Kiedy Twoje dziecko może przestać używać pieluchy na noc?

Najlepszą rekomendacją, aby Twoje dziecko zrezygnowało z nocnej pieluchy, jest podjęcie tego procesu w sposób naturalny i danie mu czasu na wykonanie tego kroku bez presji. Prawdopodobnie osiągnie to przed ukończeniem pięciu lat.
Kiedy Twoje dziecko może przestać używać pieluchy na noc?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Najczęściej dzieci przestają używać pieluchy na noc jakiś czas po tym, jak porzuciły pieluchę w ciągu dnia. Czasami proces odbywa się jednocześnie, ale nie ma ustalonych reguł.

Każdy maluch ma swój własny rytm.

Niektórzy rodzice mogą odczuwać niecierpliwość, gdy widzą, że ich dziecko uczy się siadać na nocniku ciągu dnia, ale nie rezygnuje z pieluchy zakładanej na noc. Prawda jest taka, że nie musisz się tym martwić.

Jest to proces związany z dojrzewaniem układu nerwowego. Nie należy go pospieszać ani naciskać, ale raczej zachęcać i towarzyszyć dziecku, dopóki go nie zakończy. Cierpliwość i zrozumienie mają kluczowe znaczenie.

Czas przestać używać pieluchy na noc

Wielkim pytaniem dla wielu rodziców jest to, kiedy przestać używać pieluchy na noc. Nie ma jednak dokładnej odpowiedzi na to pytanie.

Można powiedzieć, że to normalne, że maluchy przestają używać pieluch w ciągu dnia między 2 a 3 rokiem życia. Z pieluchy zakładanej na noc rezygnują powszechnie między 3 a 5 rokiem życia. Ale wiele dzieci już w wieku 3 lat przestaje jej używać.

Szacuje się jednak, że 1 na 4 dzieci nadal moczy łóżko w nocy w wieku 4 lat. Jeśli kontrola pęcherza nie została osiągnięta do 5 roku życia, zaleca się skonsultowanie się ze specjalistą.

Mimo to eksperci zgadzają się, że sporadyczne wyciekanie moczu do 7 roku życia jest normalne. W rzeczywistości, po osiągnięciu tego wieku, wskazane jest uwzględnienie trzech oznak, które sugerują, że można spróbować wyeliminować pieluchę w nocy:

  • Dziecko budzi się z suchą pieluszką przez cały tydzień.
  • W nocy budzi się samo z pragnieniem oddania moczu.
  • Dziecko prosi o zdjęcie pieluchy.
Kiedy można odstawić pieluchę nocną?
Należy się spodziewać ewentualnego wycieku moczu w nocy. Konieczna jest konsultacja ze specjalistą, gdy sytuacja występuje bardzo często.

Kluczowe czynniki, aby zrezygnować z pieluchy zakładanej na noc u dziecka

Najważniejsze, aby dziecko czuło się pewnie i było zmotywowane do zaprzestania używania pieluchy w nocy. Niezbędne jest zapewnienie wsparcia psychologicznego i narracyjnego. Oznacza to, że musisz mu wytłumaczyć, jak wygodnie jest spać bez pieluchy i świętować te okazje, kiedy budzi się suche. W ten sposób poczuje wsparcie. Niezwykle ważne jest zaangażowanie dziecka w decyzję o zaprzestaniu zakładania pieluchy na noc.

Aby wesprzeć ten proces, warto rozważyć następujące wskazówki:

