Kamień nazębny - jak go usunąć?
Kamień nazębny to płytka bakteryjna o żółtawym kolorze, która gromadzi się i twardnieje na szkliwie naszych zębów, zwłaszcza w okolicach dziąseł. Chociaż przyczyn jego powstawania jest wiele, kamień nazębny zawsze jest dolegliwością nieestetyczną, która negatywnie wpływa nie tylko na wygląd naszego uzębienia, ale również na jego zdrowie.
W tym artykule wyjaśniamy przyczyny kamienia nazębnego oraz podpowiadamy, jak z nim walczyć stosując naturalne sposoby.
Kamień nazębny – przyczyny
- Główną przyczyną powstawania kamienia nazębnego jest spożywanie nadmiernie zakwaszonej żywności, pokarmów bogatych w cukry, produktów rafinowanych i szkodliwych tłuszczów. Powszechnie uważa się, że najczęstszą przyczyną powstawania kamienia nazębnego jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, w rzeczywistości – nie mielibyśmy tego problemu, gdybyśmy spożywali odpowiednią ilość surowych warzyw i owoców.
- Nieodpowiednia higiena jamy ustnej przyczynia się do powstawania płytki bakteryjnej.
- Kawa, czarna herbata i tytoń.
Kamień nazębny a profilaktyka
Kamień nazębny nie jest problemem wyłącznie kosmetycznym. Brak profilaktyki lub leczenia z czasem powoduje, że nagromadzone bakterie wywołują infekcje dziąseł, które – nieleczone – mogą doprowadzić do zapalenia dziąseł.
Odpowiednia żywność i suplementy
- Najbardziej zalecana żywność to surowe owoce i warzywa, zwłaszcza jabłka i zielone warzywa liściaste (szpinak, boćwina, sałata, rukola etc.)
- Sezam – ze względu na dużą zawartość wapnia
- Stewia – ten naturalny środek słodzący ma również bardzo korzystny wpływ na nasze zęby
- Woda morska to doskonały mineralizujący szkliwo suplement, który pomaga w oczyszczaniu i wzmacnianiu zębów; ponadto posiada ona właściwości alkalizujące
- Koenzym Q-10 – jest zalecany jako środek wspomagający leczenie, gdy w wyniku kamienia nazębnego nastąpiła infekcja i zapalenie dziąseł
- Glinka biała do stosowania doustnego wspomaga odkwaszanie organizmu oraz przywraca odpowiednie pH w jamie ustnej
Płyny do płukania jamy ustnej na bazie oleju
Płyn do płukania jamy ustnej na bazie oleju słonecznikowego stosowano już w starożytnym systemie medycyny indyjskiej o nazwie Ajurweda. Doskonale nadaje się on do czyszczenia zębów, łagodzenia infekcji powstających w jamie ustnej, wypłukiwania toksyn i dogłębnego czyszczenia jamy ustnej.
Szczególnie zaleca się jego stosowanie w przypadku infekcji jamy ustnej, problemów z dziąsłami, płytki nazębnej, zapalenia dziąseł oraz ściemniałych i wypadających zębów.
Do przygotowania płynu będziesz potrzebowała olej słonecznikowy lub sezamowy z pierwszego tłoczenia na zimno. W dalszej części artykułu dokładnie opiszemy, jak samodzielnie oczyszczać kamień nazębny.
Pamiętaj, by zaproponowane produkty stosować wyłącznie do płukania ust – w ten sposób w pełni wykorzystamy ich właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne.
Węgiel aktywny na kamień nazębny
Węgiel aktywny jest doskonałą metodą wybielania i czyszczenia zębów, a ponadto pomaga zapobiegać chorobom jamy ustnej. Możemy go dostać w sklepach zielarskich lub w punktach sprzedaży naturalnych produktów.
Wystarczy że nałożymy odrobinę na szczotkę do zębów i będziemy je szczotkować przez około 2 minuty. Mimo że węgiel aktywny ma czarną barwę, po wypłukaniu ust zauważymy, że nasze zęby są znacznie czystsze..
Jest niezwykle istotny fakt, by węgiel był pochodzenia roślinnego, a nie pochodną ropy naftowej. Podobnie jak w przypadku sody oczyszczonej nie powinniśmy go stosować zbyt często ani w zbyt dużych ilościach, ponieważ jest to substancja ścierająca, która może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa. We wszystkim należy zachowywać zdrowy umiar!
Woda utleniona i soda oczyszczona
Woda utleniona jest doskonałym naturalnym wybielaczem do zębów. Zaleca się jej stosowanie raz w tygodniu, skrapiając trzema kroplami szczoteczkę do zębów.
Soda oczyszczona jest kolejnym środkiem używanym do wybielania zębów już od czasów starożytnych. Dodatkowo pomaga zapobiegać zgadze. Możemy używać jej do delikatnego mycia zębów, uważając by nie uszkodzić szkliwa, nie stosujmy częściej niż dwa razy w miesiącu.
Porady na zakończenie
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, niezbędne jest także zachowanie odpowiedniej codziennej higieny jamy ustnej:
- Szczotkuj zęby po każdym posiłku przynajmniej przez 2 minuty, docierając dokładnie do wszystkich zębów
- Stosuj naturalną i ekologiczną pastę do zębów, ponieważ konwencjonalne pasty zawierają zbyt dużo agresywnych dla pH w jamie ustnej substancji
- Każdego wieczoru używaj nici dentystycznej – usuniesz resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowej
- Stosuj płyn do płukania ust – możesz samodzielnie przygotować naturalny płyn w postaci naparu z tymianku i mięty lub mieszanki wody morskiej (2 części) ze słodką wodą (1/2 części)
- Jeśli kamień na Twoich zębach zalega od dawna, wybierz się do gabinetu dentystycznego na profesjonalne czyszczenie zębów. Nie zaleca się jednak zbyt częstego czyszczenia, ponieważ może być ono szkodliwe dla szkliwa.
Zdjęcia: judy i sweetbeetandgreenbean
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Brown, S. L. (2013). Does What I Eat and Drink Affect My Teeth? Science and Children.
- A., T., M., V., & C.A., M. (2004). Cleaning power and abrasivity of a new toothpaste based on ion-exchange resins. American Journal of Dentistry.
- Badcock, J. H. (1923). Oral hygiene. British Medical Journal. https://doi.org/10.1136/bmj.2.3271.437-b
- Petersen, P. E. (2008). Oral health. In International Encyclopedia of Public Health. https://doi.org/10.1016/B978-012373960-5.00527-X