Kamienie w pęcherzu moczowym - wylecz je stosując te 5 naparów

Kamienie w pęcherzu mogą powodować ból i zmiany nawyków związanych z oddawaniem moczu. Na szczęście istnieje 5 naparów, które pomagają przyspieszyć powrót do zdrowia.
Kamienie w pęcherzu moczowym - wylecz je stosując te 5 naparów
Fabiola Marín Aguilar

Napisane i zweryfikowane przez farmaceuta Fabiola Marín Aguilar.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kamienie w pęcherzu, znane również jako kamica pęcherza moczowego, są spowodowane nagromadzeniem substancji, takich jak szczawiany lub kwas moczowy. Z kolei te substancje mają tendencję do tworzenia się na skutek krystalizacji cząstek z nadmiernie stężonego moczu.

Kamienie w pęcherzu moczowym występują rzadziej niż kamienie nerkowe, ale mogą powodować dość denerwujące dolegliwości. Dlatego jako pierwsza linia w leczeniu kamieni w pęcherzu istotne jest zwiększenie zużycia wody i modyfikacja nawyków żywieniowych.

Ponadto nie możemy zapominać o znaczeniu, jakie tradycyjnie miały niektóre rośliny lecznicze w usuwaniu tego problemu i jego zapobieganiu. Znasz te naturalne środki? Dowiedz się, jak ich używać w postaci 5 naparów.

Dlaczego kamienie gromadzą się w pęcherzu?

Kobieta u lekarza
Niecałkowite opróżnianie pęcherza może prowadzić do tworzenia się kamieni w pęcherzu. To z kolei wiąże się z chorobami układu moczowego.

Głównym powodem gromadzenia się tych małych kamieni w pęcherzu jest niepełne opróżnianie pęcherza podczas oddawania moczu.

Dzieje się tak, gdy w układzie moczowym występują stany chorobowe, które zmieniają zdolność pęcherza do przechowywania moczu. Te stany chorobowe mogą być następujące:

  • Łagodny przerost prostaty: bardzo częsty u starszych mężczyzn. Z powodu powiększenia gruczołu krokowego może wystąpić niedrożność w odpływie moczu z pęcherza.
  • Kamień nerkowy: Kamienie nerkowe mogą przemieszczać się w dół moczowodów do pęcherza i gromadzić się tam, jeśli nie zostaną wcześniej usunięte lub rozpuszczone.
  • Infekcja dróg moczowych: może prowadzić do zapalenia pęcherza, a w konsekwencji do trudności w oddawaniu moczu.
  • Pęcherz neurogenny: występuje, gdy nerwy przenoszące informacje z mózgu do mięśni pęcherza są uszkodzone w wyniku choroby neurologicznej lub urazu.
  • Stosowanie cewników moczowych.

Odkryj również ten ciekawy materiał: Kamienie żółciowe i odżywianie – dowiedz się więcej

Skąd mam wiedzieć, czy mam kamienie w pęcherzu?

Czasami kamica pęcherza moczowego może przebiegać bezobjawowo, ponieważ kamienie nie blokują normalnego przepływu moczu. W takim wypadku można je więc wykryć jedynie w badaniach obrazowych.

Jednak w przypadku zablokowania lub podrażnienia ściany pęcherza przez kamień mogą pojawić się następujące objawy:

  • Nagły ból w dolnej części brzucha.
  • Krwiomocz, czyli krew w moczu.
  • Potrzeba stałego oddawania moczu, praktycznie co chwilę.
  • Problemy lub niemożność oddania moczu.
  • Uczucie pieczenia lub kłucia podczas oddawania moczu.
  • Może pojawić się również gorączka, w przypadku procesu zakaźnego.

Ponadto tworzenie się kamieni jest często ściśle związane ze stylem życia i nawykami żywieniowymi.

Niskie spożycie płynów, dieta uboga w błonnik natomiast bardzo bogata w sól, białko i szczawiany (sole mineralne obecne w niektórych warzywach, takich jak szpinak) to czynniki wyraźnie predysponujące do kamicy pęcherza.

Chociaż w większości przypadków kamienie wydalają się samoistnie z moczem, istnieją poważniejsze przypadki, które wymagają nawet interwencji chirurgicznej.

Wynika to z faktu, że kamienie odkładają się w drogach moczowych, utrudniając ich prawidłowe funkcjonowanie i powodując silny ból. Dlatego konieczne jest leczenie profilaktyczne w celu uniknięcia nowych ataków choroby.

