Klosz do lampy - jak go zrobić domowym sposobem?
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić klosz do lampy, być chcesz przyciemnić żarówkę lub lepiej rozproszyć światło. Ale oprócz tych praktycznych aspektów, abażury są subtelnymi elementami dekoracyjnymi. Ich rola polega więc na czymś więcej niż na kwestiach funkcjonalnych.
Chociaż lampy zwykle mają własny klosz, można je też wykonać z wielu różnych materiałów, w tym z papieru i tkaniny. Modne stają się również klosze i abażury z materiałów pochodzących z recyklingu.
Klosz wykonany z papieru
Papier jest bardzo plastycznym materiałem, który może się również przydać w realizacji prawie każdego ręcznie robionego przedmiotu. Wyjaśniamy więc, jak z niego zrobić klosz do lampy.
Niezbędne materiały
- Linijka.
- Ołówek.
- Nożyczki.
- Cienka linka.
- Agrafki
- Silikon.
- Spinacze.
- Miarka.
- Kawałki papieru.
- Gumka do mazania.
- Tapeta lub mata do przyklejania.
- Klosz odzyskany z innej lampy w kształcie stożka lub walca.
Klosz do lampy z papieru – wykonanie krok po kroku
Aby rozpocząć, zmierz wysokość klosza wzdłuż jego nachylenia i dodaj 2 centymetry. Zmierz jego obwód po najszerszym boku i pomnóż przez 2,5. Następne wytnij pasek papieru o tych wymiarach.
Zaznacz ołówkiem linię na białym obszarze papieru. Linia powinna być równoległa do każdej dłuższej krawędzi i znajdować się w odległości 2,5 centymetra od siebie. Zrób również linie zagięcia między liniami równoległymi do krótkich krawędzi, w odstępie 4 centymetrów.
Umieść papier drugą stroną do góry. Łącząc palce złóż klosz wzdłuż każdej linii, używając ich jako wzoru. Następnie odwróć papier i dopasuj linie, aby utworzyć fałdy harmonijkowe.
Umieść zakładki w krótkich miejscach wyciętego na początku paska, tworząc okrąg. Potem wytnij pozostały papier i podziel złożone kółko papieru i klosz na cztery części wzdłuż górnych krawędzi. Zaznacz następnie spinaczami do papieru, a na kloszu zaznacz linie ołówkiem.
Połącz akordeon, który zrobiłeś z fałdami z papieru i sznurkiem lub linką. Najpierw umieść paski papieru, aby sznurek nie pozostawił śladów. Pozostaw tak na kilka godzin, aby fałdy się utrwaliły.
Usuń sznurek i papier. Przyklej każdy krótki koniec złożonej tapety przy pomocy klej. Następnie zostaw do wyschnięcia.
Pozostałoby tylko zmieścić złożony papier ze spinaczami na konstrukcji klosza. Mocujemy dwoma paskami elastycznej taśmy na górnej i dolnej krawędzi. Fałdy powinny wystawać z ekranu 1,5 centymetra. Następnie przyklej górną i dolną krawędź do ekranu silikonem i gotowe.
Przeczytaj także: Oświetlenie garderoby – 8 kluczowych zasad
Klosz wykonany z tkaniny
Jeśli chodzi o naukę wykonania abażuru, szybko zdasz sobie sprawę, że tkanina jest znacznie bardziej odporna na działanie czasu i brudu niż papier. Zobacz więc, jak ją wykorzystać.
Niezbędne materiały
- Tkanina.
- Ołówek.
- Nić.
- Miarka.
- Żelazny pierścień.
- Nożyczki do szycia.
- Bawełniana nić i igła.
Klosz z tkaniny – wykonanie krok po kroku
Pierwszą rzeczą jest określenie rozmiaru klosza, który zamierzasz wykonać. Jego obwód waha się od 30 do 40 centymetrów. Następnie zdefiniuj styl i projekt.
Następnie możesz wyciąć swój materiał. Zrób to czystym i precyzyjnym cięciem, aby był w jak najlepszym stanie. Może mieć skos u góry lub być prosty, wszystko zależy od stylu, jaki zamierzasz mu nadać.
Kiedy już go masz, umieść drut i przytnij na tyle, aby zrobić wewnętrzny i zewnętrzny obwód klosza. Następną rzeczą będzie przyszycie drutu do tkaniny, aby utworzona figura nabrała trwałego kształtu. Dobrym wzorem może być inny klosz, który posiadasz.
Następnie przyszywasz górne i dolne końce tkaniny. Weź żelazny pierścień i przymocuj go do górnego obwodu za pomocą łańcuszka lub drutu, aby utworzyć element, który pomoże utrzymać żarówkę lampy w kloszu.
Przeczytaj także: Lampa solna – 5 powodów, dla których warto ją mieć
Klosz to ważny element
Abażury są ważne nie tylko ze względów estetycznych. Jest to również sposób na zmniejszenie natężenia światła i stworzenie atmosfery.
Klosz do lampy rozprasza światło z żarówki na górze i na dole, rozprowadzając światło w bardziej precyzyjny sposób. Aby tak było, materiał, z którego jest wykonany, musi być cienki, aby światło mogło się przez niego przedostawać.