Jak żyć bardziej świadomie

Życie ze świadomością tego, kim jesteśmy i co nas otacza, to najlepszy sposób na harmonię. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co musisz zrobić, aby żyć bardziej świadomie.
Jak żyć bardziej świadomie

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wiesz, jak żyć bardziej świadomie? W dzisiejszym świecie, w którym jest tak wiele mediów i źródeł rozrywki zachęcających nas do skupienia się na innych, a nie na sobie, świadome życie staje się coraz trudniejsze. Wydaje się, że nasza zewnętrzna jaźń staje się coraz mniej atrakcyjna.

Ale dlaczego mielibyśmy interesować się świadomym życiem? Dlaczego musimy analizować własne doświadczenia?

Nie chodzi tylko o połączenie z samym sobą, ale o bycie w pełni świadomym chwili i okoliczności, w których żyjemy.

Zagłębianie się w te odpowiedzi jest częścią tego, czym zajmiemy się w dzisiejszym artykule. Przyjrzymy się, jak żyć bardziej świadomie, co nas przed tym powstrzymuje i co możemy zrobić, aby to osiągnąć.

Co to znaczy żyć świadomie?

Żyć świadomie to wiedzieć, kim jesteś, jakie jest Twoje miejsce na świecie i Twoje miejsce w stosunku do innych ludzi wokół Ciebie. Chodzi o pamiętanie o swoich obowiązkach, cechach, zaletach, a także rozpoznanie swojej negatywnej strony.

To sprowadza nas z powrotem do koncepcji dasein niemieckiego filozofa Martina Heideggera. Dasein to „być w świecie”, być w nim dynamicznie usytuowanym, doświadczać i żyć. Krótko mówiąc, jest to relacja z własnym ja.

Jednocześnie, jak wspomina wielki hiszpański myśliciel José Ortega y Gasset, świadome życie dotyczy nas, naszych okoliczności i tego, co robimy ze światem, w którym żyjemy.

Co powstrzymuje nas od świadomego życia w teraźniejszości?

Oprócz rozpraszaczy codziennego życia, przepracowania i innych czynności, niektóre postawy wpływają na nas i są oznaką, że nie żyjemy świadomie w teraźniejszości.

Niektóre z nich to:

  • Uraza. Uraza to negatywna emocja związana z gorzkimi wspomnieniami, spowodowana obrazą lub konfliktem, które naszym zdaniem były niezasłużone. Ma to związek z uczuciami złości i smutku.
  • Strach i niepokój. Boimy się niebezpieczeństwa, śmierci, choroby, wypadków dotyczących naszych dzieci. Kiedy padamy ofiarą strachu, przestajemy żyć w pełni. Zarówno strach, jak i niepokój, wywołują uczucie udręki i niepewności co do przyszłości.
  • Nadmierna samoocena. Pewna ilość samooceniania się jest pozytywna – zbyt duża staje się czymś złym. Przesadne ego uniemożliwia nam łączenie się ze światem i ludźmi.
  • Robienie uników. Świadomość tego, kim jesteśmy, oznacza akceptację naszej rzeczywistości. Życie w przeszłości, w pozornie przyjemniejszych chwilach lub wyobrażanie sobie wyidealizowanej przyszłości może przynieść chwilową ulgę, ale to nie jest rozwiązanie.
  • Rozproszenie. Życie w pełni jest możliwe tylko wtedy, gdy zwracasz uwagę na siebie, swoje okoliczności i obecną chwilę.
  • Nuda. Jeśli jesteś znudzony tym, co robisz i co masz przed sobą, to dlatego, że możesz żałować, że nie robisz teraz czegoś innego. Jeśli jednak zawsze się nudzisz, to zły znak.
jak żyć bardziej świadomie

Nuda potrafi wyrwać nas z teraźniejszości i nie pozwala nam cieszyć się tym, co dzieje się wokół nas.

Wskazówki, jak żyć bardziej świadomie

Chociaż zakładamy, że świadome życie w teraźniejszości jest konieczne, nie każdy z nas wie, jak do tego dojść. Musimy wytrenować umysł, aby doświadczać życia. Musimy na nowo nauczyć się tego, czego się oduczyliśmy.

1. Medytacja

Medytacja to początek świadomego życia. Kiedy medytujemy, nie robimy nic innego, jak przebywanie tutaj, w chwili obecnej, żyjąc teraźniejszością.

Znaleziono dowody na to, że medytacja ma korzystne skutki biopsychospołeczne w różnych obszarach życia człowieka, zarówno w zakresie stanów emocjonalnych, jak i procesów poznawczych oraz ogólnego stanu zdrowia. Wpływa nawet na objawy chorób przewlekłych.

W ten sposób rozwijanie praktyki medytacji jako nawyku pomaga nam żyć świadomie i przestać myśleć z niepokojem o tym, co ma nadejść lub z urazą do tego, co już się wydarzyło.

2. Joga i ćwiczenia

Joga to nie tylko seria ćwiczeń rozciągających, wpływających korzystnie na organizm. Działa przede wszystkim na połączenie umysłu i ciała.

Kilka badań mówi o tym, że aktywność fizyczna i joga są czynnikami redukującymi stres i promotorami lepszej jakości życia, jeśli chodzi o aspekty fizyczne, emocjonalne, intelektualne, społeczne i duchowe.

3. Porzucenie osądów i oczekiwań

Ustalanie oczekiwań prowadzi nas do tego, że nie jesteśmy w stanie zaakceptować pewnych rzeczy. I podobnie – przekonanie, że powinno być inaczej, jest wyczerpujące i uniemożliwia nam zobaczenie tego, co jest wokół nas.

