Jelito drażliwe: jak nad nim zapanować za pomocą mięty?

Jelito drażliwe: jak nad nim zapanować za pomocą mięty?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy jelito drażliwe jest również Twoją zmorą? Okazuje się, że spożywanie mięty może pomóc w znaczący sposób zmniejszyć objawy tego schorzenia. Czy jesteś gotowa wypróbować to naturalnego remedium?

Jelito drażliwe, nazywane często zespołem jelita drażliwego (IBS), to dość często schorzenie układu pokarmowego, a jego objawy mogą wywierać wpływ na jakość życia pacjentów. Dlatego też dzisiaj wyjaśnimy w jaki sposób mięta może zmniejszyć dolegliwości. Dlatego jest aż tak pomocna? Jak pomaga zwalczać zespół jelita drażliwego?

Objawy tej choroby to najczęściej biegunka, ból brzucha, wzdęcia, dominujące zaparcia i gazy, jak opisano w artykule “Zespół jelita drażliwego” (dostępny w języku angielskim). Mogą go wywoływać niektóry grupy produktów spożywczych, chociaż znaczący wpływ na jego rozwój ma również stres. Ale w czym może pomóc mięta?

Właściwości mięty

Naukowcy badali właściwości mięty podczas różnych badań i w różnych artykułach, jak choćby “Rośliny lecznicze: główna alternatywa dla opieki zdrowotnej w mieście rolniczym Babahoyo w Ekwadorze” (artykuł dostępny w języku angielskim). Do czego się nadaje? Do leczenia problemów i schorzeń układu pokarmowego, na przykład:

  • Infekcji układu pokarmowego,
  • Bólu jelit i brzucha,
  • Biegunki,
  • Zapalenia błony śluzowej żołądka,
  • Pasożytów.
Jelito drażliwe
Mięta ma działanie przeciwzapalne i przeciwskurczowe, które wspiera leczenie zespołu jelita drażliwego. Spożywanie jej pomaga ukoić biegunkę, stan zapalny i nadmierne gazy.

Mięta jest w stanie łagodzić każde z tych schorzeń, i oczywiście zespół jelita drażliwego, ze względu na swoje działanie przeciwbólowe, przeciwskurczowe i łagodzące. Poza tym ma właściwości, które sprawiają, że jest doskonałym środkiem przeciwzapalnym i wiatropędnym (dzięki czemu zmniejsza wzdęcia).

Dlaczego może pomóc w łagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego? Ponieważ tą chorobę, znaną również jako zapalenie okrężnicy śluzowe, charakteryzują okresy zaparć i biegunek, które mogą być wywoływane przez różne produkty spożywcze, a nawet stres.

Dlatego też jeśli mięta może pomóc Ci zapanować nad tym schorzeniem, będziesz miała naturalną alternatywę dla leków, której będziesz mogła używać, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Mięta na jelito drażliwe

Skoro wiemy już odrobinę więcej na temat powodów, które sprawiają, że mięta może stanowić świetnego sprzymierzeńca w walce z tym schorzeniem, jak możesz ją wykorzystać, aby wyciągnąć jak najwięcej z jej wszystkich właściwości? Przyjrzyjmy się kilku opcjom, spośród których możesz wybrać takie, które będą spełniały Twoje potrzeby.

Miętowa herbata zwalczająca zespół jelita drażliwego

To najbardziej tradycyjna opcja, którą możesz przygotować na dwa sposoby: kupić gotowe torebki z herbatą miętową lub kupić liście mięty i samodzielnie przygotować herbatę. Pierwszego sposobu nie trzeba tłumaczyć. Zobaczmy za to jak możesz wykonać herbatę miętową samodzielnie, jeśli zdecydujesz się na drugi sposób.

Składniki

  • 20 gramów (0,8 uncji) świeżej mięty
  • Woda (470 ml lub 16 płynnych uncji)

Przygotowanie

  • Na początek wlej wodę do garnka i postaw na włączonym palniku na kuchence gazowej.
  • Następnie dokładnie umyj miętę i dodaj ją, gdy woda zacznie się gotować.
  • Kiedy się zagotuje, wyłącz ogień i przykryj garnek.
  • Następnie odstaw na około 5 minut.
  • Na samym końcu przecedź napar i podawaj.
Napar z mięty
Najczęściej, aby wykorzystać właściwości mięty, przygotowuje się herbatę. Możesz ją pić kilka razy dziennie, aby kontrolować objawy.

Z podanych składników powinnaś uzyskać około 4 szklanki herbaty miętowej. Pij ją, gdy będziesz czuła się niezbyt dobrze lub objawy zespołu jelita drażliwego zaczną się pojawiać. Dzięki temu będziesz w stanie je złagodzić i poprawić swoje samopoczucie.

Olejek eteryczny z mięty

Kolejny sposób na wykorzystanie mięty do zwalczania objawów zespołu jelita drażliwego polega na zastosowaniu olejków eterycznych. Jak to zrobić? Kup kapsułki, które znajdziesz w każdym sklepie z naturalnymi produktami.

Na każdym opakowaniu będzie umieszczony sposób stosowania, w zależności od zawartości mięty w każdej kapsułce.

Zazwyczaj przyjmuje się od jednej do dwóch kapsułek mięty (około 180-200 mg) każdego dnia przez około dwa tygodnie lub miesiąc, jeśli akurat przechodzisz przez fazę choroby, którą można byłoby określić jako “ostrą”.

Zaletą kapsułek jest fakt, że możesz zabrać je wszędzie ze sobą, dzięki czemu będziesz w stanie z łatwością je przyjąć w każdym momencie, gdy tylko będziesz ich potrzebować.

Zarówno herbata, jak i kapsułki, zmniejszą ból wywoływany przez zespół jelita drażliwego. Poza tym zauważysz, że inne objawy również pojawiają się o wiele rzadziej. Należy jednak pamiętać, że mięta to naturalne remedium. Oznacza to, że musi minąć kilka dni zanim zaczniesz zauważać korzyści płynące z jej przyjmowania.

Jeśli jednak Twój stan nie ulegnie poprawie i Twoje objawy nie zmniejszą się, powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza. Poza tym warto również odnotować kluczowe znaczenie przestrzegania ścisłej diety dedykowanej temu schorzeniu, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko wystąpienia wspomnianych wcześniej objawów.

Nie zapominaj również o stresie. Uprawianie sportu, jogi lub jakiegoś innego sportu, jak również dbanie o właściwą dawkę odpoczynku, pomoże Ci jak najlepiej zapanować nad zespołem jelita drażliwego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Otero W., Gómez M., Sindrome de intestino irritable. Rev Col Gastroenterol, 2005.
  • Cash BD., A minty breath of fresh air for irritable bowel syndrome. Gastroenterology, 2020.
  • Gallegos Zurita M., Las plantas medicinales: principal alternativa para el cuidado de la salud, en la población rural de Babahoyo, Ecuador. Ana Fac Med, 2016.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.