James Rodriguez dzięki szybkiej reakcji ratuje życie piłkarza
Kolumbijski gracz James Rodriguez dzięki swojej akcji ratowania życia rywalizującego piłkarza znalazł się we wszystkich wiadomościach. Ten sportowiec wyróżniał się nie tylko umiejętnościami zdobywania punktów, ale także umiejętnością szybkiego reagowania w nagłych wypadkach.
Dzięki szybkiemu refleksowi Rodriguez był w stanie wykonać fundamentalny manewr, aby członek rywalizującej drużyny nie stracił życia. W rzeczywistości jego wiedza o udzielaniu pierwszej pomocy zmieniła przebieg zawału serca, którego doznał Ousmane Coulibaly.
Akcja ta łączy się z innymi w najnowszej historii piłki nożnej i pokazuje, jak ważna jest świadomość podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy przedszpitalnej. Prosty czyn może zmienić fatalny przebieg sytuacji kryzysowej.
Co wydarzyło się w meczu, kiedy James Rodriguez uratował życie rywalowi?
Kiedy 9 stycznia 2022 rozegrano 13. kolejkę Katar League, James Rodriguez uratował obrońcę drużyny, z którą grał jego własny zespół.
Mecz odbył się pomiędzy drużynami Al-Wakrah i Al-Rayyan. Ten ostatni to klub Kolumbijczyka. Ostatecznie w meczu zwyciężył jego zespół. Jednak w rzeczywistości wyniki na tablicy wyników ustąpiły miejsca niesamowitemu wydarzeniu, które miało miejsce na boisku.
Przed końcem pierwszej połowy Ousmane Coulibaly, 32-letni obrońca Al-Wakrah , upadł na boisku i podobno zaczął mieć konwulsje. Mecz trwał 41 minut, a jak dzisiaj wiemy, zawodnik doznał ostrego zawału mięśnia sercowego.
Zanim ratownicy zdążyli go ustabilizować i przenieść do szpitala, James Rodriguez uratował życie rywalowi, podchodząc do niego i zmieniając jego pozycję na boisku. W obliczu nieprzytomności Coulibaly Kolumbijczyk odwrócił głowę, żeby się nie zadławił.
Ten artykuł może Cię zainteresować: Jak udzielić pierwszej pomocy w zawale serca
Pierwsza pomoc w zawale serca
Senegalski obrońca rzeczywiście miał zawał mięśnia sercowego. Jednak prawda jest taka, że pierwsza pomoc, dzięki której uratował go James Rodriguez, opiera się na prostym działaniu. Ta interwencja nie jest nawet częścią protokołu resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). W rzeczywistości Kolumbijczyk działał szybko i przytomnie, aby zapobiec uduszeniu z powodu konwulsji.
W przypadku zawału i gdy organizm chwilowo traci część przepływu do mózgu, niektórzy ludzie mają konwulsje. Jest to stan z uogólnionymi drganiami mięśni, podobnymi do epilepsji.
Co robić, krok po kroku
W obliczu napadu, kroki pierwszej pomocy, które powinniśmy zastosować, gdy jesteśmy w pobliżu, są następujące:
- Zachowaj spokój i poproś kogoś o pomoc: może się wydawać, że zachowanie spokoju nie jest właściwym sposobem działania w nagłych wypadkach. Ale najważniejszą rzeczą we wszystkich sytuacjach awaryjnych jest zachowanie spokoju. Niemożliwe jest opiekowanie się pacjentem, jeśli nie mamy jasności umysłu potrzebnej do wykonania odpowiednich kroków każdego manewru. Jednocześnie musi zostać uruchomiony sygnał alarmowy dla służby zdrowia (np. wezwanie pogotowia).
- Chroń osobę w konwulsjach przed kontuzjami i uduszeniem: to krok, który James Rodriguez zastosował, by uratować życie swojemu rywalowi. Pierwsza pomoc w drgawkach nakazuje nam zadbać o bezpieczeństwo otoczenia pacjenta. Musimy usunąć przedmioty, które mogłyby im zaszkodzić i spróbować przesunąć osobę, aby upewnić się, że nie zakrztusi się własną śliną. Nie chodzi jednak o poruszanie całym ciałem, co jest przeciwwskazane, ale o ułożenie pacjenta w bezpiecznej pozycji, co wyjaśnimy w dalszej części artykułu.
