Jak wybrać dobrego współlokatora?

Chcesz wynająć własne mieszkanie? Szukasz drugiej osoby, aby dzielić koszty? Pamiętaj o tych podstawowych wskazówkach, aby wybrać dobrego współlokatora.
Jak wybrać dobrego współlokatora?

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli myślisz o usamodzielnieniu się i szukasz mieszkania, dobrym pomysłem może być wybranie współlokatora, aby utrzymać wydatki na niskim poziomie. Aby jednak wybrać dobrego współlokatora, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii, które będziemy omawiać w tym artykule.

Pamiętaj, że będziesz dzielić swój dom i codzienność z inną osobą, więc nie jest to łatwe zadanie. Możliwe, że będziesz musiał poświęcić niezbędny czas, aż znajdziesz odpowiednią osobę.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami.

Poświęć niezbędny czas, aby wybrać dobrego współlokatora

Wracając do myśli, o której wspomnieliśmy na początku, konieczne jest, aby proces selekcji przechodził spokojnie i bez pośpiechu. W przeciwnym razie zwiększysz tylko szanse na wybór niewłaściwej osoby.

Gdy już wiesz, że będziesz mieć pokój do wynajęcia, możesz rozpuścić tę wiadomość w sieciach społecznościowych, w grupach znajomych i wśród członków rodziny. Propozycje nie dadzą długo na siebie czekać, ale musisz zarezerwować czas na przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych.

Upewnij się co do wypłacalności kandydata

Jest to jeden z najważniejszych punktów, ponieważ idea mieszkania ze współlokatorem polega na tym, że dzielicie się wydatkami. Postaraj się uzyskać referencje, aby ustalić, czy ma stabilną pracę i jak długo tam pracuje.

Również w przypadku, gdy jest studentem, musisz zweryfikować sytuację ekonomiczną rodziny, która będzie odpowiedzialna za wydatki współlokatora.

Dobry współlokator?
Wspólne mieszkanie oznacza dzielenie wydatków, dlatego wypłacalność finansowa jest bardzo ważna.

Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: 7 wskazówek dotyczących zarządzania finansami ze współlokatorem

Aby wybrać dobrego współlokatora, zapytaj o jego styl życia

Chociaż każdy jest inny, istnieją ludzie podobni do siebie, a inni wręcz przeciwnie – są zupełnie różni. Jeśli wolisz spokojne życie, współlokator, który lubi imprezy i spotkania w całym mieszkaniu, nie byłby dobrym kandydatem.

I to samo dotyczy sytuacji odwrotnej. W końcu będziecie dzielić wydatki, a obie strony będą miały te same prawa i obowiązki.

Jeśli chodzi o jedzenie, hobby i inne kwestie, które uważasz za istotne, warto poznać gusta i nawyki przyszłego współlokatora, aby później uniknąć niespodzianek.

Jeśli uważasz, że znalazłeś właściwą osobę, sprawdzenie informacji w sieciach nie jest złym pomysłem. Możesz dodać go do znajomych i śledzić na różnych platformach społecznościowych. Dzięki temu zobaczysz, co publikuje, jakie ma kontakty, zainteresowania, zdjęcia itd. Słowem dowiesz się wszystkiego, co pomoże ci bliżej poznać jego osobowość.

Ustal zdrowe wytyczne wspólnego mieszkania

Kiedy już uda ci się wybrać dobrego współlokatora, następnym krokiem jest ustalenie zasad życia pod jednym dachem,  które oboje zaakceptujecie i zastosujecie. Jakie tematy mogą być zawarte w umowie:

