Kancerofobia, czyli strach przed rakiem

Lek przed rakiem jest zrozumiały, o ile nie jest nadmierny i nie prowadzi do obsesyjnych zachowań. Jeśli ciągle boisz się raka, a strach ten ogranicza twoje życie, możesz porozmawiać o tym z psychologiem.
Kancerofobia, czyli strach przed rakiem

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Kancerofobia pojawia się wtedy, gdy normalny strach przed tą chorobą osiąga ogromne rozmiary. Strach na umiarkowanym poziomie jest normalny – w końcu to choroba, która może być nieprzewidywalna.

Zwykle niezbędne są poważne zabiegi, aby z nią walczyć. Prawie każdy z nas w pewnym stopniu boi się chorób i śmierci.

Jednak strach ten staje się problemem, gdy zaczyna być irracjonalny i obsesyjny. W takim przypadku jest to kancerofobia. Prowadzi ona do podejmowania niepotrzebnych środków ostrożności, które mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Przesadny lęk przed chorobą nowotworową prowadzi również do niepotrzebnego cierpienia emocjonalnego. Możesz zacząć postrzegać każdy objaw jako możliwą oznakę raka, a każda okoliczność może wydawać się zagrożeniem. Szkodzi to zarówno zdrowiu fizycznemu, jak i psychicznemu.

Kancerofobia: nadmierny strach przed nowotworem

Kancerofobia, czyli carcinophobia, to nadmierny i irracjonalny lęk przed chorobą nowotworową. Słowo „irracjonalny” nie oznacza, że ktoś jest szalony i nie ma żadnego powodu, aby się bać. Zasadniczo oznacza to, że strach jest przesadzony lub nie opiera się na faktach.

Kancerofobia

Kiedy strach jest zbyt duży i staje się fobią, wpływa to na Twoje codzienne życie. Możesz unikać słońca ponieważ może ono prowadzić do czerniaka. Być może przestaniesz spożywać pewne produkty, ponieważ krążą plotki, że powodują one raka.

Kancerofobia stale wywołuje niepokój, ponieważ widzisz ryzyko tam, gdzie go nie ma. Jest to stan bardzo podobny do tego, który dotyka hipochondryków. Ludzie z tym schorzeniem uważają, że jakikolwiek objaw fizyczny oznacza koniec świata i okropną chorobę, nawet jeśli nie mają powodu, by tak myśleć.

Przeczytaj także: Choroba zwyrodnieniowa stawów – pomocne nawyki

Ścieżka unikania

Jedną ze ścieżek, które obierają osoby z fobią raka, jest ścieżka unikania. Innymi słowy, unikają oni wszystkiego, co według nich może powodować raka. Jest to syndrom ucieczki.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa rodzaje uników:

  1. Pierwszy rodzaj oznacza, że dana osoba staje się nadmiernie zapobiegawcza. Jest bardzo ostrożna ze swoją dietą, podczas używania telefonu komórkowego i tym podobne. Może ona nawet myśleć, że kontakt z pacjentami z nowotworem może u niej spowodować raka.
  2. W przypadku drugiego rodzaju, ze względu na strach przed rakiem osoby z fobią unikają wizyt u lekarza. Czasami czują się pewni, że są chorzy, ale boją się, że lekarz potwierdzi ich autodiagnozę. Wolą żyć z wątpliwościami i niepokojem.

Obsesyjny strach przed rakiem

Innym powszechnym zjawiskiem u osób z fobią raka jest obsesyjny strach. Można tak naprawdę powiedzieć, że jest to przeciwieństwo unikania. Zamiast zmieniać temat lub odwracać od niego uwagę, osoby te mają obsesję na punkcie wszystkich informacji dotyczących nowotworów.

Strach przed rakiem

Ponadto, ilekroć czują ból lub czują się nieswojo, desperacko udają się do lekarza. Jest tak, ponieważ obawiają się, że jakikolwiek objaw jest oznaką raka. Ostatecznie jednak osoby te źle interpretują to, co słyszą. Jeśli pójdą do lekarza i nie wykryje on raka, myślą, że specjalista się pomylił.

Następnie udają się do innego lekarza, a często także odmawiają przyjmowania leków.

Ci ludzie ciągle się boją, a pójście do lekarza pogarsza sytuację, zamiast ją poprawić.

Fakty i mity dotyczące raka

Musisz pamiętać, że od momentu narodzin zaczynasz umierać. Wcześniej czy później wszyscy umrzemy, z tego czy innego powodu. Nie jest to dla nikogo łatwe, ale staje się łatwiejsze, gdy uznamy to za fakt.

Obecnie liczba zachorowań na raka wzrosła na całym świecie. Jednak wiele osób uważa, że może tak być, ponieważ lekarze są w stanie zdiagnozować raka wcześniej, niż miało to miejsce w poprzednich latach. Prawdopodobnie to diagnostyka choroby stała się lepsza, co nie oznacza, że wzrosła zachorowalność.

Zarówno rakowi, jak i innym chorobom można w pewnym stopniu zapobiec. Nie da się jednak całkowicie od nich uwolnić. W większości przypadków istnieje wiele różnych przyczyn i nie możemy ich wszystkich kontrolować. Zdrowy styl życia, pod względem fizycznym i psychicznym, bardzo pomaga zapobiegać chorobom.

Jeśli uważasz, że cierpisz na fobię raka, skonsultuj się z psychologiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • del Pino, M. M. (2014). Algunas reflexiones sobre el tabú a la palabra cáncer. Archivo Médico Camagüey, 10(5).
  • García, R. F. (2000). Aplicación de la terapia de aceptación y compromiso en un ejemplo de evitación experiencial. Psicothema, 12(3), 445-450.
  • Reich, M., Gaudron, C., & Penel, N. (2009). When cancerophobia and denial lead to death. Palliative & Supportive Care, 7(2), 253-255.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.