Jak wypracować własny styl? Oto kilka porad!

By wypracować własny styl trzeba udać się w podróż w stronę poznania samego siebie. Warto wykorzystywać własne mocne strony i przekształcać je w wizytówkę.
Jak wypracować własny styl? Oto kilka porad!

Napisany przez Ana Núñez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Własny styl jest jest sposobem wyrażania siebie na zewnątrz. Jak go zatem zbudować? Odnoś się do twoich gustów i preferencji. Stwórz na ich podstawie niepowtarzalną wizytówkę.

To kompozycja kolorów, tekstur, krojów i materiałów, które odzwierciedlają to, kim jestem i jak się czujesz. Za jego sprawą wyrażasz siebie na co dzień. Warto poznać siebie i zastanowić się nad swoim wnętrzem. Spójrz zatem w lustro i zastanów się, jak widzą cię inni. To akt wolności i zaufania.

Jak zbudować własny styl?

Poznanie samego siebie i własnych cech to klucz. Kształt twarzy, szerokość ramion oraz bioder i długość nóg determinują dobór ubrań. Karnacja z kolei decyduje o kontrastach, gamach kolorystycznych i doborze akcesoriów.

Obserwuj się przed lustrem stosując obiektywne kryteria. Podążaj za kształtem twojego ciała podejmując decyzje co do wyglądu. Obierz konkretną ścieżkę.

“Nasze ciało to łącznik ze światem. Poprzez nie doświadczamy i w nim jesteśmy widziani.”

Maurice Merleau-Ponty

Własnego stylu nie da się kupić

Odkładanie zakupów odpowiednich ubrań na później z powodu braku pieniędzy to nie najlepszy pomysł. Czas płynie zbyt szybko. Wykorzystaj dostępne ci już teraz zasoby i nieco kreatywności, by podejmować słuszne decyzje, które dadzą ci poczucie satysfakcji.

Poza kupowaniem nowej zawartości szafy, twórz kombinacje z tego, co już masz. Sprawdzaj czy działają tak, jak tego oczekiwałaś. Jeśli nie, zmieniaj je odpowiednio i dopasowuj do kontekstu.

Słuchaj siebie, a nie innych

Słuchaj siebie, bo nikt nie jest w stanie udzielić ci naprawdę dobrej rady. Szczerość powinna być podstawą. Znalezienie własnego stylu to sposób na tworzenie wizerunku.

Poszukiwanie to opiera się na procesie odkrywania samej siebie. Nie musi odwoływać się do ustalonych kanonów piękna, ale do twojego gustu i smaku.

Nie bój się marzyć

Bądź odważna, ale nie odrywaj się od ziemi. Pamiętaj o ograniczeniach i bazuj na rzeczywistości. Wyjdź poza samą siebie odpychając się od podłoża. Może być to trudne w świecie opartym na pozorach.

Twój własny styl to twoja wizytówka i celebracja twojej charyzmy. Odzwierciedla on bowiem to, kim jesteś i rzuca światło na twoją samoocenę.

Jak znaleźć własny styl?

Kluczem do zbudowania własnego stylu jest indywidualizm i zadowolenie z siebie. Jeśli go sobie narzucisz w sztuczny sposób, prędzej czy później odbije się to na twoim nastroju.

Twój styl powinien być naznaczony radością i szczęściem. Pozwoli ci to kroczyć dumnie i zdecydowanie. Zakomunikujesz swój nastrój innym poprzez pewność siebie i szczerość.

Odrębny styl wzmacnia poczucie własnej wartości

Oto klucz do własnego stylu. Da ci pewność siebie i zaufanie i pozwoli zyskać chęci do przeciwstawiania się codziennym wyzwaniom.

To, co nosisz powinno odpowiadać twoim pragnieniom, o ile są one możliwe do spełnienia. Wychodzenie poza nie może wyrzucać cię poza margines niepewności.

Własny styl nie musi być oryginalny

W tak zróżnicowanym świecie trudno o oryginalność. Nie ma sensu silić się na bycie innym, jeśli wiąże się to z fałszem czy udawaniem. Twój styl powinien być autentyczny, potwierdzać twoją tożsamość i odzwierciedlać twoją osobowość.

Nie przestrzegaj narzuconych zasad

Konkretne trendy będą sugerować ci, co kupować. Co więcej, sieci społecznościowe są pełne wizerunków celebrytek podążających na nowymi tendencjami.

Stosuj własne kryteria, baw się kolorami i kształtami, które tobie samej się podobają. Znajomość siebie to bowiem klucz do stworzenia własnego stylu w harmonii z trendami i zmianami otoczenia. To twój sposób na tu i teraz.

Styl to sposób wyrażania siebie

Ubiór to sposób wyrażania tego, czym się zajmujesz, co jest dla ciebie ważne i jak podchodzisz do życia. Styl potwierdza zatem stan psychiczny i charakter.

Nie noś mundurków. Zakładaj natomiast rzeczy, które lubisz i które do siebie pasują. Dotyczy to kolorów, konkretnych ubrań, butów i akcesoriów.

Baw się

Znalezienie własnego stylu to źródło radości.  Pozwala pewnie stąpać po ziemi. Smutne ciało garbi się i zamyka w sobie. Człowiek czujący się dobrze we własnej skórze natomiast przestaje być egzaltowany. Nie obchodzi go, co powiedzą inni.

“Ciało to wnętrze ubrania, jego zawartość i podpora. Ubranie natomiast pokrywa je jak druga skóra, staje się osłoną i wizytówką reprezentującą nas na zewnątrz”

– Andrea Saltzman –

Czytaj teraz: Styl życia – zmień go 25-dniowym planem!

Własny styl to ciągły dialog

To codzienna praca nad ubraniem, uczesaniem i akcesoriami. Polega ona na wewnętrznym dialogu, jednak bez wprowadzania zmian w swoim wnętrzu. Chodzi o celebrację tego, kim jesteś i odzwierciedlenie siebie w pełni.

Podsumowując, świat oferuje nam wiele wariantów, możliwości i form wchodzących w dialog z inspiracjami. Obserwuj i chłoń je. Kieruj się własnym gustem, a stworzysz unikalny własny styl, który będzie wchodził w interakcje z otoczenim.

Bycie dla innych wysysa energię. Znajdź zatem to, co podkreśla ciebie i pracuj na tej bazie. Sama dopasowuj swój wygląd do wymagań pracy, uczelni, rodziny, domu, partnera. Ty wiesz najlepiej, co jest dla ciebie odpowiednie. Reszta przyjdzie sama.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fernández, E. (2012). Identidad y personalidad: o como sabemos que somos diferentes de los demás. Revista digital de medicina psicosomática y psicoterapia2(4), 1-16. Disponible en: https://www.psicociencias.org/pdf_noticias/Identidad_y_personalidad.pdf
  • González Martínez, M. T. (1999). Algo sobre la autoestima. Qué es y cómo se expresa. Disponible en: https://gredos.usal.es/handle/10366/69351
  • Merleau-Ponty, M. (1976). The Primacy of Perception. Evanston y Chicago: Northwestern University Press.
  • Saltzman, A. (2004). El cuerpo diseñado: sobre la forma en el proyecto de la vestimenta. Buenos Aires: Paidós.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.