Jak skuteczne są okulary z filtrem światła niebieskiego?
Światło to złożone zjawisko. Składa się z szeregu różnych fal, które różnią się emisją energii. W przypadku niektórych z nich, takich jak niebieskie światło, odbieramy energię, ale nie zauważamy ich koloru. Dziś pytamy, jak skuteczne są okulary z filtrem światła niebieskiego.
Około jedna trzecia fal widocznych dla ludzi to światło niebieskie. Mają wysoką częstotliwość i energię, a niektórzy naukowcy sądzą, że kiedy trafią w oko, mogą wywołać niepożądane skutki.
Aby uniknąć takich negatywnych konsekwencji, sugerują używanie okularów z filtrem. Ale czy takie filtry są skuteczne, a nawet konieczne? Czy niebieskie światło jest rzeczywiście szkodliwe? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.
Różne źródła niebieskiego światła
Choć nie jest jedynym, głównym źródłem niebieskiego światła jest słońce. Dlatego bezchmurne niebo ma ten kolor. A kiedy jesteś na zewnątrz w ciągu dnia, jesteś narażony na te fale prawie stale.
Ponadto istnieje wiele innych źródeł obecnych w pomieszczeniach, które są stworzone przez człowieka, na przykład:
- Światła fluorescencyjne
- Lampy LED
- Wszystkie telewizory plazmowe, LCD, LED, inteligentne
- Laptopy i monitory komputerowe
- Smartfony
- Tablety
- Urządzenia do gier wideo
Niemal bez wyjątku elektroniczne ekrany wyświetlają światło niebieskie. I chociaż ilość energii z nich jest stosunkowo niewielka w porównaniu ze słońcem, chodzi o to, że zgodnie z wynikami badań większość ludzi wchodzi w interakcję z różnymi urządzeniami przez prawie dziesięć godzin dziennie i trzyma je bardzo blisko oczu.
Przeczytaj więcej: Wpływ ekranów na stan wzroku
Dlaczego uważa się, że niebieskie światło jest szkodliwe?
Wiemy, że promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest szkodliwe dla zdrowia, ale naukowcy nie są pewni skutków, jakie mogą powodować inne długości fal.
Na szczęście rogówka i soczewka skutecznie blokują promienie UV i zapobiegają przedostawaniu się większości z nich do siatkówki. W rzeczywistości przedostaje się mniej niż 1%, nawet bez okularów.
Jednakże, w przypadku światła niebieskiego jest inaczej, ponieważ nie podlega takiej blokadzie. W rzeczywistości do siatkówki dociera praktycznie całe niebieskie światło.
Jeśli chodzi o możliwy wpływ na wzrok, o ile prawdą jest, że cyfrowe urządzenia elektroniczne emitują to światło, same ekrany nie powinny wywoływać tak znaczącego efektu.
Co do tego, czy może powodować zmęczenie lub inne problemy, naukowcy nie osiągnęli jeszcze konsensusu. Może być jednak zaangażowanych kilka czynników, które mogą wpływać na czy. Wśród nich są:
- Ekrany mogą powodować zmęczenie, ponieważ spędzamy zbyt dużo czasu bez zmiany ostrości wzroku
- Zbyt dokładne patrzenie nadweręża mięśnie oka
- Mogą istnieć inne źródła (lampy, okno), które powodują olśnienie i męczą oczy
Mimo to z badań jasno wynika, że niebieskie światło zaburza różne funkcje fizjologiczne, w tym sen.
Z tego powodu należy unikać oglądania telewizji, korzystania z telefonu lub czytania na tablecie przed snem, ponieważ może to wpływać na zdolność zasypiania, ponieważ niebieskie światło reguluje rytm dobowy.
Dowiedz się więcej: Wskazówki, jak zapobiegać objawom suchego oka w wyniku używania ekranu
Czy niebieskie światło z ekranów naprawdę może wpływać na stan wzroku?
Warto pamiętać, że niebieskie światło ma wysoką energię, jak wspomniano, ale ma też stosunkowo krótką długość fali. Oznacza to, że łatwo się rozprasza, zwłaszcza gdy w pobliżu znajduje się inne źródło.
W rezultacie, gdy próbujesz patrzeć na ekran, stale dostosowujesz swój wzrok podczas próby skupienia, co może przyczynić się do zwiększonego zmęczenia oczu.
Co więcej,badania na zwierzętach laboratoryjnych, a także eksperymenty z kulturami wykazały, że światło widzialne o krótkich falach może wywoływać fototoksyczne uszkodzenia siatkówki.
W tym sensie trwała ekspozycja na światło niebieskie może wpływać na wrażliwe komórki siatkówki. Może to mieć skutki podobne do zwyrodnienia plamki żółtej, a nawet spowodować utratę wzroku, która może stać się trwała.
Jednak inne artykuły, które oceniały różne badania, nie znalazły dowodów na to, że którekolwiek z tych źródeł zbliżyło się do niebezpiecznych limitów zdrowotnych w porównaniu z ustalonymi limitami i tym, co wchłaniamy patrząc w niebo, nawet przy dłuższym czasie oglądania.
Podczas gdy wielu specjalistów od oczu wyraża obawy związane z nadużywaniem wyświetlaczy elektronicznych, potrzeba znacznie więcej badań, aby określić granicę tolerancji ludzkiego oka na sztuczne niebieskie światło.
