Jakość nasienia - jak przyczyniają się do niej orzechy

Zachodnia dieta wiąże się z postępującym spadkiem jakości nasienia. Ostatnie badania sugerują, że spożycie orzechów mogłoby to poprawić.
Jakość nasienia - jak przyczyniają się do niej orzechy
Maryel Alvarado Nieto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Maryel Alvarado Nieto.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W ostatnich dziesięcioleciach u mężczyzn z Zachodu zaobserwowano postępujący spadek jakości nasienia. W rezultacie powstało kilka teorii sugerujących, że za to zjawisko odpowiada niezdrowy styl życia. Grupa naukowców stara się udowodnić, że spożywanie orzechów może poprawić jakość nasienia.

Dieta jest jednym z czynników związanych z głównymi chorobami, które dotykają społeczeństwa uprzemysłowione. Dlatego całkiem normalne jest myślenie, że ten sam niedobór żywieniowy jest również związany z genezą problemów dotykających sferę seksualną.

Jak mierzy się jakość nasienia?

Badanie niepłodności męskiej jest dość obszerne i złożone. Wiąże się to z podejściem multidyscyplinarnym, ponieważ przyczyny są również wielorakie. Jest jednak jeden test laboratoryjny, który jest powszechny i specyficzny dla problemów z płodnością: spermogram.

Próbowanie

Istnieją uniwersalne zalecenia dotyczące pobierania próbki nasienia. Wskazane jest uzyskanie go poprzez masturbację, po umyciu rąk i genitaliów.

Idealny pojemnik powinien być sterylny, ciepły i mieć szeroki otwór, aby uniknąć utraty części próbki. Należy podkreślić, że abstynencja seksualna powinna trwać co najmniej 2 dni wcześniej, ale nie dłużej niż 7 dni.

Najlepiej, aby pobieranie próbek odbywało się w intymnej przestrzeni przeznaczonej do tego celu. Jeśli nie jest to możliwe, transport powinien zachować temperaturę od 20°C do 40°C.

Charakterystyka makroskopowa nasienia

Wstępną ocenę należy przeprowadzić jak najszybciej. Podczas tej kontroli określa się następujące cechy fizyczne plemników:

Spermogram.
Spermogram to standardowe badanie pozwalające poznać jakość nasienia.

Mikroskopowe aspekty płynu nasiennego

Badanie plemników obejmuje liczbę plemników, ale należy również określić ich ruchliwość, żywotność i procent żywych plemników. Pod mikroskopem można zwizualizować morfologię różnymi technikami.

Małe objętości są pobierane za pomocą pipety. Ponadto należy zidentyfikować inne elementy komórkowe obecne w próbce oraz stopień aglutynacji.

Czynniki obniżające jakość nasienia

Niepłodność męska pozostaje trudna do określenia ilościowego. Dlatego konieczne jest określenie wielu różnych czynników związanych z problemami męskiej płodności.

Wiemy, że istnieje możliwy związek między niektórymi niezdrowymi, ale dość częstymi nawykami stylu życia a niską jakością nasienia. Ponadto społeczeństwa zachodnie są narażone na różne czynniki środowiskowe, które również mają negatywny wpływ:

  • Spożycie alkoholu.
  • Palenie.
  • Otyłość.
  • Nieodpowiednie odżywianie.
  • Siedzący tryb życia.
  • Długotrwałe i intensywne ćwiczenia.

Czy środowisko może mieć wpływ na płodność?

Ekspozycja na czynniki fizyczne i chemikalia ma również wpływ na jakość nasienia. Czynniki środowiskowe, które mają wpływ, obejmują:

  • Promieniowanie i pola elektromagnetyczne. Należą do nich fale emitowane przez telefony komórkowe.
  • Ciepło, ponieważ powoduje uszkodzenie plemników.
  • Zanieczyszczenia, takie jak pestycydy i rozpuszczalniki.
  • Narażenie na metale ciężkie, wśród których najczęściej badane są ołów i rtęć, ponieważ powodują uszkodzenia DNA plemników.

Orzechy włoskie, laskowe i migdały: czy orzechy są dobre dla męskiej płodności?

Orzechy to pokarmy o wysokiej wartości odżywczej, chociaż ich skład różni się w zależności od rodzaju danego orzecha. Są bogate w kwasy tłuszczowe, witaminy i pierwiastki śladowe.

