Jak zrobić własny worek treningowy w domu

Worek treningowy, który można zbudować w domu, daje duże możliwości. Pozwala nam trenować w domu, zachować formę i czerpać korzyści z ćwiczeń.
Jak zrobić własny worek treningowy w domu

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2022

W tym artykule nauczymy Cię, jak zrobić własny worek treningowy do boksu, ponieważ ten sport ma wszystkie klasyczne zalety ćwiczeń fizycznych. Na przykład pomaga zmniejszyć ryzyko nadciśnienia, cukrzycy typu 2 i otyłości. Jednocześnie polepsza sen i korzystnie wpływa na zmiany nastroju.

Należy również zauważyć, że kolejną zaletą ćwiczeń jest to, że wzmacniają układ odpornościowy, co według badań jest niezbędne do radzenia sobie z chorobami zakaźnymi.

Bardzo praktycznym sposobem na ćwiczenia w domu są dyscypliny takie jak boks czy sztuki walki. Z tego powodu wyjaśnimy poniżej, jak zrobić samodzielnie domowy worek treningowy. To świetna opcja, jeśli masz wystarczająco dużo miejsca. Ponadto daje możliwość recyklingu przedmiotów, których już nie używasz.

Co to jest worek treningowy?

Worek treningowy to worek w kształcie walca, wypełniony różnego rodzaju materiałami, który można wykorzystać do ćwiczenia uderzeń pięścią lub kopnięć.

Wykorzystuje się go w różnego rodzaju praktykach bokserskich i sztukach walki, takich jak kung fu, judo, karate i taekwondo. Jednak oprócz ćwiczenia określonych ruchów, trening z workiem pomaga złagodzić stres, spalić tłuszcz i zbudować mięśnie.

Dwóch mężczyzn boks.
Boks jest sportem kompletnym, który może generować pozytywne efekty zdrowotne. Chociaż w praktyce zawodowej wiąże się z ryzykiem kontuzji.

Domowy worek treningowy z opon

Doskonałą alternatywą, aby zrobić worek treningowy w domu jest użycie starych opon samochodowych. W ten sposób wyświadczymy naszej gospodarce wielką przysługę. Ponadto będziemy trochę bardziej dbać o planetę.

Materiały

Aby wykonać ten projekt, będziesz potrzebować:

  • 4 okrągłe haczyki
  • Marker
  • Podkładki
  • Haczyki w kształcie litery S
  • Wiertarka
  • 3 opony
  • Klucz grzechotkowy
  • Hak strażacki
  • Śruby
  • Więzy
  • Klucz kombinowany
  • Krętlik
  • Nakrętki

Wykonanie krok po kroku

  1. Opony: za pomocą wiertarki wykonaj 4 otwory w kształcie znaku + w każdej oponie. Następnie weź 2 z 3 opon, odwróć je i wykonaj te same otwory, tak aby pasowały do 4 otworów po drugiej stronie.
  2. Montaż części: połącz 3 opony za pomocą śrub, podkładek i nakrętek.
  3. Zawieszanie worka: zamocuj łańcuchy na jednym końcu do podkładek już przymocowanych do opon. Na drugim końcu przymocuj łańcuchy do haka strażackiego. Z kolei do krętlika należy podłączyć hak strażacki. Na koniec pozostaje tylko przymocowanie wspornika do solidnej części sufitu.

Inna opcja, aby zrobić worek treningowy z mocnego materiału

Oczywiście nie każdy ma w domu 3 stare opony lub dostęp do nich, aby zbudować worek treningowy. Gdyby to było takie proste, poziom zanieczyszczeń na planecie byłby znacznie niższy.

Nie chodzi też o zdejmowanie opon z naszego samochodu. Inne rozwiązanie? Mocna tkanina.

Materiały

Aby zrobić trwały worek treningowy, potrzebujemy:

  • Nożyce
  • Dziurkacz
  • Szczypce
  • Klej kontaktowy
  • Specjalne igły (mocniejsze i grubsze niż zwykłe)
  • Super odporny materiał (może to być skóra syntetyczna lub płótno)
  • linijka

Możesz być także zainteresowany: Aktywność fizyczna – ile godzin tygodniowo?