  • Pogratuluj mu/jej postępów, jakie robi.
  • Upewnij się, że ma piżamę, które można łatwo podciągnąć i opuścić.
  • Upewnij się, że na drodze do łazienki nie ma żadnych przeszkód.
  • Unikaj podawania dużych ilości płynów na dwie godziny przed snem.
  • Jeśli dziecko obudzi się z innego powodu, skorzystaj z okazji, aby zabrać je do łazienki.
  • Zostaw przenośne światło w pobliżu łóżka. W ten sposób może z niego korzystać, gdy chce iść do toalety.
  • Zachęć dziecko, aby powiedziało Ci, kiedy chce iść do łazienki, nawet jeśli nadal nosi pieluchę.
  • Wyrób w dziecku nawyk chodzenia do łazienki przed pójściem spać. Najlepiej zrobić to po umyciu zębów.
  • Jeśli dziecko woli, poproś je, aby powiedziało rodzicom, kiedy przed pójściem spać chce iść do łazienki.
  • Istnieją również bajki na dobranoc, które mogą pomóc dzieciom poczuć się dobrze w trakcie tego procesu.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Reakcja dziecka na zdjęcie pieluchy

Czego unikać

W takich przypadkach nacisk wcale nie jest wskazany. Odstawienie pieluchy zakładanej na noc to proces, który może zająć trochę czasu.

Najlepiej uzbroić się w cierpliwość. Zrozum, że jeśli Twojemu dziecku nie udaje się utrzymać suchości w nocy, dzieje się tak dlatego, że jego układ nerwowy nie zakończył jeszcze procesu dojrzewania.

Po odstawieniu dziecka od pieluchy w nocy, nadal jest bardzo prawdopodobne, że zmoczy łóżko kilka razy. Cały proces może potrwać nawet rok. Dobrym pomysłem jest wodoodporna osłona zapobiegająca wypadkom.

Dobrym pomysłem jest również mieć pod ręką suchą piżamę i prześcieradła, na wszelki wypadek. Nie łaj swojego dziecka ani nie wyrzucaj mu ewentualnych przecieków. Wręcz przeciwnie, zapewnij dziecko, że to normalne.

Jeśli Twoje dziecko przestanie używać pieluchy na noc, ale potem kilka razy zmoczy łóżko, najlepiej założyć pieluchę z powrotem i poczekać. Być może nie nadszedł jeszcze czas, aby zrobić ten krok.

nocne pieluchy
Nie wyrzucaj pieluch natychmiast po zaprzestaniu zakładania pieluchy na noc. Warto odczekać kilka tygodni, aby potwierdzić, że dziecko czuje się komfortowo w nowej rzeczywistości.

Szanuj rytm dziecka nie zdejmując pieluchy na noc

Należy podkreślić, że każde dziecko jest inne i dlatego nie należy go porównywać z innymi. Proces rezygnowania z nocnej pieluchy nie jest łatwy.

Jeśli dziecko ma od 5 do 6 lat i nie jest w stanie zapanować nad zwieraczami w nocy, zaleca się konsultację z pediatrą. Nawet jeśli jest w stanie to zrobić, to normalne, że zdarzają się sporadyczne wypadki do 7 roku życia.

Należy również wziąć pod uwagę, że niektóre zdarzenia mogą powodować regresje w zachowaniu dziecka. Przybycie rodzeństwa, przeprowadzka lub poważna zmiana może doprowadzić do powrotu do moczenia nocnego.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak działają sterydy stosowane miejscowo?

Naturalny proces

Najlepiej spróbować zrezygnować z pieluchy na noc okresie letnim. W tym sezonie dziecko będzie czuło się bardziej komfortowo kładąc się do łóżka z mniejszą ilością ubrań. Ponadto, jeśli się zmoczy, nie będzie narażone na chłód mokrej pościeli.

Rodzice powinni traktować ten proces bardzo naturalnie. Rezygnacja z zakładania pieluchy na noc to milowy krok, który nastąpi, gdy mózg dziecka będzie na to gotowy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Díaz, E. T., Suárez, V. M., Alcántara-Canabal, L., Castañón, C. S., & Muíños, C. C. (2021, August). Valoración de los criterios diagnósticos de la enuresis nocturna. In Anales de Pediatría (Vol. 95, No. 2, pp. 101-107). Elsevier Doyma.
  • HERRARA, R. S., NAVARRO, J. R., & FERNÁNDEZ, G. P. Enuresis nocturna primaria. Seguimiento en una consulta de Pediatría de Atención Primaria.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.