Jak działają okulary z filtrem światła niebieskiego?
Niektórzy ludzie muszą stale korzystać z urządzeń elektronicznych; na przykład ci, którzy pracują w domu. Dla nich opcją jest użycie filtrów światła niebieskiego na ekranach urządzeń.
Dostępnych jest wiele takich filtrów, które są odpowiednie dla monitorów komputerowych, a także tabletów i smartfonów. Znacząco zmniejszają ilość emitowanego światła niebieskiego bez wpływu na widoczność urządzenia.
Istnieją również okulary, które służą temu samemu celowi, zmniejszając ilość niebieskiego światła docierającego do oczu z urządzeń lub ze słońca. Są to okulary bez recepty. Jeśli nosisz okulary korekcyjne, możesz poprosić o ochronę z filtrem światła niebieskiego. Ponadto powłoki antyrefleksyjne, takie jak soczewki fotochromowe, również ograniczają odblaski z ekranów i blokują część niebieskiego światła.
Czy okulary z filtrem światła niebieskiego są przydatne?
Badania na ten temat przyniosły wyniki, które wspierają obie możliwości. Opinie naukowców na temat rzekomych korzyści ze stosowania soczewek z filtrem światła niebieskiego są sprzeczne. Wydaje się, że nie ma jeszcze jednoznacznych i powszechnych dowodów na to, że takie filtry, czy to w ekranach, czy w okularach, zmniejszają zmęczenie oczu, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że niebieskie światło nie jest jedyną przyczyną tego problemu.
Jednak korzystanie z filtrów podczas patrzenia na urządzenia lub wystawiania na działanie promieni słonecznych jest opcją, podobnie jak inne środki, aby pomóc zmniejszyć lub zapobiec długotrwałemu upośledzeniu.
Niebieskie światło samo w sobie nie jest złe
Dlaczego więc nie mielibyśmy blokować wszystkich źródeł niebieskiego światła wokół nas? Nie jest to możliwe lub pożądane z wielu powodów. Zacznijmy od tego, że oczywiście nie możemy wyeliminować słońca. Co więcej, nie każde niebieskie światło zawsze jest szkodliwe.
Jego pozytywne efekty związane są z funkcjonowaniem poznawczym, pamięcią, a nawet nastrojem. Na przykład w przypadku sezonowej choroby afektywnej jako terapię stosuje się ekspozycję na lampę HEV.
Tak więc nie jest konieczne całkowite wyeliminowanie tego rodzaju światła. Ale wskazane jest, aby podjąć środki ostrożności, aby zmniejszyć zmęczenie oczu. Stosuj więc regularne przerwy (5 minut co pół godziny), nie siedź zbyt blisko urządzenia, i dostosowuj ustawienia jasności, czcionki i wielkość obrazu, między innymi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Davies S, Elliott M, Floor E et al. Photocytotoxicity of lipofuscin in human retinal pigment epithelial cells. Free Rad Biol Med 2001; 31: 256– 265.
- Esaki Y, Kitajima T, Ito Y et al. Wearing blue light-blocking glasses in the evening advances circadian rhythms in the patients with delayed sleep phase disorder: An open-label trial. Chronobiology International. 2016; 33:8, 1037-1044.
- Kuse Y, Ogawa K, Tsuruma K, Shimazawa M, Hara H. Damage of photoreceptor-derived cells in culture induced by light emitting diode-derived blue light. Sci Rep. 2014; 4: 5223.
- Landon D, Barker C, Heath M et al. Evening wear of blue-blocking glasses for sleep and mood disorders: a systematic review. Chronobiology International. 2021; 24: 1-9.
- Lawrenson J, Hull C, Downie L. The effect of blue-light blocking spectacle lenses on visual performance, macular health and the sleep-wake cycle: a systematic review of the literature. Ophthalmic Physiol Opt. 2017; 37(6): 644-654.
- Sheppard A, Wolffsohn J. Digital eye strain: prevalence, measurement and amelioration. BMJ Open Ophthalmol. 2018; 3(1): e000146. doi: 10.1136/bmjophth-2018-000146.
- Sparrow J, Miller A, Zhou J. Blue light-absorbing intraocular lens and retinal pigment epithelium protection in vitro. J Cataract Refr Surg. 2004; 30: 873– 878.
- Vagge A, Ferro L et al. Blue light filtering ophthalmic lenses: A systematic review. Seminars in Ophthalmology. 2021; 18: 1-8. doi: 10.1080/08820538.2021.1900283.
-
Thrive Foundation of Youth. The Common Sense Census. commonsensemedia.org/sites/default/files/uploads/research/census_researchreport.pdf
-
Theoria, Vol. 18 (2): 69-80, 2009. LA RADIACIÓN ULTRAVIOLETA. SU EFECTO DAÑINO Y CONSECUENCIAS PARA LA SALUD HUMANA. https://www.redalyc.org/pdf/299/29917006006.pdf
- Mol Vis. 2016; 22: 61–72. Published online 2016 Jan 24. Effects of blue light on the circadian system and eye physiology. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4734149
- Ophthalmic & Physiological Optics. (2017). Blue-light filtering ophthalmic lenses: to prescribe, or not to prescribe? https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/opo.12414
- Eye (Lond). 2016 Feb;30(2):230-3. Low-energy light bulbs, computers, tablets and the blue light hazard. doi: 10.1038/eye.2015.261. Epub 2016 Jan 15.