Jak wyczyścić pleśń na materacu?
Łóżko należy do mebli najbardziej narażonych na różnego rodzaju plamy. Niektóre pochodzą z kontaktu z człowiekiem, inne z wilgoci, a jeszcze inne z niewłaściwego użytkowania. Jednocześnie jest to przedmiot, który trzeba utrzymywać w czystości, ponieważ jest w stałym kontakcie ze skórą. Czy wiesz, jak można wyczyścić pleśń na materacu?
Ten rodzaj plam może pojawić się z powodu wysokiego i utrzymującego się poziomu wilgotności w otoczeniu. Jednak może się również pojawiać w wyniku pocenia się, kontaktu z krwią i innymi ludzkimi wydzielinami. Czyszczenie spleśniałego materaca jest bardzo ważne dla zdrowia, ponieważ to miejsce, w którym śpisz i spędzasz dziennie kilka godzin.
Co to jest pleśń i dlaczego pojawia się na materacu?
Materac ma tę wadę, że ze względu na swój rozmiar i formę nie można go włożyć do pralki. Dlatego metody higieny muszą opierać się na zapobieganiu. Jeśli jednak nagromadzenie wilgoci spowodowało pojawienie się pleśni lub innych plam, istnieją różne techniki czyszczenia materaca.
Ocet, soda oczyszczona i mydło to kilka skutecznych środków używanych do tego celu. Jednak każdy z nich należy zastosować w inny sposób.
Pleśń to grzyb, który występuje w ciemnych i wilgotnych pomieszczeniach, ale także na zewnątrz. Istnieje wiele rodzajów pleśni; niektóre mają cechy, które są bardziej szkodliwe dla ludzi niż inne. Na przykład pleśnie alergizujące i chorobotwórcze są łatwiejsze do wyeliminowania za pomocą produktów używanych w gospodarstwie domowym. Tymczasem toksyczne rodzaje pleśni stanowią większe zagrożenie i muszą być usuwane przez specjalistę.
4 metody, aby wyczyścić pleśń na materacu
Jeżeli obecności pleśni nie da się uniknąć z powodu nieostrożności lub nadmiernej wilgotności, materac można wyczyścić i zdezynfekować następującymi technikami.
1. Mydło i woda
Po wykryciu tych plam najprostszym sposobem ich usunięcia jest zastosowanie naturalnego mydła i wody. Składniki te zapobiegają niszczeniu tkanin i zazwyczaj są skuteczne w przypadku podstawowych zabrudzeń, takich jak te pochodzące z żywności czy kosmetyków.
Jednak w przypadku bardziej skomplikowanych plam wskazane jest zastosowanie innych metod. Dodatkowo, w przypadku zwilżania materaca wodą, należy wziąć pod uwagę, żeby wilgoć się nie kumulowała, gdyż może to wywołać efekt odwrotny do zamierzonego.
Plamy pochodzące z wilgoci ciała mogą w średnim okresie doprowadzić do powstania pleśni.2. Wyczyść pleśń na materacu białym octem
Jedną z głównych zalet stosowania octu jest to, że oprócz zwalczania plam z pleśni, zmniejsza wydzielany przez nie zapach. To kolejny problem związany z wilgocią i trudny do wyeliminowania. Z drugiej strony soda oczyszczona pomaga zneutralizować zapach, jednocześnie dezynfekując powierzchnię.
3. Pozbądź się wilgoci
Jeśli materac jest stale wystawiony na wilgotne środowisko, sprzyja to pojawianiu się pleśni, roztoczy i mikroorganizmów. Kontakt tych patogenów z ludzkim ciałem stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza w obrębie dróg oddechowych.
Przewietrzenie materaca i wystawienie go na chwilę na słońce to skuteczna opcja zapobiegania gromadzeniu się wilgoci. Przed ponownym położeniem go na łóżku ważne jest, aby odkurzyć go, aby usunąć pyłki i pleśń.
4. Alkohol izopropylowy
Jedną z najczęstszych i najskuteczniejszych metod czyszczenia spleśniałego materaca jest namoczenie ściereczki w roztworze wody i alkoholu izopropylowego. Przybliżona proporcja to 50% każdego składnika, a ściereczka powinna być czysta.
Pocieraj nią dotknięty obszar materaca okrężnymi ruchami. Po zakończeniu przetrzyj ponownie, ale tylko ściereczką zwilżoną wodą.
