Jak szybko zapobiec biegunce – domowe sposoby
Biegunka to jedno z najczęściej występujących zaburzeń trawienia, któremu towarzyszy wiele objawów, w tym ból brzucha, zawroty głowy i obrzęk brzucha. Często może trwać od dwóch do czterech dni, ale w dzisiejszym artykule chcemy Ci podpowiedzieć, jak szybko zapobiec biegunce.
Skąd bierze się biegunka?
Biegunka to po prostu określenie bardzo płynnego stolca. Chociaż przyczyn biegunki może być wiele, główne z nich to:
Wirusy
W niektórych krajach tropikalnych wirusowi grypy może czasami towarzyszyć biegunka.
Zatrucie pokarmowe
Jest to jedna z najczęstszych przyczyn biegunki. Kiedy jesz coś, do czego Twój organizm nie jest przyzwyczajony, kupujesz jedzenie na ulicy, jesz zbyt dużo, próbujesz egzotycznych dań lub jesz niedogotowane potrawy – możesz wywołać ten problem.
To samo dzieje się w sytuacji, gdy spożywasz zbyt dużo alkoholu. Twoje objawy prawdopodobnie utrzymują się od dwóch do czterech dni, a oprócz biegunki możesz odczuwać ból i skurcze żołądka, zawroty głowy, osłabienie i utratę apetytu.
Jeśli biegunka utrzymuje się dłużej niż przez tydzień, uważa się ją za chorobę przewlekłą i konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ stan ten może być spowodowany poważną chorobą.
Zobacz także: Jedzenie na noc – 7 pokarmów, których lepiej unikać
Jak złagodzić objawy?
Uważaj, aby nie dopuścić do odwodnienia, co jest bardzo powszechne przy biegunce. Pij dużo wody, aby przeciwdziałać utracie płynów, będących efektem rozwolnienia.
Sugerujemy stosowanie diety płynnej, która powinna zawierać:
- wodę mineralną,
- soki owocowe bez miąższu,
- lemoniady,
- galaretki,
- napoje izotoniczne,
- bulion warzywny,
- lody (bez cukru).
Jednocześnie próbuj stopniowo wprowadzać do diety produkty stałe. Drugiego dnia postaraj się zjeść tylko banana, ryż, jabłko lub opiekany chleb. Unikaj tłustych potraw i produktów zawierających błonnik, ponieważ mogą one spowodować pogorszenie się biegunki.
Dobrym pomysłem jest również unikanie przez kilka dni kawy, alkoholu i sztucznych słodzików. Upewnij się, że dużo odpoczywasz. Odpoczynek jest jedną z najważniejszych odpowiedzi na pytanie “jak szybko zapobiec biegunce”. To pomoże Twojemu ciału lepiej walczyć z wirusem lub schorzeniem, które spowodowało biegunkę.
Odpoczynek może być również pomocny, jeśli Twój problem wynika ze stresu lub lęku. Zaburzenia żołądka i zmartwienia idą w parze. Spróbuj nieco pomedytować, wypróbuj terapię relaksacyjną lub przygotuj sobie bardzo gorącą kąpiel.
Domowe sposoby na biegunkę
Jak szybko zapobiec biegunce w domu? Oprócz diety i odpoczynku możesz wypróbować pewne naturalne, domowe metody leczenia biegunki i powstrzymać jej objawy, zanim pozbędziesz się wirusa lub innego schorzenia, leżącego u jej podstaw.
Najbardziej skuteczne na to, jak szybko zapobiec biegunce:
1. Herbata z rumianku
Te małe kwiaty mają właściwości lecznicze, które od stuleci są używane do leczenia problemów żołądkowych i zatrzymywania biegunki. Rumianek działa przeciwskurczowo, co pozwala na złagodzenie zapalenia jelit. W ciągu dnia wypij jedynie kilka szklanek tego naparu.