Może Cię zainteresować również ten temat: Dieta na kamienie nerkowe: porady i przykładowe menu

Napary pomagające rozpuścić kamienie w pęcherzu

Jak już wspomnieliśmy, przestrzeganie zbilansowanej diety i zwiększanie spożycia wody to dwa ważne środki, aby uniknąć tworzenia się kamieni.

Ale oprócz tych zdrowych nawyków, ziołolecznictwo odgrywa kluczową rolę zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu łagodnej kamicy pęcherza. Poniżej podajemy kilka opcji.

Mniszek lekarski
Napar z mniszka lekarskiego jest jednym z ziół pomagających w leczeniu kamieni pęcherza moczowego. Jednak są też inne opcje.

1. Napar z mącznicy lekarskiej

Liść mącznicy lekarskiej zawdzięcza swoje działanie swojemu głównemu składnikowi: arbutynie. Jest to związek fenolowy tradycyjnie stosowany w leczeniu infekcji dróg moczowych i kamicy moczowej, samodzielnie lub w połączeniu z innymi roślinami o działaniu moczopędnym.

  • Do naparu należy użyć 1,5-4 g suszonych liści na 150 ml wody i pić 2-3 razy dziennie.

2. Napar z Orthosiphon aristatus czyli herbata z Jawy

Jest to roślina pochodząca z Indonezji o silnym działaniu moczopędnym wskazanym w leczeniu i profilaktyce kamicy moczowej. Ze względu na dużą zawartość soli potasowych działa zwiększając objętość wydalanego moczu.

  • Do naparu używa się 2-3 g liści herbaty z Jawy na 150 ml wody, stosując 2 do 3 naparów dziennie.

3. Napar z mniszka lekarskiego

W tym przypadku używa się całej rośliny, w tym jej korzenia, który jest bogaty w fruktozę i inulinę. Liście mniszka lekarskiego natomiast mają wysokie stężenie potasu, terpenów i związków fenolowych.

Wszystkie te składniki mają silne działanie moczopędne. Mniszek lekarski jest wskazany w leczeniu uzupełniającym kamieni pęcherza moczowego.

  • Do naparu można użyć 4-10 g liści lub korzeni i stosować do 3 naparów dziennie.

4. Napar ze skrzypu lub skrzypu

Skrzyp polny jest tradycyjnie stosowany w leczeniu łagodnych procesów kamicy ze względu na swoje właściwości moczopędne i remineralizujące. Zwiększa objętość wydalanego moczu i sprzyja czyszczeniu dróg moczowych.

  • 2-3 g skrzypu przygotowuje się w 250 ml wody.

5. Mieszanka ziół: perz właściwy, czarny bez, skrzyp i połonicznik nagi

Kłącze perzu właściwego jest bardzo bogate w inulinę, która ma działanie moczopędne i oczyszczające. W połączeniu z innymi roślinami moczopędnymi i remineralizującymi, takimi jak połonicznik nagi, skrzyp polny i czarny bez, stanowią mieszankę służąca do rozbijania kamieni.

  • Możesz przyjmować 2-4 napary takiej mieszanki dziennie.

Czy masz kamienie w pęcherzu moczowym? Nie zapominaj, że wyżej wymienione środki mogą uzupełniać leczenie, aby przyspieszyć ulgę. Należy jednak pamiętać, że nie zastępują one leków przepisanych przez lekarza. Jeśli objawy nie ustąpią w rozsądnym czasie, nie wahaj się udać na pogotowie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Shermadou ES, Leslie SW. Anatomy, Abdomen and Pelvis, Bladder. [Updated 2018 Nov 13]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK531465/
  • Lukacz ES, Sampselle C, Gray M, et al. A healthy bladder: a consensus statement. Int J Clin Pract. 2011;65(10):1026–1036. doi:10.1111/j.1742-1241.2011.02763.x
  • Ávila Rivera, F., Coma, J. R., & Magre, M. C. (2016). Litiasis vesical. FMC Formacion Medica Continuada En Atencion Primaria. https://doi.org/10.1016/j.fmc.2015.03.039
  • Yarnell, E., & Abascal, K. (2009). Dandelion (Taraxacum officinale and T mongolicum). Integrative Medicine. https://doi.org/10.1016/j.jep.2011.02.027
  • Bährle-Rapp, M., & Bährle-Rapp, M. (2010). Equisetum arvense. In Springer Lexikon Kosmetik und Körperpflege. https://doi.org/10.1007/978-3-540-71095-0_3622

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.