Dlatego aktualna rekomendacja to regularne spożywanie ich. Jednak wpływ na płodność nie miał wystarczających solidnych podstaw, aby powiązać je bezpośrednio ze wzrostem jakości nasienia.

Kwasy tłuszczowe są związane z kilkoma ważnymi funkcjami, ponieważ są częścią samej struktury komórki. Różnorodność nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak omega-3, ma korzystny wpływ na jakość nasienia.

Dowiedz się więcej: Techniki wspomaganego rozrodu

Jak przeprowadzono badanie jakości nasienia?

Badania rozpoczęły się po uzyskaniu populacji zdrowych mężczyzn w wieku od 18 do 35 lat. Łączyło ich to, że regularnie spożywali zachodnią dietę.

Zostały losowo podzielone na dwie grupy. Pierwsza grupa otrzymywała 60 gramów orzechów dziennie przez 14 tygodni. Druga grupa służyła jako kontrola.

Diety zachodnie mają niedobory żywieniowe. Z tego powodu suplementacja pokarmami bogatymi w składniki odżywcze, takimi jak orzechy, wydawała się naukowcom rozsądna. Użyli mieszanki 30 g orzechów włoskich, 15 g migdałów i 15 g orzechów laskowych, co w sumie daje 60 g, co odpowiada dwóm garściom orzechów na dzień.

Próbki pobrano na początku badań i po 14 tygodniach. Nasienie pobrano również po 3 dniach abstynencji seksualnej. Przeprowadzono również badania nad izolacją DNA plemników.

Garść orzechów
Do badań używano dwóch garści orzechów dziennie, osiągając 60 gramów dziennie.

Ulepszenia w spermogramie

Po 14 tygodniach od rozpoczęcia badania widoczna była znacząca różnica w parametrach spermogramu. U mężczyzn spożywających orzechy nastąpił wzrost liczby plemników, a także poprawa ruchliwości i morfologii.

Metylacja DNA i jakość nasienia

Badanie wykazało niewielką, ale istotną różnicę w metylacji 36 regionów genomowych w grupie mężczyzn spożywających orzechy. To pokazuje, że czynniki zewnętrzne mają zdolność modyfikowania ekspresji genów. Te zmiany z biegiem czasu mają wpływ na płodność. Dlatego zdrowy styl życia, w tym zbilansowana dieta, są podstawowym filarem zdrowia seksualnego.

Te badania to dopiero początek

Badania mają pewne ograniczenia, a jednym z nich jest fakt, że analizowano tylko niewielką grupę prób. Dlatego potrzebne są dalsze postępy, aby potwierdzić te ustalenia.

Jednak ze względu na liczne korzyści płynące ze spożywania orzechów dla ogólnego stanu zdrowia, regularne włączanie orzechów do diety jest zawsze pozytywną opcją. Zwłaszcza jeśli oferuje dodatkową korzyść w postaci poprawy jakości nasienia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Salas-Huetos, A.; James, E.; Salas-Salvadó, J.; Bulló, M.; Aston, K.; Carrell, D.; Jenkins, T.; Sperm DNA Methylation Changes after Short-Term Nut Supplementation in Healthy Men Consuming a Western-Style Diet; Andrology; 9: 260 – 268; 2020
  • Salas-Huetos, A.; Blanco, J.; Anton, R.; El Consumo de Frutos Secos Mejora la Calidad del Semen; Universitat Autònoma de Barcelona; UABDivulga; 2019
  • Giraldo, A.; La Fertilidad Masculina, el Zinc y los Ácidos Grasos; Universidad de Valladolid; 2017
  • Villaverde, V.; Epidemiología de la Esterilidad. Influencia de los Factores Ambientales; Revista Iberoamericana de Fertilidad; 31: 31 – 37; 2014
  • Rivera, M.; Factores y Tratamiento Nutricional para Fertilidad Humana Masculina; Universidad de Valladolid; 2017
  • Balitán, C.; Blanco, D.; Cabrera, A.; Hernández, Y.; Factores Asociados a la Baja Calidad del Esperma; Universidad Nacional Autónoma de Nicaragua; Revista Universidad y Ciencia; 8(12): 13 – 26; 2015
  • Lane, A. R., Magallanes, C. A., & Hackney, A. C. (2019). Disfunción reproductiva por entrenamiento físico: el” hipogonadismo masculino producto del ejercicio”. Arch. med. deporte, 319-322.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.