Jedzenie kasztanów – 10 korzyści dla zdrowia
Jedzenie kasztanów jest bardzo korzystne dla zdrowia i przydaje się zwłaszcza osobom chorującym na cukrzycę.
Kasztany jadalne to owoce drzewa kasztanowego zwanego naukowo Castanea sativa. Drzewo to należy do rodziny bukowatych. Kasztanowiec jadalny rośnie w klimacie umiarkowanym na półkuli północnej. Można go spotkać również w Polsce.
Jadalną częścią jest wnętrze owocu – białóżółty miąższ. Ma on przyjemny, słodki smak. Kasztany najczęściej zjada się jesienią i zimą. Nie wolno jeść ich na surowo! Kasztany zawierają bowiem pewne substancje – taniny – które mogą powodować problemy trawienne.
Jedzenie kasztanów robi się coraz bardziej popularne. Wiele osób docenia korzyści zdrowotne jakie oferuje to źródło węglowodanów.
Właściwości kasztanów
Najważniejszą cechą kasztanów jest ich niewielka zawartość kalorii. Dodajmy do tego również sporo błonnika, białka i węglowodanów. Kasztany to także cenne źródło minerałów takich jak na przykład magnez, potas, żelazo i fosfor.
Jedzenie kasztanów – wartości odżywcze
Każde 100 gramów kasztanów jadalnych zawiera:
- 225 kalorii
- 40 gramów wody
- 40 gramów węglowodanów złożonych
- 6 gramów tłuszczu
- 5 gramów białka roślinnego
- 8 gramów błonnika
Ponadto jedzenie kasztanów zapewnia nam dobrą dawkę witaminy E i witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6, oraz B9).
Jedzenie kasztanów: 10 ważnych korzyści
1. Kasztany zaspokajają apetyt
Kasztany są sycące dzięki zawartości błonnika i węglowodanów. Dlatego właśnie włączenie ich do jadłospisu jest dobrym pomysłem. Z drugiej jednak strony nie należy zjadać ich zbyt wiele – pilnuj porcji zwłaszcza, jeśli jesteś właśnie na diecie odchudzającej.
2. Kasztany wzmacniają także układ kostny
Ten rodzaj orzechów jest również cennym źródłem wapnia, fosforu i magnezu. Tak więc kasztany przyczyniają się do zachowania optymalnego zdrowia układu kostnego. Dzięki nim unikniesz przedwczesnego zachorowania na osteoporozę.
3. Jedzenie kasztanów zapewnia zdrową stymulację układu nerwowego
Układ nerwowy jest dla nas kluczowy. To on kontroluje wszystkie narządy. Jedzenie kasztanów wpływa na nasz układ nerwowy korzystnie. Przede wszystkim kasztany są źródłem antyoksydantów, które pomagają zachować zdrowie psychiczne.
4. Wpływ kasztanów na cukrzycę
Cukrzycy mogą na jedzeniu kasztanów bardzo skorzystać. Zawarte w nich węglowodany są wolno przyswajane przez organizm, co sprawia że poziom cukru we krwi nie wzrośnie gwałtownie.
5. Niezbędne aminokwasy
W kasztanach znajdziesz wszystkie aminokwasy, które powinny znaleźć się w zdrowej diecie. Tak więc osoby na diecie wegańskiej, osoby starsze i profesjonalni sportowcy mogą – a wręcz powinni – jeść je regularnie.
6. Kasztany nie zawierają glutenu
Niezależnie od tego czy zjadamy kasztany w całości czy korzystamy z mąki kasztanowej do wypieków, możemy cieszyć się smaczną bezglutenową przekąską.
Osoby cierpiące na celiakię bądź nietolerancję glutenu i nadwrażliwość na ten składnik mogą więc z powodzeniem zastąpić tradycyjne mąki, mąką kasztanową.
7. Jedzenie kasztanów a zdrowie serca i układu krążeniowego
Kasztany przyczyniają się do ochrony serca. Ich regularne spożywanie poprawia jakość życia. Jedzenie kasztanów dostarcza nam zdrowych tłuszczy i dużej ilości kwasów omega 3 oraz omega 6.
Kasztany nie zawierają przy tym cholesterolu co sprawia, że są one naturalną alternatywą dla przekąsek, którą warto na stałe wprowadzić do swojej diety.
8. Poprawa trawienia
Jako że kasztany zawierają mnóstwo błonnika, ich działanie na nasze trawienie jest bardzo korzystne. Ten rodzaj orzechów sprawia, że flora bakteryjna ma odpowiednie warunki do zapobiegania wzdęciom.
Nie będzie taż dokuczał Ci ból brzucha i choroby jelita grubego takie jak choćby choroba uchyłkowa jelit czy rak jelita grubego.
9. Osoby chorujące na nadciśnienie mogą jeść kasztany
Osoby którym dokucza nadciśnienie mogą bez obaw jeść kasztany. Ten rodzaj orzechów zawiera niewiele sodu a sporo potasu. Co więcej, jako że jedzenie kasztanów ma efekt moczopędny, taka przekąska pomoże osobom w których organizmach zalega nadmiar płynów.
Dowiedz się więcej: Zioła na nadciśnienie – 5 skutecznych remediów
10. Jedzenie kasztanów dodaje energii!
Aby zapobiegać wyczerpaniu i przemęczeniu, osoby które chorują na anemię mogą jeść regularnie kasztany ze względu na ich wysoką zawartość żelaza. Zaleca się jednoczesne spożywanie produktów zawierających witaminę C. To pomaga organizmowi przyswoić żelazo.
Jedzenie kasztanów przynosi więc liczne i różnorodne korzyści zdrowotne. Ale kasztany jadalne można także zastosować do pielęgnacji cery i skóry głowy. Możesz także wykorzystać je w leczeniu ran, otarć, opuchlizny i bolącego gardła.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Borges, O., Gonçalves, B., de Carvalho, J. L. S., Correia, P., & Silva, A. P. (2008). Nutritional quality of chestnut (Castanea sativa Mill.) cultivars from Portugal. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2007.07.011
- Vázquez, G., Fontenla, E., Santos, J., Freire, M. S., González-Álvarez, J., & Antorrena, G. (2008). Antioxidant activity and phenolic content of chestnut (Castanea sativa) shell and eucalyptus (Eucalyptus globulus) bark extracts. Industrial Crops and Products. https://doi.org/10.1016/j.indcrop.2008.03.003
- Durazzo, A., Turfani, V., Azzini, E., Maiani, G., & Carcea, M. (2013). Phenols, lignans and antioxidant properties of legume and sweet chestnut flours. In Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2012.09.062
- Borges, O., Gonçalves, B., de Carvalho, J. L. S., Correia, P., & Silva, A. P. (2008). Nutritional quality of chestnut (Castanea sativa Mill.) cultivars from Portugal. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2007.07.011