- Poluzuj obcisłe ubranie: Jeśli osoba nosi obcisłe ubranie, najlepiej je poluzować. Na przykład pasek może naciskać na narządy wewnętrzne podczas skurczów ataku.
- Nie wkładaj żadnych przedmiotów do ust: niektóre ataki są tak intensywne, że chorzy mocno gryzą i zaciskają zęby, aż do zgrzytania. Bez względu na to, jak przerażająca może wydawać się sytuacja i jak bardzo możemy sądzić, że należy coś włożyć między dwa łuki zębowe, nie należy wprowadzać niczego do ust. Jeśli to zrobimy, zwiększymy ryzyko uduszenia.
Możesz przeczytać: Rewolucyjna terapia przywraca świadomość mężczyzny w śpiączce
Bezpieczna pozycja, którą James Rodriguez wykorzystał, by uratować życie rywala piłki nożnej
Tak zwana pozycja bezpieczna boczna to sposób ułożenia ciała osób z konwulsjami, aby zapobiec zadławieniu się własną śliną. Kolumbijski sportowiec działał szybko, aby jego przeciwnik nadal oddychał normalnie, aż do przybycia sanitariuszy.
Bezpieczna pozycja boczna to sposób na ustawienie pacjentów, którzy są nieprzytomni i leżą na podłodze, ale mogą samodzielnie oddychać. Kroki do wykonania w ramach udzielania pierwszej pomocy są następujące:
- Zegnij lewe kolano osoby.
- Następnie wyciągnij ich prawą rękę nad głowę, aby była w pełni wyciągnięta.
- Zegnij lewe przedramię i użyj go, aby obrócić ciało osoby tak, aby leżała na prawym boku.
- Na koniec ich lewa ręka jest umieszczona pod prawym policzkiem, który został przyłożony do podłogi.
Prosty manewr ratuje życie
Ten prosty manewr zapobiega powikłaniom i zapewnia prawidłowe oddychanie do czasu przybycia personelu medycznego.
W tym przypadku Ligi Kataru, po przeniesieniu Coulibaly do szpitala, jego klub poinformował, że radzi sobie dobrze:
„Dzięki Rodriguezowi i staraniom personelu medycznego stan naszego zawodnika Ousmane Coulibaly ustabilizował się po przebytym zawale serca. Obecnie przechodzi kompleksowe badania w szpitalu Hamad w celu dalszych badań”.
James Rodriquez przypomina nam o znaczeniu znajomości pierwszej pomocy
Ogólnie rzecz biorąc, jasne jest, że wiedza na temat pierwszej pomocy jest kluczowa. James Rodriguez był prawdopodobnie w stanie uratować życie senegalskiego obrońcy prostym czynem. Ale był to czyn, który wymagał jasności i pewnej techniki.
Podobne wydarzenia miały miejsce w piłce nożnej. Być może najbardziej pamiętna jest historia Christiana Eriksena, duńskiego zawodnika reprezentacji narodowej, który został reanimowany na boisku po ostrym zawale mięśnia sercowego.
Jednak poza sportem setki codziennych okoliczności mogą wymagać natychmiastowego działania, gdy jesteśmy świadkami sytuacji awaryjnej. Jeśli masz taką możliwość, przeszkol się w zakresie resuscytacji krążeniowo -oddechowej i podstawowej pierwszej pomocy oraz naucz się znaków rozpoznających nagły wypadek.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- International Liaison Committee on Resuscitation. “2005 international consensus on cardiopulmonary resuscitation and emergency cardiovascular care science with treatment recommendations.” Circulation 112 (2005): III1-III136.
- Gómez, Eva María García. “Primeros auxilios contra la muerte súbita en el deporte.” MoleQla: revista de Ciencias de la Universidad Pablo de Olavide 15 (2014): 11-4.
- Trujillo Berzal, Sergio. “Aproximación a los primeros auxilios: revisión bibliográfica.” (2018).
- Rincón-Escobar, Erika Andrea, et al. “Relación entre eventos cardiovasculares y un mundial de fútbol.” Revista colombiana de cardiologia 25.1 (2018): 19-25.