2. Marchewki
Zupa z marchewek to niezawodny sposób na walkę z biegunką. Jest tak dzięki wielu właściwościom tego warzywa, takim jak:
- utrzymywanie nawodnienia,
- przywracanie równowagi flory jelitowej,
- zwiększanie poziomu niektórych minerałów (takich jak sód, potas, wapń i siarka).
Składniki
- 3 marchewki
- 4 szklanki wody (1 litr)
Przygotowanie
- Obierz marchewki i pokrój na małe kawałki.
- W garnku doprowadź wodę do wrzenia (z odrobiną soli) i dodaj marchew.
- Gotuj, aż marchew będzie miękka.
- Zmiksuj ugotowane marchewki w robocie kuchennym lub za pomocą blendera, aż uzyskasz konsystencję kremowej zupy.
- Spożywaj na gorąco.
Zalecamy również: Zupa krem z marchewki – poznaj łatwy przepis
3. Woda ryżowa
Pamiętasz czasy, gdy byłeś młodszy i miałeś czasami biegunkę? Twoja mama lub babcia prawdopodobnie przygotowała wtedy dla Ciebie duży talerz ryżu i powiedziała, że musisz to wszystko zjeść.
Oczywiście, przy bólu brzucha, który czasami nie okazywał się pomocny, po kilku godzinach biegunka ulegała znacznej poprawie.
Jeśli jednak obecnie nie chcesz jeść aż tyle ryżu na raz, możesz wypić wodę, w której ryż się gotował, ponieważ ma ona wiele korzystnych właściwości. Jedną z jej najlepszych cech jest to, że łagodzi bóle brzucha i skurcze. Woda ryżowa jest również bogata w skrobię, która chroni błony śluzowe, zmniejsza podrażnienia i zatrzymuje biegunkę.
Można ją bardzo łatwo przygotować:
Składniki
- 1 garść ryżu (70 g)
- 2 szklanki wody (500 ml)
Przygotowanie
- Wsyp ryż do garnka i zalej wodą.
- Gotuj ryż do momentu, aż będzie miękki (być może konieczne będzie dodanie większej ilości wody).
- Usuń ryż, ale nie wyrzucaj go.
- Ostudź wodę i popijaj ją w ciągu dnia.
4. Cytryna
Cytryna jest owocem o silnych właściwościach antybakteryjnych i trawiennych, o którym nie wolno zapomnieć w przypadku biegunki. Ma również działanie ściągające, które zapobiega utracie płynów i normalizuje przepływ kwasów w układzie trawiennym.
Napój sporządzony z sokiem z cytryny pomoże Ci odzyskać utracone w czasie choroby minerały.
Składniki
- Sok z 2 cytryn
- 4 szklanki wody (1 litr)
- Szczypta soli (2 g)
- 1 łyżka sody oczyszczonej (10 g)
Przygotowanie
- Wyciśnij sok z 2 cytryn do dzbanka.
- Dodaj wodę, sól i sodę.
- Dobrze zamieszaj.
Pij w małych porcjach, 4 razy dziennie.
Czy dzięki naszym poradom już wiesz, jak szybko zapobiec biegunce?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- DuPont, H. L. (2010). Bacterial Diarrhea. In Tropical Diseases in Travelers. https://doi.org/10.1002/9781444316841.ch17
- Allen, S. J., Martinez, E. G., Gregorio, G. V., & Dans, L. F. (2011). Probiotics for treating acute infectious diarrhea. Sao Paulo Medical Journal. https://doi.org/10.1590/S1516-31802011000300012
- Diarrhea. (2002). Postgraduate Medicine. https://doi.org/10.3810/pgm.2002.01.1099
- Allen, S. J., Martinez, E. G., Gregorio, G. V., & Dans, L. F. (2011). Probiotics for treating acute infectious diarrhea. Sao Paulo Medical Journal. https://doi.org/10.1590/S1516-31802011000300012