Co język mówi o Twoim zdrowiu i emocjach?

Język ma tysiące zakończeń nerwowych bezpośrednio połączonych z konkretnymi organami. Kolor i faktura języka mogą powiedzieć wiele o Twoim zdrowiu.
Co język mówi o Twoim zdrowiu i emocjach?

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Język to jeden z najważniejszych mięśni w ludzkim organizmie. Oprócz realizowania funkcji związanych z przyjmowaniem pokarmów,język odzwierciedla także ogólny stan Twojego zdrowia oraz przeżywane przez Ciebie emocje.

Jeśli nauczysz się odczytywać te sygnały, możesz w porę wykryć wiele problemów zdrowotnych. Dzieje się tak dlatego, iż mięsień ten pokrywają tysiące zakończeń nerwowych powiązanych z konkretnymi organami wewnętrznymi.

Gdy w organizmie dzieje się coś niepokojącego, informują nas o tym zmiany koloru bądź faktury języka. Dziś chcemy przedstawić Ci krótki poradnik, jak zauważyć i interpretować znaki wysyłane Ci przez Twój język. Zacznij już dziś od przyjrzenia się mu w lustrze.

Co język mówi o Twoim zdrowiu i emocjach?

Różowy kolor  języka

Jeśli Twój język ma normalny różowy kolor, oznacza to, że z Twoim zdrowiem wszystko jest w najlepszym porządku. Zaróżowiony kolor języka to znak, że dobrze się odżywiasz i jesteś stabilny emocjonalnie.

Czerwony kolor  języka

Gdy Twój język, a zwłaszcza jego koniuszek, jest zaczerwieniony, zwiastuje to kłopoty z gardłem bądź narządami wewnętrznymi.

Język

Jeśli chodzi o emocje, zaczerwienienie języka to objaw nadmiaru stresu czy irytacji.

Niewielkie wrzody na języku

Wrzody na języku są najczęściej związane z infekcją wirusową lub grzybiczą. Aby to wykluczyć lub podjąć stosowne leczenie należy regularnie monitorować stan swojej jamy ustnej.

Owrzodzenie języka może być także wywołane niedoborem witamin A i C, co jest skutkiem nadmiernego spożycia przetwarzanej żywności, tłuszczów i cukrów.

Owrzodzenie języka

Niewielkie wrzody na języku mogą świadczyć także o chronicznym zdenerwowaniu i stresie lub tłumieniu negatywnych emocji, zwłaszcza złości.

Zapalenie kubków smakowych

Zapalenie kubków smakowych to jasny sygnał niedoboru substancji odżywczych. Aby język wrócił do swojego normalnego stanu, należy stosować się do porad dietetycznych , identycznych do tych, które za chwilę opiszemy w następnym punkcie.

Zapalenie kubków smakowych to także objaw stresu czy trudności z dostosowaniem się do nowej sytuacji. Aby zwalczyć stan zapalny należy bardzo delikatnie czyścić język podczas szczotkowania zębów.

Biały nalot na języku

Biały kolor języka świadczy o problemach z jelitami i trawieniem. Mogą być one wywołane na przykład nadmiernym spożyciem tłuszczów nasyconych oraz rafinowanych cukrów i mąki.

Biały nalot na języku może być także spowodowany toksemią, czyli odkładaniem się we krwi i jelitach toksycznych substancji, które mogą prowadzić także do wielu poważniejszych dolegliwości.

Brzuch

Jeśli zauważyłeś, że Twój język pokrywa biały nalot, bardzo ważna jest zmiana nawyków żywieniowych i wybór diety oczyszczającej organizm. Należy wykluczyć z jadłospisu tłuszcze nasycone, przetworzoną żywność, nabiał oraz smażone potrawy.

Jeśli chodzi o emocje, biały język świadczy o stanie poddenerwowania i niepokoju, który w konsekwencji również może prowadzić do problemów z trawieniem i utrudniać funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Gładka powierzchnia języka

Wyjątkowo gładki język to kolejny sygnał niedoboru substancji odżywczych, a nawet anemii. Emocjonalnie może oznaczać podwyższone ryzyko zachorowania na depresję. Aby tego uniknąć zalecamy zwiększyć spożycie witaminy C i żelaza.

Stan zapalny języka

Zaczerwieniony język i stan zapalny to również objaw niskiego poziomu hemoglobiny we krwi, czyli właśnie anemii.

Język geograficzny

Dolegliwość ta nazywana jest także rumieniem wędrującym języka i sprawia ona, że na powierzchni języka pojawiają się plamy i złuszczone obszary, wyglądem przypominające mapę.

Przypadłość ta może być dziedziczna, jednak jeśli jest nawracająca może świadczyć także o alergii lub nietolerancji na niektóre produkty. Pod względem emocjonalnym osoby cierpiące na język geograficzny są najczęściej bardzo wrażliwe i łatwo się denerwują.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ślebioda, Z., Szponar, E., & Linke, K. (2011). Stan błony śluzowej jamy ustnej u osób dorosłych z choroba̧ Leśniowskiego-Crohna w zależności od aktywności choroby, metod jej leczenia i palenia papierosów. Przeglad Gastroenterologiczny. https://doi.org/10.5114/pg.2011.21719

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.