Jak uprawiać świeże zioła w kuchni?

Posiadanie świeżych ziół w domu nie jest trudne, a dzięki temu zawsze będziesz mógł dodawać je do swoich ulubionych potraw. Trzeba tylko pamiętać o kilku radach – na przykład umieścić je w miejscu, w których dotrze do nich wystarczająca ilość światła słonecznego.
Jak uprawiać świeże zioła w kuchni?

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy chciałbyś hodować świeże zioła w swojej kuchni?

Wyobraź sobie, że zawsze masz pod ręką świeże zioła. Podczas gotowania możesz zerwać kawałek, umyć i dodać do potrawy.

Brzmi idealnie, prawda? Cóż, nie jest to także zbyt trudne. W dzisiejszym artykule powiemy Ci, jak to zrobić.

Świeże zioła w domu

Hodowanie ziół w domu brzmi wspaniale. Są nie tylko ozdobne i aromatyczne, ale także są świeżym dodatkiem wielu potraw, nadającym im więcej smaku. Koniec końców, gotowanie jest sztuką, podobnie jak ogrodnictwo.

Wiele aromatycznych roślin ma zastosowanie w kuchni. Do najpopularniejszych należą:

  • koper,
  • bazylia,
  • oregano,
  • liść laurowy,
  • pietruszka,
  • rozmaryn,
  • tymianek.

Z drugiej strony, zawsze lepiej jest posadzić je na zewnątrz, na przykład w ogrodzie, na balkonie, patio lub na działce. Tak naprawdę jest to jedyny sposób, aby upewnić się, że otrzymują one wystarczającą ilość światła słonecznego, by mogły prawidłowo rosnąć.

Możesz je również trzymać w pomieszczeniach, na przykład w kuchni. W tym celu należy pamiętać o kilku ważnych krokach, które należy podjąć.

Odpowiednie warunki dla świeżych ziół

Światło

Upewnij się, że wiesz, ile światła potrzebuje każda z Twoich roślin i umieść je we właściwym miejscu.

Świeże zioła w kuchni

Bez światła zioła nie mogą prawidłowo rosnąć i rozwijać się. Dlatego też, jeśli chcesz trzymać je w kuchni, najpierw powinieneś wybrać odpowiednie miejsce, w którym będzie do nich docierać wystarczająca ilość światła słonecznego.

Należy pamiętać, że zioła potrzebują dużo oświetlenia, nawet przez sześć godzin dziennie. Najlepiej jest umieścić je w miejscu, w którym masz pewność, że jest dużo światła – na przykład na parapecie.

Drenaż

Zioła zwykle nie wytrzymują długo, jeśli ich korzenie są mokre. Dlatego też ważne jest, aby mieć dobry system odwadniający. Upewnij się, że kupione przez Ciebie donice mają dziury na dnie. W ten sposób woda może w łatwy sposób stale odpływać.

Napowietrzanie

Dzięki otworom w dnie doniczek można uniknąć gromadzenia się wody i zapewnić odpowiednie napowietrzanie.

Hodowanie roślin

Oprócz światła i drenażu, zioła potrzebują również dobrego napowietrzenia. Na działce lub w ogrodzie nie jest to zwykle problemem. Jednak jeśli hodujesz zioła w domu w doniczkach, być może nie są one wystarczająco napowietrzone i w rezultacie więdną.

Z tego powodu powinieneś sadzić je w doniczkach z otworami na dnie, a także umiejscowić je na podstawce z drobnymi kamieniami. W ten sposób wpuścisz do doniczki powietrze.

Z drugiej strony, możesz także powiesić doniczki na panelu ściennym, tworząc w kuchni „pionowy ogród”. W takim przypadku oczywiście nie będziesz potrzebować podstawek. Możesz jednak umieścić w ziemi małe kamienie, aby uzyskać ten sam efekt napowietrzenia.

Inne wskazówki dotyczące uprawy świeżych ziół

Możesz również pogrupować rośliny według ich potrzeb wodnych. W ten sposób o wiele łatwiej zapamiętasz, ile wody potrzebuje każda z nich i nie przelejesz ich.

  • Zioła, które potrzebują mniej wody, to rozmaryn, tymianek, szałwia i lawenda.
  • Zioła, które potrzebują więcej wody, to bazylia, natka pietruszki i mięta.

Przycinaj je z umiarem

Jeśli stale będziesz korzystać z ziół, sprawisz, że zawsze będą rosły i będą bardziej aromatyczne.

Dbanie o świeże zioła

Przycinanie ziół sprzyja ich wzrostowi, ponieważ utrzymuje je w fazie rozwoju, nie pozwalając im dojrzewać i kwitnąć. Co więcej, na tym etapie są one najbardziej aromatyczne i mają najwięcej smaku.

Nie przycinaj ich jednak zbyt mocno, ponieważ mogą uschnąć i umrzeć. Dlatego tez lepiej jest wyciąć tylko tyle, ile potrzebujesz do konkretnego dania. Nigdy nie wycinaj więcej niż 1/3 rośliny. Najlepiej jest regularnie podcinać małe ilości.

Z drugiej strony, jeśli roślina kwitnie, najlepiej jest odciąć kwiaty. W ten sposób utrzymasz zioła w fazie wzrostu i dłużej będziesz mógł się cieszyć świeżymi i aromatycznymi liśćmi.

Piękna ozdoba w kuchni

Jak widać, utrzymanie i uprawianie świeżych ziół w domu nie jest trudne. Musisz tylko pamiętać o poradach, które Ci zaproponowaliśmy.

Istnieje jednak inna strona hodowana aromatycznych roślin, o której warto wspomnieć: będą one częścią wystroju Twojej kuchni. Naturalny zielony kolor, zapachy i „żywe” dodatki będą odgrywać ważną rolę w Twoim mieszkaniu. Napełnią Twoją kuchnię życiem i naturą!

Z tego powodu należy zwrócić szczególną uwagę na doniczki, które wybierzesz dla swoich ziół. Na przykład:

  • możesz wybrać doniczki gliniane (pamiętaj o drenażu, czyli zwróć uwagę, czy mają otwory w dnie), aby uzyskać rustykalny efekt;
  • jeśli masz nowoczesną kuchnię, możesz wybrać mocne kolory lub klasyczną biel;
  • jeśli masz wystarczająco dużo miejsca i światła, możesz wybrać panele ścienne, które wypełnią Twoją kuchnię życiem. To tak, jak posiadanie pionowego ogródka w Twoim domu!
  • w ciągu ostatnich kilku lat modne stały się doniczki odwrócone do góry nogami. To bardzo oryginalny pomysł, idealny do małych przestrzeni. Co więcej, wiele z nich posiada system nawadniający.

I na koniec, pamiętaj, że kiedy ucinasz świeże zioła do swoich potraw, powinieneś je najpierw dokładnie umyć. Nie czekaj i ciesz się dekoracyjnym, aromatycznym i pysznym dodatkiem w swojej kuchni!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.