Kieszonka na sztućce - z ręczników kuchennych

Wielu osobom frajdę sprawia własnoręczne tworzenie i aranżowanie dodatków do domu. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wielu codziennym przedmiotom możemy nadać drugie życie. Dowiedz się jak wykonać eleganckie kieszonki na sztućce, przy użyciu ręczników kuchennych i serwetek. 
Kieszonka na sztućce - z ręczników kuchennych

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Kieszonka na sztućce to wyraz zaangażowania i dbania o najmniejszy szczegół w domu. Dlatego postanowiliśmy przedstawić oryginalny i prosty sposób na własnoręczne wykonanie tej pożytecznej ozdoby.

Styl zależy tylko od nas: od rustykalnych po nowoczesne i minimalistyczne. Przy użyciu niewielu materiałów, takich jak ręczniki kuchenne czy serwetki: jesteśmy w stanie stworzyć modny i przydatny dodatek do stołu.

Nie wymaga to wielkiego zaangażowania i ponadprzeciętnych zdolności manualnych. Każdy jest w stanie wykonać to w swoim domu. Przyjrzyjmy się więc, jak tego dokonać.

Kieszonka na sztućce – sposób z wykorzystaniem ręczników kuchennych

Materiały potrzebne do wykonania tego dodatku to rzeczy, które z łatwością znajdziesz w swoim domowym zaciszu. Zapewne większość z tych rzeczy wchodzi w zakres podstawowego wyposażenia Twojego domu.

W każdym razie, nawet jeśli manualne rzemiosło nie jest Twoją mocną stroną – wykonanie tych kieszonek nie będzie stanowić wyzwania. Poznajmy potrzebne nam materiały.

Materiały

  • Drewniane deski kuchenne
  • Duży zszywacz
  • Nożyczki
  • Ręczniki kuchenne
  • Klej
  • Wstążeczki z tkaniny, w kolorze pasującym do ręczniczków
kieszonka na sztućce 11

Kieszonka na sztućce – proces przygotowania

Krótka historia sztućców

Przestaliśmy zastanawiać się nad historią najczęściej używanych przedmiotów. Może warto jednak poznać po krótce historię sztućców? Skąd wzięły się w naszych domach?

Kiedy widelec po raz pierwszy w XI w. przywiozła bizantyjska księżniczka, żona niemieckiego cesarza – uznano go za narzędzie diabelskie i opętane. Kościół uznał widelec za przeklęty i niemoralny w swym zastosowaniu. Później stosowany był tylko w celu oddzielania dużych partii mięsa.

Co ciekawe, pierwszym miastem, w którym zaczęto powszechnie wykorzystywać widelec, była Wenecja – okazał się on niezastąpiony podczas konsumpcji spaghetti. W Polsce zaczęto używać go za sprawą królowej Bony, która przywiozła widelec z Włoch.

Każde z tych historycznych wydarzeń doprowadziło nas do dnia, w którym pragniemy ozdobić stół kieszonką na sztućce. Poniżej znajdziesz wskazówki jak tego dokonać.

Sposób przygotowania

  • Na początku należy rozłożyć ręcznik kuchenny na drewnianej desce niewielkich rozmiarów. Musimy teraz pociąć tkaninę zgodnie z wielkością deseczek. Nie wycinajmy jednak dokładnego konturu, należy bowiem pozostawić nieco więcej materiału (na około dwa palce) zarówno po prawej, jak i lewej stronie. Pozostawmy też więcej materiału na dolnej części.
  • Pozwoli nam to dokonać precyzyjnego obszycia. Na górze zaś powinniśmy odciąć materiał poniżej uchwytu deski. 
  • Małe deseczki służą nam za doskonały wzór do obszywania. Wystającą tkaninę wykorzystujemy do obszycia, tak aby zakrywały deskę. Oczywiście obszywamy wszystko, oprócz góry. 
  • W zależności od ciężaru sztućców – wykorzystamy większą, lub mniejsza ilość zszywek. To one bowiem trzymają całą konstrukcję razem, tworząc swoistą kieszonkę na sztućce. Upewnij się, że solidnie utrzymają ciężar sztućców.
  • Następnie, gdy tkanina bezpiecznie przymocowana jest do deski, a kieszeń nabrała już niezbędnej formy – przystępujemy do dekoracji. Zależy nam, aby pozbyć się zszywek z zasięgu naszego wzroku. Aby to zrobić, należy wziąć wybraną wstążkę z ozdobnej tkaniny i przykleić ją wzdłuż prawej, lewej i dolnej linii szycia. Dzięki temu dodajesz też elegancki sznyt i odrobinę koloru. Przede wszystkim pozbywamy się jednak nieestetycznych zszywek.
  • Na koniec odczekaj kilka chwil, aby klei mógł wyschnąć. Następnie umieść w kieszeni sztućce. Gotowe!

Czy możemy zrobić coś więcej? Fantastycznym pomysłem byłoby samodzielne wykonanie ozdobnego wieszaka ściennego, na którym powiesić możemy kieszonki ze sztućcami. W ten sposób ozdobią nasza kuchnię, będąc zawsze pod ręką.

Ponadto warto zwrócić uwagę na kilka istotnych wskazówek, aby udoskonalić formę kieszonek na sztućce.

Dodatkowe wskazówki

Nie pozostawiajmy ich tam gdzie narażone będą na smar i brud, towarzyszący naszemu gotowaniu. Warto zadbać o nienaganną czystość sztućców i przygotowanych kieszonek. Pamiętajmy, że trudno będzie odzyskać ich pierwotny blask i czystość – jeśli permanentnie narażone będą na zanieczyszczenia.

Sztućce sztućcom nierówne. Może warto zatem wykonać kieszonki dla każdego rodzaju sztućców? Idealnym rozwiązaniem będzie stworzenie osobnych uchwytów na łyżki, widelce, sztućce deserowe ect. Wszystko oczywiście zależy od Ciebie. Być może zainspiruje Cię inny przyrząd w kuchni, dla którego zaprojektujesz ową kieszonkę.

kieszonki na sztućce matrioszka

Przede wszystkim pamiętaj, aby zawsze wybierać ręczniczki kuchenne czy ściereczki, które kolorystycznie pasują do Twojego wnętrza.

Warto też zwrócić uwagę, czy stół kuchenny swoim stylem i wyglądem dopasowuje się do wykonanych dodatków. Spójność i harmonijność w kuchni jest niezwykle ważna.

Kieszonka na sztućce – o czym jeszcze pamiętać?

Inną radą jest odrobina szaleństwa, w dobrym guście. Jeśli posiadasz ręczniki kuchenne w takie same wzory, ale w różnych kolorystycznych wariantach – stworzenie wielokolorowych kieszonek doda wnętrzom oryginalności. Dlaczego by nie spróbować?

Podsumowując: proste, oryginalne i ekonomiczne pomysły są przyjaciółmi naszych kuchni. Z jednej strony gwarantujemy sobie zorganizowaną i schludną kuchnię; z drugiej zaś strony pokazujemy nasz niepowtarzalny styl. Co więcej, dzięki własnoręcznie wykonanym dodatkom na zawsze pozostawiamy w naszych wnętrzach trwały ślad zaangażowania.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.