Jak skóra informuje nas, że coś jest nie tak z naszym zdrowiem?

Jak skóra informuje nas, że coś jest nie tak z naszym zdrowiem?

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Skóra, która jest największym ludzkim organem, często uznawana jest za okno na inne narządy naszego organizmu. Dzieje się tak, ponieważ skóra często swoim wyglądem podpowiada nam, że coś złego może się dziać w naszym organizmie.

Dermatolodzy twierdzą, że zmiany skórne, poczynając od przebarwień, aż do jej ponownego wzrostu, mogą być pierwszymi objawami poważnych problemów ze zdrowiem. Oto pięć przykładów, kiedy skóra mówi nam, że coś złego dzieje się w naszym ciele.

1. Jak skóra informuje nas, że coś jest nie tak? Wypryski i plamy skórne

Najczęściej wysypka, której towarzyszą inne objawy, takie jak gorączka, bóle stawów i bóle mięśni, może być oznaką wewnętrznego problemu lub infekcji. Zgodnie z badaniami Amerykańskiej Akademii Dermatologii, wysypka również może być oznaką alergii lub reakcją na zażywane leki.

Wysypka aksamitna z tyłu szyi lub wokół ramion, najczęściej w kolorze nieco ciemniejszym niż naturalny kolor skóry, może oznaczać, że dana osoba jest narażona na cukrzycę typu 2. Zdecydowanie rzadziej wysypka aksamitna, może być symptomem raka organów wewnętrznych, takich jak wątroba czy żołądek, jak twierdzi Klinika Mayo.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Wypryski w pachwinie – jak się ich pozbyć?

2. Kolor brązowy na skórze i inne przebarwienia

2#:skóra.jpg
U osób cierpiących na cukrzycę, brązowe plamy, którymi pokrywa się skóra, mogą być objawami problemów z trawieniem żelaza. Kolor żółty na skórze może być objawem niewydolności wątroby, mogą mu towarzyszyć zażółcenia białek oczu.

Zaciemnienia na skórze, głównie widoczne blizny i fałdy skóry występujące najczęściej na łokciach i kolanach, mogą być oznaką chorób hormonalnych, takich jak choroba Addisona, która atakuje nadnercza.

3. Nowa narośl na skórze

Osoby, które zauważą, że ich skóra pokryła się nową naroślą, powinny niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, bo może to oznaczać, że mają do czynienia z rakiem skóry, czasami może to być też oznaka chorób wewnętrznych lub zespołu genetycznego, tak podaje Amerykańska Akademia Dermatologiczna.

Na przykład, żółte guzki na ramionach, nogach lub plecach mogą być konsekwencją podwyższonego poziomu triglicerydów, co według Akademii oznacza niekontrolowaną cukrzycę.

4. Zmiany na paznokciach

3#:skóra.jpg
Zmiany w kolorze lub strukturze paznokcia mogą często oznaczać niedobory składników w naszym organizmie lub problemy w organach wewnętrznych. Na przykład zmiany paznokci wyglądające jak grzybica, mogą być w rzeczywistości wynikiem łuszczycy paznokci, która wpływa na stan skóry.

U osób, które w tym samym czasie cierpią na bóle stawów, może występować pewna forma zapalenia stawów, zwana łuszczycowym zapaleniem stawów. Ponadto, zaburzenia czynności wątroby i nerek mogą również wywoływać zmiany w kolorze naszych paznokci.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Nawilżone paznokcie – domowe środki pomagające utrzymać je w dobrym stanie

5. Zmiany w twardości i suchości skóry

Problemy związane z wysokim ciśnieniem krwi i nerek często powodują, że nasza skóra staje się twardsza i powstają zgrubienia. Co więcej, bardzo sucha i swędząca skóra, może być objawem problemów hormonalnych, takich jak niedoczynność tarczycy. U osób cierpiących na chorobę autoimmunologiczną o nazwie stwardnienie układowe, może występować zapalenie i stwardnienie skóry.

W cięższych przypadkach, może doprowadzić nawet do stwardnienia organów wewnętrznych, takich jak płuca i serce. Z drugiej strony, bardzo miękka i delikatna skóra może być objawem rzadkiej choroby tkanki łącznej, która z kolei może zwiastować nowotwór krwi, takich jak chłoniak lub szpiczak mnogi, które z czasem atakują organy wewnętrzne.

Ważne jest, abyśmy mieli świadomość, że każdy z tych objawów na naszej skórze, może wskazywać tylko na prostą chorobę skóry i nie musi mieć związku z chorobami organów wewnętrznych. Dlatego bardzo ważne jest, aby dokładnie obserwować naszą skórę i kiedy pojawiają się jakiekolwiek zmiany, udać się na konsultację do specjalisty.

Nie wyciągajmy więc pochopnych wniosków i ustalmy co tak naprawdę wpłynęło na to, że nasza skóra boryka się z problemami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.