Jak zrobić organiczny nawóz Bokashi?

Sfermentowany nawóz organiczny, który dostarcza roślinom bardzo pożywnych składników: bokashi. Czy wiesz, jak go zrobić? Oto szczegóły.
Jak zrobić organiczny nawóz Bokashi?

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Być może znasz różne rodzaje nawozów, które mogą wzbogacić glebę. Nawóz naturalny i kompost organiczny to dwie alternatywy, które spełniają podwójną funkcję: recykling odpadów organicznych i dostarczanie składników odżywczych do gleby bez użycia dodatków chemicznych. Ale czy słyszałeś o organicznym nawozie bokashi?

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa stwierdza, że ten rodzaj nawozu powstaje w wyniku fermentacji odpowiednio zmieszanych suchych materiałów. Bokashi wyróżnia się bogatą zawartością składników odżywczych, korzystnych dla upraw. Poniżej dowiesz się, co zawiera i jakie ma zalety.

Co to jest organiczny nawóz bokashi?

Termin „bokashi” ma pochodzenie japońskie i tłumaczy się jako „sfermentowana materia organiczna”. Kiedy mówimy o kompoście organicznym, który przechodzi proces fermentacji, mamy na myśli metodę tlenowego półrozkładu (wymagającego tlenu) mikroorganizmów z odpadów organicznych w kontrolowanych warunkach, które sprzyjają temu procesowi.

W tym konkretnym przypadku kompost jest poddawany działaniu pary, aby wykorzystać ciepło wytwarzane przez fermentację tlenową. Jeśli wilgotność i temperatura są odpowiednie, mikroorganizmy rozkładają materiał organiczny na najprostsze składniki: cukry, skrobie i białka, które są korzystne dla gleby.

W ten sposób można pozyskać słynne trzy M ekspertów ogrodnictwa:

  • Mikroorganizmy
  • Minerały
  • Materia organiczna
Bokashi wyróżnia się dużą zawartością składników odżywczych, które są korzystne dla gleby.

Jakie zalety ma nawóz bokashi?

Zalet stosowania tego typu nawozu organicznego jest wiele. Poniżej przyjrzymy się najważniejszym z nich.

  • Można go przygotować w zaledwie dwa tygodnie, podczas gdy tradycyjny kompost może wymagać do 90 dni.
  • Dostarcza organizmom znajdującym się w glebie dużą ilość materii organicznej i jeszcze bardziej ją wzbogaca. Choć może wydawać się obojętny, gleba tętni życiem mikroorganizmów.
  • Jest tańszy niż nawozy syntetyczne i bardziej przyjazny dla środowiska, ponieważ nie stwarza ryzyka zanieczyszczenia gleby lub wody.
  • Nie wytwarza toksycznych gazów ani nieprzyjemnego zapachu.
  • Sprzyja regulacji czynników skażających w glebie, takich jak bakterie, grzyby itp.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Jak usunąć białą pleśń z gleby i roślin

Jak zrobić organiczny nawóz bokashi?

Teraz, gdy wiemy, co to jest i jakie są jego zalety, zabierzemy się do pracy nad stworzeniem własnego bokashi. Co więc musimy zrobić?

Przesiana gleba

Glebę należy wcześniej przesiać, aby zapobiec przedostawaniu się kamieni, drewna i grud. Będzie to miejsce, w którym będzie przebiegała cała aktywność drobnoustrojów. Idealnie powinno być obfite w minerały, glinę i mikroorganizmy.

Podobnie będzie zapewniała jednorodność tekstury kompostu i przyczyniać się do rozprowadzania wilgoci. Gleba będzie pełnić funkcję wchłaniania i zatrzymywania składników odżywczych, które następnie trafią do roślin.

Łuski ryżowe do nawozu bokashi

Głównym składnikiem tego materiału jest krzem, który pomaga kontrolować wilgotność. Dodatkowo wzmacnia rośliny i lepiej przygotowuje je do walki ze szkodnikami.

Z drugiej strony zwiększa aktywność mikrobiologiczną gleby i jest głównym źródłem próchnicy. W mniejszym stopniu dostarcza również fosfor, potas i inne minerały. Jest więc doskonałym regulatorem kwasowości gleby.

Obornik drobiowy

Można go równie dobrze zastąpić innymi rodzajami obornika: od królików, krów, koni itp.. Należy jednak upewnić się, że zwierzęta nie spożywały antybiotyków. W przeciwnym razie w gleba będzie wyjałowiona, bez życia mikrobiologicznego.

Obornik drobiowy zapewni azot, który jest niezbędny w przypadku nawozów organicznych, przechodzących przez proces fermentacji. Poprawia również skład gleby, dostarczając wapń, magnez, żelazo, cynk, miedź i inne niezbędne składniki odżywcze.

Węgiel drzewny

Składnik ten ułatwia prawidłowe rozmieszczenie korzeni, powietrza, wilgotności i ciepła. Jako materiał porowaty zatrzymuje, filtruje i uwalnia składniki odżywcze, których potrzebują rośliny.

