Jak rozmawiać z dziećmi o rywalizacji?
Uczenie dzieci umiejętnego współzawodnictwa może wydawać się trudnym zadaniem. Właśnie dlatego chcemy skorzystać z okazji i przedstawić Ci kilka wskazówek jak rozmawiać z dziećmi o rywalizacji.
Współzawodnictwo jest integralną częścią naszego społeczeństwa. Z tego samego powodu jest to coś, do czego zachęcamy również członków naszych rodzin. Ale co się dzieje, gdy dzieciom nie sprawiają już radości zajęcia pozalekcyjne takie jak sport, a nawet zwykła zabawa?
Dowiedz się więcej o tym, jak sobie radzić z tym i innymi wyzwaniami w poniższym artykule.
Jak rozmawiać z dziećmi o rywalizacji?
Zanim przejdziemy do szczegółów tego, jak rozmawiać z dziećmi o rywalizacji, najpierw chcemy zdefiniować sam termin. Zasadniczo możemy powiedzieć, że rywalizacja oznacza chęć osiągnięcia czegoś co wykracza poza to, co jest w czyimś mniemaniu możliwe do osiągnięcia.
Jak widać, rywalizacja nie jest równoznaczna z prześciganiem innych. Jest to sprawa bardziej osobista.
Rywalizacja zdrowa kontra toksyczna
Toksyczna rywalizacja zakłóca proces uczenia się i zdolność do czerpania radości ze sportu i gier.Dobrzy zawodnicy wiedzą jak przegrywać i jak wygrywać. Zdają sobie sprawę, że uczenie się jest częścią procesu edukacji i doskonalenia są także w stanie wyobrazić sobie swój przyszły triumf.
Toksyczni konkurenci obawiają się jedynie bycia prześcigniętym przez innych. Dla nich rywalizacja polega tylko na uzyskaniu przewagi i wierzą, że nic nie zyskują na stracie. Jedyne co czują przegrywając to frustracja i inne negatywne emocje.
Czego więc pragniesz dla swoich dzieci? Bez wątpienia jest to prawdopodobnie pierwsza opcja. Dobrzy współzawodnicy cieszą się nie tylko wynikami ale także procesem, podróżą. To dlatego, że wynik nie jest dla nich najważniejszy.
Kiedy dzieci myślą jedynie o wygranej lub przegranej, a ich jedynym zmartwieniem jest prześcignięcie innych, rozwijają toksyczną relację z konkurentami. A ta toksyczność utrudnia im naukę i dobrą zabawę. Dlatego tak ważne jest aby wiedzieć jak rozmawiać z dziećmi o rywalizacji.
Dowiedz się więcej: Jak nauczyć dziecko przepraszać?
Pomysły na zachęcanie do pozytywnej rywalizacji
Rozmawiaj ze swoimi dziećmi i dawaj im pozytywny przykład, aby nauczyć je tych wartościPierwszym krokiem do zmian u dzieci jeśli chodzi o zdrową rywalizację, jest rozmowa z nimi. Twoje maluchy muszą zrozumieć, że najważniejszy nie jest efekt końcowy, ale raczej osobisty wysiłek, jaki wkładają w osiągnięcie swoich celów. Dlatego rodzice i inni dorośli w ich otoczeniu powinni dawać im pozytywny przykład.
Jeśli potrafisz zdrowo rywalizować, Twoje dzieci rozwijają w sobie poczucie prawidłowego współzawodnictwa.
Usiądź ze swoimi dziećmi i porozmawiaj z nimi na ten temat wyjaśniając, że każdy czasem wygrywa albo przegrywa. Na przykład opowiedz im o doświadczeniach z własnego życia i o tym, co wtedy czułeś. Twoje dzieci muszą wiedzieć, że kiedy przegrywamy, frustracja jest normalnym uczuciem. Jednak nie powinno to przeszkadzać w zabawie.
Poniżej znajdziesz szereg pomysłów jak zachęcić do zdrowej i lojalnej rywalizacji. Te sugestie pomogą Twoim dzieciom stać się dobrymi współzawodnikami.
1. Cele osobiste
Chcąc wychować dobrych współzawodników staraj się, by dzieci dążyły do wyznaczonych sobie celów. Problem w tym, że często skupiamy się na złym celu.
Należy skupić się na: „Chcę zrobić wszystko, co w mojej mocy”, a nie „Chcę zostać zwycięzcą”. Ta niewielka zmiana w sposobie myślenia dziecka uwolni je od poczucia winy gdy nie wygrają. Weźmy na przykład, że Twoje dziecko biegnie na stadionie. Celem tego powinna być poprawa własnej szybkości a nie tylko pokonanie reszty biegaczy.
2. Znaczenie osobistego wysiłku podczas rywalizacji
Naucz dzieci, że ich osobiste wysiłki a nie efekt końcowy są najważniejsze w każdym wykonywanym przez nie zadaniu.W każdej dziedzinie życia najważniejsze jest to, że robimy wszystko co w naszej mocy. Osobisty wysiłek jest wart znacznie więcej niż wygrana i to właśnie musisz podkreślać w rozmowach ze swoimi dziećmi.
Kiedy dzieci będą się naprawdę starać zaczną robić postępy. I nie ma nic ważniejszego niż ten proces! Tak naprawdę właśnie to jest prawdziwym zwycięstwem: czynimy postępy każdego dnia, nawet jeśli nie zawsze wygrywamy.
Nie przegap: Lęk społeczny u dziecka? Oto 4 sposoby, by mu pomóc
3. Aby się uczyć, musisz popełniać błędy
Bez wątpienia, gdy byłeś dzieckiem słyszałeś jak ważne jest uczenie się na własnych błędach i prawdą jest, że jest to najlepszy sposób na naukę. Jeśli nie popełnimy błędów, nigdy nie poprawimy swoich wyników.
4. Skoncentruj się na sobie
Aby dzieci mogły czerpać radość z wykonywanych zajęć, muszą przestać koncentrować się na „nagrodzie”. Zwycięstwo nie powinno być nagrodą, powinny raczej dobrze się bawić. Pomóż swoim dzieciom przeżyć i delektować się każdym doświadczeniem, aby mogły się nim cieszyć i zdrowo ze sobą konkurować.
5. Pokaż swoim dzieciom, że jesteś z nich dumny
Dzieci potrzebują bezwarunkowego wsparcia rodziców. Muszą wiedzieć, że jesteś po ich stronie. Bez względu na to jaki wynik osiągną, kochasz je, jesteś dumny z ich wysiłku i wytrwałości.
Nie pozwól sobie na bycie jednym z tych rodziców, którzy siedzą na uboczu i wrzeszczą na swoje dzieci, aby wyznaczyły sobie cel. Unikaj sytuacji, w których Twoje dziecko mogłoby odczuwać presję.
Na koniec pamiętaj, że aby Twoje dziecko było dobrym współzawodnikiem, Ty też musisz nim być!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Velázquez, L. E. T., Garduño, A. G., Luna, A. G. R., & Silva, P. O. (2008). Responsabilidades en la crianza de los hijos. Enseñanza e investigación en Psicología, 13(1), 77-89. https://www.redalyc.org/pdf/292/29213107.pdf
- Cuartango, M. (1992). Valorar el esfuerzo personal como método para conseguir el éxito escolar. Padres y Maestros/Journal of Parents and Teachers, (177-176), 23-25. https://revistas.comillas.edu/index.php/padresymaestros/article/view/3907/3743