Jak wygląda higiena przygotowywania pokarmów?

Jak wygląda higiena przygotowywania pokarmów?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Właściwa higiena przygotowywania pokarmów odgrywa kluczową rolę w przechowywaniu żywności oraz ochronie przed zatruciem pokarmowym. Co należy wziąć pod uwagę? Czytając dzisiejszy artykuł poznasz wszystkie niezbędne informacje na ten temat.

Higiena przygotowywania pokarmów jest bardzo ważna, gdy chcemy ochronić jedzenie przed zepsuciem, a siebie przed ewentualnym zatruciem. Dbając o właściwą konserwację i przechowywanie produktów upewniamy się, że nie stracą swojego smaku podczas różnych procesów.

Naucz się w jaki sposób należy stosować nawyki sprzyjające zachowaniu dobrej higieny, aby serwować w swojej kuchni bezpieczne posiłki wysokiej jakości.

Poza tym dbając o higienę przygotowywania pokarmów chronimy się przed namnażaniem się chorobotwórczych mikroorganizmów, które mogą wywoływać choroby układu pokarmowego. Co należy wziąć pod uwagę? Czytaj dalej, aby poszerzyć swoją wiedzę.

Higiena przygotowywania pokarmów: 6 nawyków, które pomogą Ci o nią zadbać

W dalszej części artykułu wymienimy najważniejsze nawyki, które pomogą Ci zadbać o jakość i higienę jedzenia.

1. Sprzątanie

Musisz zadbać o czystość produktów i naczyń oraz przyrządów używanych podczas ich obróbki. Dlatego też powinnaś myć ręce przed kontaktem z jedzeniem.

Powinnaś również bardzo dokładnie czyścić noże i sztućce. Najlepiej będzie myć je w gorącej wodzie, aby usunąć z nich resztki jedzenia i ewentualne bakterie.

Kobieta myjąca naczynia - higiena przygotowywania pokarmów
Dbanie o właściwą higienę naczyń i przyrządów kuchennych to kluczowy czynnik w przestrzeganiu bezpieczeństwa żywności.

2. Gotowanie

Higiena przygotowywania pokarmów zależy również od samego gotowania. Wysokie temperatury pomagają poprawić smak jedzenia i wyeliminować znajdujące się w nim bakterie oraz organizmy chorobotwórcze.

Jak opisano w publikacji umieszczonej w dzienniku medycznym Epidemiology and Infection, szefowie kuchni wykorzystują ciepło, aby poprawić konserwację jedzenia, a samo gotowanie doskonale spełnia tą funkcję.

Musisz zachować ostrożność podczas odgrzewania jedzenia. Taka obróbka pomoże Ci upewnić się, że produkt nie straci jakości oraz uchronić się przed ewentualnymi bakteriami lub organizmami, które namnażały się w sposób niezauważony.

Kolejna krytyczna kwestia to gotowanie mięsa. Tendencja do zostawiania go odrobinę surowego w środku może być niebezpieczna, jeśli jakość lub pochodzenie mięsa nie są zbyt bezpieczne.

Kurczak, indyk i mielone mięso czerwone powinny być idealnie ugotowane i nie powinny być czerwone w środku. Dzięki temu zadbasz o jak najlepsze bezpieczeństwo żywności wykorzystywane do przyrządzania naszych posiłków.

3. Przechowywanie w zimnie

Kwestia krytyczna w higienie żywności do przechowywanie żywności. Produkty, które łatwo się psują, należy zawsze przechowywać w niskich temperaturach. To samo dotyczy produktów narażonych na ryzyko mikrobiologiczne.

Mrożenie pomaga pozbyć się niektórych organizmów chorobotwórczych, takich jak nicienie z rodziny anisaki obecne w rybach. Nawet zwykłe przechowywanie żywności w lodówce w znaczący sposób wydłuża jego przydatność do spożycia i zmniejsza ryzyko.

Musimy wziąć pod uwagę fakt, że zgodnie z sugestiami specjalistów podczas rozmrażania nigdy nie należy zostawiać produktów w temperaturze pokojowej. Dlatego też najlepiej jest rozmrażać je w lodówce. Dzięki temu możemy uniknąć namnażania się organizmów, które były uśpione w jedzeniu i uchronić się przed zatruciem.

Kobieta stojąca przed lodówką
Niektóre produkty spożywcze wiążą się z ryzykiem biologicznym. Dlatego też specjaliści zalecają stosowanie odpowiednich metod przechowywania żywności, na przykład mrożenia.

4. Uważaj na sosy

Sosy to produkty, które wywołują zazwyczaj problemy w zakresie higieny przygotowywania pokarmów. Należy zwracać uwagę na ich przechowywanie, które nie zawsze jest wykonywane w prawidłowy sposób. Nigdy nie należy zostawiać sosy w temperaturze pokojowej, zwłaszcza jeśli zawiera takie składniki jak jajka czy pomidory.

Zazwyczaj stanowią idealną pożywkę do namnażania się bakterii, które mogą być szkodliwe dla ludzi. Z tego powodu polecamy przechowywać sosy w lodówce w niskich temperaturach i nie spożywać sosów w słoikach później, niż trzy dni po ich otwarciu.

Badanie opublikowane w magazynie Poultry Science wykazało, że niewłaściwe przechowywanie sosów prowadzi każdego roku do licznych przypadków zakażenia salmonellą i jadem kiełbasianym.

5. Nie mieszaj jedzenia

W procesie przechowywania bardzo ważną rolę odgrywa oddzielne przechowywanie surowego jedzenia od tego, które zostało poddane obróbce termicznej. W przeciwnej razie bakterie mogą przejść z surowej żywności i zakazić gotowe dania, wywołując problemy.

Warto przechowywać jedzenie w pojemnikach z pokrywkami, aby uniknąć ewentualnego zakażenia. Poza tym takie działanie poprawi przydatność do spożycia jedzenia i pozwoli uniknąć utraty smaku oraz zapachu.

6. Każda półka w lodówce ma swoje przeznaczenie

Lodówki mają zazwyczaj różne półki i szuflady, które są przeznaczone do przechowywania różnych rodzajów żywności. Sposób rozkładania produktów spożywczych jest zazwyczaj oznaczony za pomocą ilustracji na lodówce. Pokazują one również sposób rozkładania się zimna wewnątrz lodówki.

Stosowanie się do tych wskazać poprawi przechowywanie żywności, ponieważ nie można przechowywać wszystkiego w takiej samej wilgotności i temperaturze.

Na przykład szuflady są przeznaczone do przechowywania warzyw i owoców lub świeżej żywności. Z kolei najwyższe półki nadają się zazwyczaj do przechowywania nabiału.

Higiena przygotowywania pokarmów pomoże Ci zadbać o zdrowie

Stosując te kluczowe wskazówki będziesz w stanie zadbać o właściwą higienę przygotowywania pokarmów, która pomoże Ci ochronić się przed ewentualnym zatruciem wywołanym przez spożycie znajdującej się w złym stanie żywności. Poza tym poprawisz smak produktów w puszkach. Na co jeszcze czekasz?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  •  Milazzo A., Giles LC., Zhang Y., Koehler AP., Hiller JE., Bi P., The effect of temperature on different salmonella serotypes during warm seasons in a mediterranean climate city, Adelaide, Australia. Epidemiol Infect, 2016. 144(6): 1231-40.
  • Rehkopf AC., Byrd JA., Coufal CD., Duong T., Advanced oxidation process sanitization of hatching eggs reduces salmonella in broiler chicks. Poult Sci, 2017. 96 (10): 3709-3716.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.