  • Dni sprzątania: zdecyduj wcześniej, jak podzielisz prace domowe, aby oboje uczestniczyli i współpracowali w utrzymaniu czystości w mieszkaniu i częściach wspólnych.
  • Dystrybucja sprzętów i mebli: zapiszcie, co każdy z Was przywiózł i jakie rzeczy kupiliście wspólnie, aby było wiadomo, jak będziecie się dzielić meblami i sprzętem.
  • Zakupy: jeśli zamierzacie prowadzić wspólną kuchnię, ważne jest, aby wiedzieć, kto będzie odpowiedzialny za zakupy, co będziecie gotować i kto się tym zajmie. Wydaje się to bardzo proste, ale w praktyce ten aspekt może prowadzić do konfliktu, jeśli nie zostaną wcześniej omówione zasady.
  • Wykorzystanie wspólnych przestrzeni: to bardzo delikatna kwestia, ponieważ każdy z was poczuje, że ma takie samo prawo do korzystania z nich. Możesz ustalić dni i godziny dla każdego z was oraz czynności lub zajęcia, które są niedopuszczalne.
  • Zwierzęta : jeśli dopuścicie obecność zwierząt, warto uzgodnić odpowiedzialność za opiekę nad zwierzętami, dodatkowe sprzątanie, kwestię hałasów itp.

Wspomnimy też w tym miejscu o podziale wydatków. Czy stworzycie wspólny fundusz, czy wydatki zostaną podzielone po równo? Czy będziecie mieć taki sam procent składek, czy też kwoty będą inne?

Jest to istotne, ponieważ jeśli procenty są różne, prawa, które każdy ma do mieszkania, również będą inne. Wszystko, co wiąże się z wydatkami, musi być wcześniej wyjaśnione, uzgodnione i podpisane przez obie strony.

Uważamy, że możesz być zainteresowany przeczytaniem również tego materiału: Miejsca w domu, których nie czyścisz wystarczająco

Utrzymuj dobre relacje

Od początku musisz mieć przyjazne, godne zaufania i pełne szacunku relacje ze współlokatorem. Wasze wzajemne stosunki powinny być przyjazne, nawet jeśli nie zostaniecie najlepszymi przyjaciółmi.

Wszystko, co ma związek z mieszkaniem, powinniście ustalać we dwoje i angażować się z powagą i odpowiedzialnością dla wspólnego dobra.

Roomies enfadadas por el dinero.
Brak porozumienia w kwestiach gospodarczych może natychmiast zrujnować życie pod jednym dachem.

Aby wybrać dobrego współlokatora, spróbuj wyczuć chemię, ale zastanów nad czymś więcej

Niezależność samodzielnego życia jest jednym z głównych celów osób, które decydują się na opuszczenie rodzinnego domu. Współcześni milenialsi tęsknią za własną przestrzenią. Chociaż w tym przypadku mówimy o wspólnej przestrzeni. Poszukiwanie współlokatora będzie jednym z pierwszych wyzwań, z jakimi się trzeba się samodzielnie zmierzyć.

Wierzymy, że gdy usiądziesz przed kandydatem, od razu poczujesz chemię, która sprawi, że pomyślisz, że jest odpowiednią osobą do zamieszkania z Tobą. Powinieneś czuć się swobodnie od pierwszego spotkania.

Jednak nie kieruj się tylko pierwszym pozytywnym wrażeniem i dowiedz się trochę więcej o tym, kim jest, czym się zajmuje i interesuje. Skonfrontuj swoje uczucia i to, co mówi ci serce, z konkretnymi danymi i prawdziwymi informacjami na temat przyszłego współlokatora. Życzymy owocnych poszukiwań!!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Delgado, L. O. F. (2009). Las finanzas personales. Revista Escuela de Administración de Negocios, (65), 123-144.
  • Sora Barreto, L. A. (2020). Cartilla financiera: cómo manejar sus finanzas personales.
  • Rodríguez, E. (2016). El Economista. Retrieved from Tener roomie, más que compartir una vivienda: https://www. eleconomista.-com. mx/fi nanzaspersonales/T ener-roomie-mas-que-compartir-una-vivienda-20160712-0125. html.
  • Cedillo, G. J. Á. (2018). Abordajes instrumentales para el estudio y análisis de la familia en Trabajo Social. Margen: revista de trabajo social y ciencias sociales, (90), 10.
  • Bernal Mejía, I. R. (2020). Conceptualización y prototipado de una aplicación móvil para jóvenes colombianos que buscan compartir vivienda con personas afines.
  • Lopez Garcia, G. (2017). Vivir la ciudad: el urbanita del Barrio de la Condesa (Master’s thesis, Universidad Autónoma Metropolitana (México). Unidad Azcapotzalco. Coordinación de Servicios de Información.).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.