Instrukcje krok po kroku

  1. Wykrój: dotnij tkaninę na wysokość i szerokość zgodnie z wymaganymi wymiarami, aby złożyć cylinder. Następnie wytnij z tkaniny dwa koła, które zostaną połączone z cylindrem; jeden na podstawę i jeden na pokrywę.
  2. Uformuj cylinder: połącz końce wyciętej tkaniny, aby utworzyć cylinder, używając kleju kontaktowego.
  3. Szycie : aby cylinder miał wystarczającą wytrzymałość, oprócz klejenia musi być również zszyty. Przed szyciem możesz użyć szydła do zrobienia otworów w miejscach, przez które przejdą igły.
  4. Montaż: jedno z wyciętych kółek z tkaniny należy przykleić do cylindra, który będzie pełnił funkcję podstawy, za pomocą kleju kontaktowego. A następnie, aby wzmocnić wytrzymałość, należy go zszyć.
  5. Umieszczenie pierścieni: pierścienie, które będą używane do zawieszenia torby, przymocowuje się do cylindra w końcu przeciwległym do podstawy. Podobnie jak w poprzednich procesach, pierścienie należy skleić i zszyć.
  6. Napełnianie: następnie worek napełniamy żądanym wypełnieniem. Różne wypełnienia sprawią, że uderzenie będzie twardsze lub bardziej miękkie, a ostatecznie będzie to zależeć od treningu, który wybierzesz.
  7. Umieszczanie pokrywy: gdy cylinder jest dobrze wypełniony, umieszcza się na nim okrągłą pokrywę z tkaniny, stosując tę samą procedurę, co w przypadku podstawy.
  8. Zawieszenie torby: można to zrobić za pomocą łańcuchów przymocowanych do wspornika na suficie lub solidnej belki.

Jak mogę wypchać worek treningowy w domu?

Aby zrobić własny domowy worek treningowy i móc ćwiczyć wybraną dyscyplinę w zaciszu własnego domu, powyższe wskazówki nie wystarczą.

Zanim zaczniesz, musisz zdecydować, czego użyjesz do wypełnienia torby. Różne rodzaje wypełnienia zapewnią Ci różne właściwości. Chociaż możesz wybrać różne opcje, oto najważniejsze z nich:

  • Szmaty lub stare ubrania: musisz upewnić się, że ubrania są upchane z pożądaną konsystencją. Zalecamy pocięcie tkanin, których będziesz używać, na równe części.
  • Trociny: aby zwiększyć spójność torby, możesz łączyć różne rodzaje trocin, takie jak wióry i proszki.
  • Piasek: do tego rodzaju wypełnienia zalecamy bardzo drobny piasek; w przeciwnym razie może zawierać kamienie.
Stos trocin.
Trociny zapewniają odpowiednią konsystencję worków treningowych, dzięki czemu mogą być stosowane jako wypełniacz.

Możesz także przeczytać: Psychologiczne korzyści z aktywności fizycznej

Uwagi dotyczące korzystania z worka treningowego

Jak wspomnieliśmy na początku, korzyści płynące z ćwiczeń fizycznych w odniesieniu do zdrowia, czy to fizycznego, czy psychicznego, są nieocenione. Jednak zanim zaczniesz uderzać w domowy worek treningowy lub wykonywać jakikolwiek trening fizyczny, dobrze byłoby przestrzegać następujących wskazówek:

  • Dzieci i młodzież w wieku od 5 do 17 lat: eksperci zalecają 1 godzinę ćwiczeń fizycznych dziennie o intensywności od umiarkowanej do dużej.
  • Dorośli (w wieku 18 lat i starsi): eksperci zalecają co najmniej 1 godzinę i 15 minut intensywnych ćwiczeń aerobowych lub 2 i pół godziny umiarkowanej aktywności aerobowej tygodniowo.

W ten sposób można walczyć z siedzącym trybem życia, zapobiegać chorobom, takim jak otyłość i nadciśnienie, radzić sobie z problemami psychologicznymi, takimi jak niepokój lub stres, a także zapewnić głębszy sen i poprawić nastrój.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sánchez Ruiz, Rocío. “Efectos del ejercicio físico sobre el sistema inmune.” (2020).
  • Rangel Colmenero, Blanca Rocío, Germán Hernández Cruz, and Adrián Geovanni Rosas Taraco. “El ejercicio físico y su relación con el sistema inmune.” Revista de Ciencias del Ejercicio FOD 5.2 (2009): 37-60.
  • Universidad Nacional Autónoma de México. Martínez Q., Carina. Vencer al sedentarismo. México 2018.
  • Rodríguez, Silvia M. Andia, et al. Manual para entender y tratar el sedentarismo: consejos para mejorar la calidad de vida. Ned ediciones, 2014.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.