Klonazepam: czym jest i w jaki sposób go stosować?
Klonazepam jest lekiem benzodiazepinowym, który działa na ośrodkowy układ nerwowy. W szczególności wywiera działanie przeciwdrgawkowe, przeciwlękowe, uspokajające, nasenne i stabilizujące nastrój. Dlatego jest często stosowany w leczeniu zaburzeń napadowych i ataków paniki.
Klonazepam jest dostępny w postaci tabletek i tabletek rozpuszczalnych, które rozpuszczają się w ustach. Można je znaleźć między innymi pod nazwami „Clonax”, „Clonagin”, „Diocam”, „Klonopin”, „Rivotril”, „Zatrix”. Jak to działa? Jakie są jego skutki uboczne? O czym powinniśmy wiedzieć przed zastosowaniem go?
Zobacz też: Diety odtruwające wątrobę – co musisz wiedzieć
Klonazepam — ważne informacje
Ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych Klonazepam jest lekiem wydawanym na receptę. Ze względu na jego właściwości niektórzy ludzie nadużywają go.
Dlatego przede wszystkim należy zwrócić uwagę na:
- Stosowanie Klonazepamu może powodować poważne trudności w oddychaniu, gdy jest przyjmowane w tym samym czasie, co niektóre inne leki. Należą do nich opioidy na kaszel lub ból. Ten sam efekt może wystąpić, jeśli jest przyjmowany z napojami alkoholowymi.
- Przyjmowanie tego leku w większej dawce lub regularne stosowanie może prowadzić do uzależnienia, przedawkowania lub śmierci. Dlatego konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza. Oznacza to przerwanie leczenia na dyspozycję lekarza.
- Niektórzy ludzie zgłaszają myśli samobójcze podczas przyjmowania tego leku. W takim przypadku należy poinformować lekarza.
- Nie przerywaj nagle leczenia. Nie należy również zmniejszać dawki bez porady lekarza. Sytuacje te mogą prowadzić do reakcji uzależnienia fizycznego, co przekłada się między innymi na objawy fizyczne. Mogą to być między innymi nietypowe ruchy, dzwonienie w uszach, niepokój, problemy z pamięcią, drgawki czy depresja.
- Objawy choroby podstawowej mogą również ulec pogorszeniu.
W jakich warunkach przepisuje się ten lek?
Klonazepam jest obecnie stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami w leczeniu zaburzeń napadowych. Obejmuje to padaczkę, niedrgawkowy stan padaczkowy i drobne napady motoryczne w dzieciństwie, takie jak te spowodowane zespołem Lennoxa-Gastauta i skurczem dziecięcym. Jest również zatwierdzony przez FDA w przypadku zaburzeń paniki.
Jednak, jak wyszczególniono w publikacji w National Center for Biotechnology Information , ma ona również inne zastosowania, takie jak leczenie manii, zespołu niespokojnych nóg, bezsenności, zaburzenia zachowania snu REM i późnej dyskinezy.
Przeczytaj również: Sposoby na skołatane nerwy
Klonazepam — mechanizm działania
Klonazepam to długo działająca benzodiazepina. Wiąże się z receptorami w mózgu zwanymi receptorami BZ (benzodiazepiny) i aktywuje je. Innymi słowy, jest agonistą receptora BZ. Receptory BZ wzmacniają aktywność GABA, która jest zmniejszona podczas napadów padaczkowych. Wzrost tego zahamowania mózgu spowalnia rozprzestrzenianie się napadów padaczkowych, chociaż nie działa na ognisko padaczkowe.
Główną drogą podawania tego leku jest droga doustna. Działanie leku rozpoczyna się od 20 do 60 minut po spożyciu. Efekty różnią się między dorosłymi i dziećmi. Lek może działać nawet do 12 godzin. We krwi lek przenika przez barierę krew-mózg i dociera do układu nerwowego. Ponadto jest metabolizowany w wątrobie i w dużej mierze eliminowany z moczem. Dlatego jego dawkę należy dostosować u pacjentów z niewydolnością wątroby.
Należy jednak zauważyć, że lek ten może przenikać przez barierę łożyskową. Dlatego jego stosowanie w czasie ciąży powinno być bardzo dokładnie rozważone przez personel medyczny. Możliwe szkodliwe skutki dla płodu obejmują hipotermię i depresję oddechową. Jest również przeciwwskazany w okresie laktacji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Frauger E, Pradel V, Natali F, Thirion X, Reggio P, Micallef J. Détournement d’usage du clonazépam (Rivotril): tendances récentes [Misuse of clonazepam (Rivotril): recent trends]. Therapie. 2006 Jan-Feb;61(1):49-55. French. doi: 10.2515/therapie:2006014. PMID: 16792154.
- Kacirova I, Grundmann M, Silhan P, Brozmanova H. A Case Report of Clonazepam Dependence: Utilization of Therapeutic Drug Monitoring During Withdrawal Period. Medicine (Baltimore). 2016;95(9):e2881. doi:10.1097/MD.0000000000002881
- Basit H, Kahwaji CI. Clonazepam. [Updated 2021 Apr 29]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK556010/
- National Center for Biotechnology Information (2021). PubChem Compound Summary for CID 2802, Clonazepam. Retrieved October 14, 2021 from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Clonazepam.
-
Dokkedal-Silva V, Berro LF, Galduróz JCF, Tufik S, Andersen ML. Clonazepam: Indications, Side Effects, and Potential for Nonmedical Use. Harv Rev Psychiatry. 2019 Sep/Oct;27(5):279-289. doi: 10.1097/HRP.0000000000000227. PMID: 31385811.
-
Sjö O, Hvidberg EF, Naestoft J, Lund M. Pharmacokinetics and side-effects of clonazepam and its 7-amino-metabolite in man. Eur J Clin Pharmacol. 1975 Apr 4;8(3-4):249-54. doi: 10.1007/BF00567123. PMID: 1233220.
-
Welch TR, Rumack BH, Hammond K. Clonazepam overdose resulting in cyclic coma. Clin Toxicol. 1977;10(4):433-6. doi: 10.3109/15563657709046280. PMID: 862377.