Kawa - czy zmniejsza łaknienie?
Od dawna wiadomo, że kawa ma dobroczynny wpływ na zdrowie, a wszystko za sprawą swoich właściwości leczniczych.
Naukowcy od lat zastanawiają się jednak nad tym, czy kawa zwiększa czy zmniejsza łaknienie. Jeśli chcesz dowiedzieć jaki wpływ ma na Twój metabolizm, przeczytaj ten artykuł.
Kawa – najpopularniejszy napój
Grupa badaczy postanowiła dowiedzieć się, jak kawa, czyli najpopularniejszy napój na świecie wpływa na łaknienie. Wiele wskazuje na to, że odczuwanie głodu jest ściśle związane z tym co jemy i pijemy.
Niektórzy z nas od lat wykorzystują właściwości kawy do kontrolowania swojego apetytu. Co więcej, kawa nie tylko zmniejsza łaknienie, lecz także dodaje energii i poprawia koncentrację.
Wyniki części badań wskazują jednak, że aby schudnąć, najlepiej pić kawę bezkofeinową lub ekstrakt z zielonej herbaty.
Pamiętaj jednak, że nie należy pić zbyt dużo kawy, ponieważ nadmiar kofeiny może uniemożliwić dobry sen i wypoczynek.
Pytanie brzmi więc: czy kawa w ogóle jest zdrowa? Wszystko zależy od organizmu. Nie każdy metabolizm w taki sam sposób sobie z nią poradzi.
Kawa stymuluje neuroprzekaźniki i wydzielanie niektórych hormonów (w tym insuliny i kortyzolu), dlatego wykazuje działanie rozbudzające. W zależności od dziennego spożycia, pory dnia, wieku lub budowy ciała, na niektórych może działać pobudzająco, a na innych usypiająco.
Przeczytaj również artykuł: Kawa – ile filiżanek można pić dziennie?
Kawa a łaknienie
Za uczucie głodu i sytości odpowiadają hormony i to od nich zależy czy będziesz mieć ochotę jeść mniej czy więcej niż zazwyczaj. Wiele kobiet je więcej podczas okresu, a wielu mężczyzn ,,zajada się” podczas stresujących sytuacji.
Za łaknienie odpowiadają na przykład produkowana w żołądku grelina, wydzielana przez komórki tłuszczowe leptyna oraz peptyd YY obecny w jelitach.
Jeśli więc chodzi o zmniejszenie łaknienia i chudnięcie – kawa może, ale nie musi być w tym względzie skuteczna.
Aby stwierdzić, jaki wpływ ma apetyt, naukowcy wzięli pod uwagę dwie hipotezy:
- Hipoteza 1: Kawa, zarówno zwykła jak i bezkofeinowa, ogranicza poziom leptyny i greliny, przez co zmniejsza łaknienie, jednocześnie zwiększając poziom peptydu YY i zapewniając uczucie sytości.
- Hipoteza 2: Biorąc pod uwagę pierwszy sposób, kawa działa tylko przez pierwsze 60-120 minut po posiłku, gdy zachodzą procesy trawienne.
W celu zbadania hipotez poproszono grupę chętnych osób o wypicie kawy, a następnie opisanie swoich odczuć w ciągu 3 godzin po jej spożyciu. Oto uzyskane rezultaty:
- Kofeina zmniejsza łaknienie, a kawa bezkofeinowa wywołuje najmniejszy głód, zwiększając jednocześnie poziom peptydu.
- Wyższy poziom peptydu YY to mniejsze uczucie głodu. Badane osoby potwierdziły, że przez 3 godziny od wypicia kawy nie odczuwały głodu, chociaż poziom peptydu YY spadł już po 1,5 godziny.
Poziom głodu i peptydu zmieniły się dopiero po spożyciu glukozy. Oznacza to, że prawdopodobnie niektóre ze składników kawy nie mają wpływu na trawienie. W związku z tym można uznać, że ogranicza łaknienie głównie dlatego, że wpływa na hormon odpowiedzialny za uczucie sytości.
Kawa – inne korzyści
Warto dodać także, że kawa zawiera duże ilości przeciwutleniaczy, które przynoszą dodatkowe zalety dla zdrowia.
Niestety inne zawarte w niej składniki mogą niekorzystnie wpływać na samopoczucie osób, które jej nadużywają. Jeśli jednak wierzysz, że akurat w Twoim przypadku ogranicza apetyt, możesz wypróbować następującą strategię:
Wybieraj przede wszystkim kawę bezkofeinową, a po jej wypiciu spożywaj produkty o korzystnym wpływie na zdrowie. Może to być jabłko, banan, pomidor, a także owsiany batonik.
Zapoznaj się też z artykułem: Głód – 10 rzeczy, które sprawiają, że stale chcesz jeść
Weź pod uwagę także inne czynniki, które wpływają na uczucie głodu. Jedną z przyczyn może być na przykład śniadanie ubogie w nabiał, owoce i zboża.
Inne powody to także nieregularne pory posiłków, podjadanie, nuda, stres lub zmiany hormonalne, zarówno te naturalnie związane z menstruacją i ciążą, jak i te wywołane przez problemy z tarczycą.
Kawa nie jest magicznym środkiem na ograniczenie apetytu. Aby zadziałała w oczekiwany sposób i pomogła Ci schudnąć, musisz wprowadzić do swojego życia wiele zmian.