Kiedy coś upadnie - czy można to zjeść z podłogi?

Na ziemi znajdują się różne mikroorganizmy. Jedne są nieszkodliwe, inne owszem. Czy można więc zjeść z podłogi coś, co upadło?
Kiedy coś upadnie - czy można to zjeść z podłogi?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Powszechnym zwyczajem jest zjadanie produktu, który upadł na ziemię po powierzchownym oczyszczeniu go.Czy można bezpiecznie zjeść z podłogi, czy to ryzyko dla zdrowia?

Każdy z nas pewnie się kiedyś nad tym zastanawiał. Dlatego wyjaśniamy, z jakiego powodu nie należy spożywać niczego, co miało kontakt z podłogą.

Na podłodze znajdują się mikroorganizmy

Chociaż ich nie widzimy, na podłodze znajdują się miliony mikroorganizmów. Jedne są nieszkodliwe, inne owszem. Tak czy inaczej, produkt, który spada na podłogę, wchodzi w kontakt z tymi mikroorganizmami.

Wówczas powstają doskonałe warunki do rozwoju patogenów. W przypadku zjedzenia zakażonego produktu, wprowadzimy do organizmu mnóstwo szkodliwych cząsteczek potencjalnie wywołujących infekcje.

Przykładem mogą być bakterie E.coli obecne w zakażonym mięsie i jelicie grubym. Pewne szczepy tych bakterii wywołują ostre dolegliwości ze strony układu trawiennego, jak wskazuje artykuł opublikowany w magazynie Brazilian Journal of Microbiology.

Na podłodze znajdują się potencjalnie niebezpieczne bakterie. Zjedzenie czegoś, co upadło, może doprowadzić do problemów żołądkowych.

Nie wystarczy opłukać, by zjeść z podłogi

Zwykle płuczemy produkty, które spadły na ziemię. Jednak sama woda nie jest w stanie zabić patogenów.

Dlatego płukanie nie stanowi skutecznej metody redukowania ryzyka związanego z obecnością bakterii. Woda jest w stanie usunąć część populacji grzybów. Jednak pozostałe mikroorganizmy pozostaną nienaruszone, jak wykazało badanie z 2018 roku.

Co zrobić? Wyrzucić

Produkty, które spadły na ziemię najlepiej wyrzucić, o ile nie będą gotowane w wysokiej temperaturze. W przypadku produktów takich jak na przykład orzechy w łupinach, wystarczy pozbyć się zewnętrznej części.

Tak czy inaczej, zaleca się wyrzucanie produktów, które miały kontakt z ziemią, szczególnie, jeśli nie znamy jej stopnia czystości. Upadek na podłogę w domu to co innego niż upadek na chodnik.

Rola higieny żywności

Często nie przykłada się do higieny żywności odpowiedniej wagi, a jest ona kluczem do profilaktyki chorób. Proste czynności, takie jak nieprzerwany łańcuch chłodniczy i dogotowywanie potraw, zapobiegają rozwojowi bakterii.

Nie stosując ich, narażamy się na problemy żołądkowe i inne, poważniejsze dolegliwości. Nie zaleca się mieszania produktów surowych z gotowymi do spożycia. Należy też używać oddzielnych przyborów do obróbki poszczególnych rodzajów żywności.

Odpowiednie przechowywanie i pakowanie zapobiegają namnażaniu się bakterii. Co roku mieszkańcy krajów rozwiniętych umierają z powodu spożycia zainfekowanej żywności. Liczba ofiar jest o wiele wyższa w krajach rozwijających się.

Na szczęście wiele krajów ma dostęp do wody pitnej, co zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia. Mimo to często spotykamy się z niedostateczną higieną żywności, co może powodować zatrucia.

Poza unikaniem jedzenia z podłogi należy też dbać o higienę żywności. Zakłada to też odpowiednie przechowywanie produktów.

Zjeść z podłogi? Nie!

O ile nie chodzi o produkt, który spadł na podłogę w domu lub który zostanie poddany obróbce termicznej, należy wyrzucać wszystko, co miało kontakt z ziemią. To kwestia dbania o zdrowie i zapobiegania spożyciu szkodliwych mikroorganizmów.

Powinniśmy też brać pod uwagę higienę żywności dla dobra naszego zdrowia. Złe nawyki mogą doprowadzić do zatrucia i skończyć się poważnymi problemami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gomes TAT., Elias WP., Scaletsky ICA., Guth BEC., et al., Diarrheagenic escherichia coli. Braz J Microbiol, 2016. 1: 3-30.
  • Nriagu J., Xi C., Siddique A., Vincent A., Shomar B., Influence of household water filters on bacteria growth and trace metals in tap water of doha, qatar. Sci Rep, 2018.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.