Reguluje również temperaturę roślin, dzięki czemu stają się silniejsze w niskich temperaturach. Kiedy węgiel drzewny się rozkłada, powstaje bardzo cenny humus. Jedyna ważna sugestia: lepiej wybrać małe kawałki węgla drzewnego, nie dłuższe niż jeden centymetr.

Nawóz Bokashi
Węgiel drzewny jest kluczowym elementem w przygotowaniu bokashi. Dostarcza składników odżywczych i sprzyja regulacji temperatury roślin.

Pył kamienny lub popiół do nawozu bokashi

Jego głównym składnikiem są minerały. Możesz go zdobyć w sklepach z marmurem lub w kamieniołomach i na ogół nie trzeba za niego płacić, ponieważ jest to odpad z pracy, którą tam wykonują. Jeśli to możliwe, postaraj się uzyskać popiół z różnych rodzajów kamieni i marmurów.

Melasa

Może to być melasa trzcinowa lub buraczana, a jej funkcja jest energetyczna. Pomoże w rozmnażaniu mikrobiologicznym i pozostawi swój wkład  m.in. potasu, fosforu, wapnia i boru. Aby dodać ją do mieszanki, można ją rozcieńczyć wodą, aby ułatwić sobie pracę.

Drożdże

Drożdże stanowią bazę mikrobiologiczną, od której rozpocznie się reprodukcja organizmów. Możesz użyć drożdży w kostce, w proszku lub zakwasu chlebowego.

Woda do nawozu bokashi

Woda, której będziesz używać, nie powinna zawierać chloru, ponieważ zabiłby organizmy mikrobiotyczne. Możesz ją pozyskać z naturalnych źródeł lub zebrać z deszczu. Zasadniczo wystarczy zebrać wodę z kranu i odstawić na około trzy dni przed użyciem.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak zrobić domowy wiszący kwietnik?

Składniki

  • 1 wiadro 10 litrowe lub podobne
  • 8 litrów wody
  • 12 kilogramów obornika lub obornika kurzego
  • 12 kilogramów łusek ryżowych lub słomy
  • 2 kilogramy węgla drzewnego
  • 12 kilogramów zwykłej ziemi
  • 1,2 kilograma popiołu lub pyłu kamiennego
  • 1,2 kilograma gramów otrębów ryżowych
  • 200 gramów melasy
  • Trochę drożdży

Instrukcje

  • Najpierw wlej wodę, drożdże i melasę do wiadra. Ma to na celu przygotowanie podstawy bokashi. Należy wymieszać, przykryć i pozostawić na około 24 godziny.
  • Następnie należy wybrać miejsce, w którym zostanie umieszczone bokashi; należy tam umieścić ziemię zmieszaną z węglem drzewnym jako pierwszą warstwę.
  • Teraz dodaj warstwę obornika lub obornika kurzego, łuskę ryżową, otręby i na koniec popiół i pył kamienny.
  • Następnie dodaje się ferment z wiadra, który leżakuje od poprzedniego dnia. Koniecznie trzeba go równomiernie rozprowadzić. Gdy to zrobisz, zostaw na kolejny dzień.
  • Przez dwa tygodnie trzeba mieszać bokashi codziennie rano i wieczorem.

Należy pamiętać, że mikstura nie powinna wydzielać zjełczałego zapachu, ponieważ może to wskazywać, że coś poszło nie tak.

Nawóz Bokashi: O czym należy pamiętać?

Nawóz Bokashi wyróżnia się wśród nawozów organicznych ze względu na swoje liczne, korzystne właściwości. Aby go użyć, wystarczy wymieszać go z ziemią lub podłożem do sadzenia, w ziemi lub w doniczkach. Świetnie nadaje się do nawożenia ogrodów przydomowych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ramos Agüero, D., & Terry Alfonso, E. (2014). Generalidades de los abonos orgánicos: Importancia del Bocashi como alternativa nutricional para suelos y plantas. Cultivos tropicales35(4), 52-59.
  • Ramos Agüero, D., Terry Alfonso, E., Soto Carreño, F., & Cabrera Rodríguez, J. A. (2014). Bocashi: abono orgánico elaborado a partir de residuos de la producción de plátanos en Bocas del Toro, Panamá. Cultivos Tropicales35(2), 90-97.
  • Agüero, D. R. (2014). Revisión bibliográfica. Generalidades de los abonos orgánicos: importancia del bocashi como alternativa nutricional para suelos y plantas. Cultivos Tropicales35(4), 52-59.
  • Bautista-Cruz, A., Cruz Domínguez, G., & Rodríguez-Mendoza, M. D. L. N. (2015). Efecto de bocashi y fertilizantes de liberación lenta en algunas propiedades de suelos con maíz. Revista mexicana de ciencias agrícolas6(1), 217-222.
  • Gómez, D., & Vásquez, M. (2011). Abonos orgánicos. PYMERURAL Y PRONAGRO.
  • Sepúlveda, S. (2021). Consejo al agricultor: Ventajas del bocashi. Cápsula Radial INIA La Platina.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.