Jak zapobiec zawałowi serca - 6 wskazówek
Czy w Twojej rodzinie zdarzały się przypadki chorób serca? Czy wiesz, jak zapobiec zawałowi serca? Podjęcie kroków zapobiegających zawałowi jest bardzo ważne, biorąc pod uwagę fakt, że choroby serca są jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie.
Atak serca następuje, gdy jedna z tętnic dostarczających tlen do serca zostaje zablokowana. Na szczęście zapobieganie temu problemowi jest stosunkowo proste, ale wymaga wprowadzenia zmian w stylu życia, szczególnie, jeśli Twoje obecne nawyki nie są najzdrowsze.
Jak zapobiec zawałowi serca? Postępuj zgodnie z poniższymi krokami:
1. Zachowaj odpowiednią dietę
Jeśli naprawdę chcesz zapobiec atakowi serca, powinieneś zachować zrównoważoną dietę.
Aby to zrobić:
- spróbuj wykluczyć przetworzone produkty z diety i zastąp je świeżymi,
- obniż spożycie cukru i sztucznych słodzików; jeśli masz ochotę na coś słodkiego, zjedz kawałek owocu,
- unikaj tłuszczów trans, takich jak oleje roślinne lub margaryna; wymień je na zdrowe tłuszcze, takie jak awokado, olej kokosowy lub niepasteryzowane masło,
- utrzymuj odpowiednie nawodnienie organizmu poprzez picie wystarczającej ilości wody,
- spożywaj żywność bogatą w omega-3, taką jak tłuste ryby, przynajmniej raz w tygodniu; możesz także przyjmować suplementy diety,
- jedz produkty bogate w witaminy C, E i beta-karoten; te składniki odżywcze pomagają chronić ściany tętnic, neutralizują wolne rodniki, spowalniają proces zużycia serca i obniżają poziom złego cholesterolu (LDL).
Zobacz również: Idealna dieta odchudzająca – czyli stracić kilogramy
2. Ćwicz codziennie
Wiemy, że ćwiczenia są ważne dla Twojego zdrowia, ale pamiętaj, że nie wszystkie wpływają korzystnie na Twoje serce. Aby zapobiec zawałowi, najlepiej jest wykonywać kilka sesji ćwiczeń o wysokiej intensywności przez nie więcej niż 30 minut dziennie.
Aby w pełni wykorzystać aktywność fizyczną, spróbuj dać sobie chwilę na odpowiedni odpoczynek między ćwiczeniami. Pomoże to w utrzymaniu dobrego stanu układu sercowo-naczyniowego bez nadmiernego obciążania serca, jeśli już w przeszłości miałeś z tym problemy.
3. Obniż spożycie soli
Osoby, które spożywają dużo soli, zwiększają szanse na rozwój chorób serca lub zawału serca w porównaniu do tych, którzy przestrzegają zrównoważonej diety.
Gdy we krwi znajduje się zbyt dużo sodu, tętnice zwężają się, a objętość przepływającej przez nie krwi jest większa w stosunku do ich wielkości. W takiej sytuacji zwiększa się ciśnienie w tętnicach, co może skutkować zawałem serca, udarem lub nadciśnieniem.
Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie zrezygnować ze spożywania soli, ponieważ organizm jej potrzebuje. Zalecamy dodawanie szczypty soli do posiłków. Dużo soli zawierają również produkty przetworzone, więc należy ich unikać.
Polecamy przeczytać: Sól – które jej rodzaje są najzdrowsze?
4. Dbaj o swój przewód pokarmowy
Być może uważasz, że to, co dzieje się w Twoim żołądku, ma niewiele wspólnego z zapobieganiem zawałowi serca. Tak jednak nie jest. Prawda jest taka, że poważne problemy jelitowe, takie jak zespół jelita drażliwego, mogą tak bardzo wpłynąć na Twoje ciało, że doprowadzą nawet do ataku serca lub udaru.
Przyjmowanie probiotyków i jedzenie sfermentowanych produktów każdego dnia może zapobiec problemom z sercem, poprzez promowanie zdrowej flory jelitowej.
5. Zadbaj o wystarczającą ilość snu
Wystarczająca ilość snu jest niezbędna do utrzymywania prawidłowego poziomu adrenaliny i kortyzolu, co może zapobiec zawałom serca. Powinieneś spać przez co najmniej siedem godzin dziennie i czujnie obserwować wszelkie zaburzenia snu.
Chrapanie nie jest jedynie irytującym zjawiskiem. Może się również okazać śmiertelne, jeśli okaże się, że jest to bezdech senny. Zaburzenie to negatywnie wpływa na organizm i może powodować nadciśnienie oraz choroby serca.
Jeśli czujesz się zmęczony w ciągu dnia, powinieneś pozwolić sobie na drzemkę.
6. Medytuj i uprawiaj jogę
Kiedy medytujesz i uprawiasz jogę, rozluźniasz swój ciało i umysł oraz zmieniasz swoją energię, poprawiając krążenie i przepływ krwi do serca.
- Kiedy Twoje ciało i umysł są zrelaksowane, Twoje serce pracuje lepiej, a to zmniejsza ryzyko zawału.
- Pamiętaj, że stres wpływa na Twój układ nerwowy, więc jeśli zawsze jesteś zdenerwowany lub zły, poprawiając krążenie i przepływ krwi do serca.
Sugerujemy uprawianie jogi codziennie przez około 20 minut. Spróbuj medytować od razu po przebudzeniu lub tuż przed snem. Na samym początku może być Ci trudno zachować spokój umysłu i ciała. W końcu stanie się to jednak łatwiejsze i stopniowo się do tego przyzwyczaisz.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- MEDISAN. (2009). Importancia del consumo de hierro y vitamina C para la prevención de anemia ferropénica. [online] Available at: http://bvs.sld.cu/revistas/san/vol13_6_09/san14609.pdf [Accessed 14 Feb. 2017].
- Organización Mundial de la Salud. (2005). Evite los infartos de miocardio y los accidentes cerebrovasculares. [online] Available at: http://www.who.int/cardiovascular_diseases/resources/cvd_report_es.pdf [Accessed 14 Nov. 2017].