Oczywiście możemy zmieniać się na lepsze i próbować się doskonalić. Akceptacja nie oznacza, że musisz się zgadzać na wszystko i zadowalać się rzeczami takimi, jakie są. Oznacza to raczej porzucenie postawy zaprzeczania i odwiecznej walki ze światem.

Jednocześnie osądy, które wydajemy o sobie lub strach przed osądami innych, oddalają nas od naszej rzeczywistości, tworząc zniekształcone wyobrażenie o tym, czego oczekujemy lub czego oczekują od nas inni.

4. Unikanie negatywnych emocji

Postawa zaufania teraźniejszości to świadome życie. Ale zaufanie do tego, co jest teraz, oznacza uwolnienie się od strachu, udręki i niepokoju.

To samo dotyczy gniewu, wściekłości i urazy. Przykuwają nas one do negatywnych chwil, uniemożliwiając nam zobaczenie, że jest coś więcej.

5. Ćwiczenie akceptacji i wdzięczności

Nasze życie może nie wydawać się idealne, ale nikt nie powiedział, że takie musi być. Są chwile lub zdarzenia, które uważamy za nieprzyjemne.

A jednak za każdy szczegół, który nam nie pasuje, jest inny, który to nadrabia. Jeśli zauważamy tylko te pierwsze, to dlatego, że zbytnio skupiamy się na tym, co złe.

Nie możemy po prostu przeżywać jednej radosnej chwili za drugą. Nie możemy też żyć w ciągłym smutku. Francuski pisarz Albert Camus powiedział kiedyś, że nie można być ani trwale szczęśliwym, ani nieszczęśliwym.

Jednocześnie, kiedy jesteśmy wdzięczni, widzimy to, co mamy i zapominamy, czego nam brakuje. To jest właśnie esencja świadomego życia.

medytacja

Nie ma jednego sposobu na medytację. Każdy powinien znaleźć taki, który najlepiej pasuje do jego stylu życia.

6. Uważność

Uważność wiąże się z byciem w kontakcie z rzeczywistością chwili obecnej, z pełną świadomością tego, co robisz, bez myślenia i pragnienia czegokolwiek innego. Świadome życie i uważność są nierozłączne, jak dwie strony tej samej monety.

Badania pokazują, że uważność jest skuteczna w leczeniu stresu i innych problemów psychologicznych, do tego stopnia, że została już wprowadzona w kilku programach psychoterapii.

Rozwijanie uważności to coś, co możemy osiągnąć poprzez praktykę, unikając wszystkiego, co rozprasza nasz umysł. Musimy starać się utrzymać koncentrację na jednym zadaniu.

Jest kilka zajęć, które mogą nam pomóc w nauce trudnej, ale niezbędnej sztuki uważności i świadomego życia. Są to:

  • słuchanie przyjemnej muzyki,
  • czytanie,
  • rysowanie lub malowanie,
  • gra w szachy,
  • spacery.

Korzyści płynące ze świadomego życia w teraźniejszości

Jeśli nie pozwolimy sobie na doświadczenie życia, nie zdobędziemy wiedzy, która pociąga za sobą każde doświadczenie. Nauka będzie zerowa i będziemy skazani na przetwarzanie tych samych błędów.

Kiedy świadomie przechodzimy przez życie, jesteśmy bardziej otwarci na uczenie się od tego, co nas otacza i od nas samych. Lepiej radzimy sobie z cierpieniem i stresem.

Możliwość świadomego życia w teraźniejszości jest w naszym zasięgu. Od tego będzie zależeć nasza przyszła egzystencja: w znacznie wyższym stopniu, niż od innych rzeczy, nad którymi nie mamy kontroli.

Możemy uwolnić się od niepotrzebnego cierpienia. Wszystko, co musimy zrobić, to opuścić skorupę, w której się schroniliśmy, zmniejszyć natężenie hałasu dochodzącego z zewnątrz, otworzyć oczy na to, co mamy w środku i odważyć się naprawdę żyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Armero M. Aprendiendo a vivir. Albacete: Uno Editorial, 2019.
  • Bishop R, et al. Mindfulness: A Proposed Operational Definition. Clinical Psychology. Science and practices. 2006: doi.org/10.1093/clipsy.bph077
  • Carr A. Psicología positiva: la ciencia de la felicidad. Barcelona: Paidós, 2007.
  • Cunha L, Pellanda L, Reppold C. Positive Psychology and Gratitude Interventions: A Randomized Clinical Trial.  Frontiers in Psychology. 2019; 10: https://doi.org/10.3389/fpsyg.2019.00584.
  • Kelly J. Your best life: mindfulness: the end of suffering. Clin Orthop Relat Res. 2015; 473(2): 426–429.
  • Keng S, Smoski M, Robins C. Effects of mindfulness on psychological health: a review of empirical studies. Clin Psychol Rev. 2011; 31(6): 1041–1056.
  • Núñez, M. Estar y conectar: dos claves para las prácticas en psicología. Rúbricas. 2017; 11: http://hdl.handle.net/20.500.11777/3975 http://repositorio.iberopuebla.mx/licencia.pdf
  • Owens R, Patterson M. Positive Psychological Interventions for Children: A Comparison of Gratitude and Best Possible Selves Approaches. The Journal of Genetic Psychology. 2013; 174 (4), 403–428.
  • Shapiro S, Carlson L, Astin J, Freedman B. Mechanisms of mindfulness. Journal of Clinical Psychology. 2005: doi.org/10.1002/jclp.20237
  • Sharma H. Meditation: Process and effects. Ayu. 2015; 36(3): 233–237.
  • Wiederkehr M. Las siete pausas sagradas. Madrid: Narcea Ediciones, 2019.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.