Kilka innych ważnych kwestii
W przypadku stwierdzenia obecności pleśni na materacu ważne jest podjęcie niezbędnych działań w celu jej natychmiastowej eliminacji. Ogólnie rzecz biorąc, 48 godzin po pojawieniu się grzyba nadal można go skutecznie wyczyścić i zdezynfekować.
Jeśli pościel miała kontakt z grzybem, należy ją zdjąć i włożyć do pralki. Konieczne jest zastosowanie programu piorącego z gorącą wodą i dodanie wybielacza lub środka dezynfekującego na bazie olejku sosnowego.
Może cię zainteresować: Ekologiczne metody czyszczenia i dezynfekcji lodówki
Jak zapobiegać pojawianiu się pleśni na materacu
Jednym z najlepszych sposobów walki z plamami pleśni na materacu jest zapobieganie im. Aby to zrobić, musisz wziąć pod uwagę różne aspekty. Najważniejszym jest gromadzenie się kurzu, co jest typowe dla sypialni.
Odkurzanie materaca jest możliwe za pomocą odkurzacza, ponieważ może on wchłonąć większość cząsteczek z powierzchni. Jeżeli będziesz odkurzać i wietrzyć materac, musisz to zrobić z niezbędnym zabezpieczeniem. Oznacza to, że będziesz potrzebować rękawiczek do rąk, okularów ochronnych i maski na twarz.
Z drugiej strony zmniejszenie wilgotności otoczenia pomaga zapobiegać powstawaniu plam pleśni. Urządzenia takie jak osuszacze skutecznie usuwają dziennie do 1 litra wody znajdującej się w powietrzu. Ponadto umieszczenie ochraniaczy na materac, gdy nie są używane, zapewnia dodatkową warstwę ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.
Inne techniki codziennego użytku sugerują odwracanie materaca od czasu do czasu, ponieważ spód nie ma kontaktu z powietrzem i jest dociskany do podłoża. Z biegiem czasu powoduje to powstawanie plam pleśni i wilgoci, a także nieprzyjemnych zapachów.
Regularne odkurzanie pomieszczenia pomaga zapobiegać pleśni.Produkty, których należy unikać podczas czyszczenia spleśniałego materaca
Niektóre produkty komercyjne są szkodliwe dla tkanin materacowych. Ważne jest, aby na powierzchni materaca nie używać następujących elementów:
- Wybielacz: może poważnie uszkodzić materac, niepotrzebnie wybielić i spowodować nieodwracalne plamy.
- Nadmiar wody: Stosowanie wody powinno być ostrożne. Zastosuj metody natychmiastowego suszenia; w przeciwnym razie sprzyja to powstawaniu wilgoci oraz pojawianiu się pleśni i grzybów.
- Woda natleniona: Możliwe, że może uszkodzić tkaniny i spowodować plamy.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Magiczna gąbka i jej zastosowania
Dbaj o higienę
Metodom higienicznym musi towarzyszyć zmiana pokrowca i całej pościeli maksymalnie co dwa tygodnie. Chociaż może się to wydawać nieistotne, trzepanie pościeli, w tym kołder i poduszek, jest ważne, aby uniknąć gromadzenia się brudu.
Inną niezbędną strategią jest sprawdzenie stelażu lub platformy, na której opiera się materac. Czasami drewniane podstawy mogą zostać zaatakowane przez pleśń i stamtąd mogą przenieść się na tkaniny. Jeśli nieużywany materac będzie przechowywany, upewnij się, że znajduje się on w miejscu o niskiej wilgotności.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Encalada Paredes, María Estela, Detección de hongos en la cama avícola, causantes de micosis en los pollos de ceba. REDVET. Revista Electrónica de Veterinaria [Internet]. 2011;12(6):1-21. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=63622160003
- Arias, Luis Alejandro, Tautiva, Luz Andrea, Piedrahíta, Wilson, Chaves, Bernardo, Evaluación de tres métodos de control del Moho blanco (Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) de Bary) en lechuga (Lactuca sativa L.). Agronomía Colombiana [Internet]. 2007;25(1):131-141. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=180316240015
- Robledo, Gerardo, Urcelay, Carlos, Heredia, Federico, Morera, Guillermo, Cagnolo, Luciano, Interacciones entre hongos de la madera (Agaricomycete) y árboles nativos y exóticos de un ecosistema urbano (Córdoba, Argentina). Bosque [Internet]. 2014;35(3):391-398. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=173133052013
- Marmolejo, José G., Méndez Cortes, Heriberto, Diversidad de hongos causantes de pudrición de la madera en cinco especies de pinos en Nuevo León, México. Revista Mexicana de Micología [Internet]. 2007; (25):51-57. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=88302510