Jak przezwyciężyć opór przed zmianą

Radzenie sobie ze zmianą może być trudne, zwłaszcza jeśli dzieje się to nagle. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się przezwyciężać opór przed zmianą.
Jak przezwyciężyć opór przed zmianą
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Kiedy życie przedstawia ci nowe scenariusze, możesz zadać sobie pytanie, jak przezwyciężyć opór przed zmianą. Na szczęście są do tego pewne klucze. Pewien przedsokratejski filozof imieniem Heraklit powiedział kiedyś: „Nikt nie kąpie się dwa razy w tej samej rzece”. Co chciał nam powiedzieć tym enigmatycznym zwrotem?

Znaczenie frazy, o której właśnie wspomnieliśmy, jest takie, że życie ciągle się zmienia. Nic nigdy nie pozostaje takie samo i musimy się z tym zmierzyć. Nie da się uniknąć zmian w naszym życiu.

Jednak nie wszyscy mamy pod ręką narzędzia, aby przezwyciężyć opór przed zmianą. Zwykle zauważamy ten opór, gdy zmiana zagraża naszej ustalonej rutynie.

Jak przezwyciężyć opór przed zmianą

W tym artykule chcemy podzielić się z Wami kilkoma kluczami, abyś mógł korzystać z własnych zasobów i stawiać czoła zmianom w swoim życiu w pozytywny sposób. Należy jednak pamiętać, że mogą wystąpić różne rodzaje zmian. Na przykład spodziewamy się, że niektóre nadejdą, podczas gdy inne pojawiają się drastycznie i nieoczekiwanie.

Niektóre zmiany, zwłaszcza gdy niosą ze sobą niepewność, mogą nas również przestraszyć. Inne zmiany mogą przynieść radość lub ból. W każdym razie jedyną rzeczą, której jesteśmy pewni, jest to, że obecny sposób życia będzie się często zmieniał. Nie będziemy też w stanie przewidzieć, kiedy nastąpi wiele zmian.

Niepokojąca kobieta.

Dlaczego trudno jest nam zaakceptować zmianę?

Istnieje typ strachu, który jest normalny i pozwala ludziom zachować ostrożność. Istnieje jednak inny rodzaj strachu, który może być paraliżujący i działający jak rodzaj hamulca, który może zatrzymać nasz rozwój osobisty.

Jednak pewne badania podkreślają, że strach przed zmianą jest związany z naszym systemem przekonań. To może być pozytywny element, ponieważ zmieniając nasze myśli, możemy również przezwyciężyć ten strach.

Kiedy zmiany zachodzą w jakiejkolwiek dziedzinie naszego życia, wprowadzają nas w nowy scenariusz. Nie ma w nim żadnej pewności i nie mamy nad nim żadnej kontroli. Z tego powodu wpadamy w panikę.

Na przykład wiele badań wykazało, że zmiany zachodzące w miejscu pracy mają tendencję do wywoływania niepokoju. Jest to szczególnie prawdziwe, ponieważ ludzie czują się przywiązani do tego, co znają, a nieznane może ich przerażać.

Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że poprzez niewłaściwe zarządzanie emocjami i myślami możemy zaszkodzić naszemu samopoczuciu emocjonalnemu. Z tego powodu postanowiliśmy podzielić się z Tobą szeregiem sugestii, abyś mógł zastosować je w swoim życiu. To pomoże Ci również przezwyciężyć opór przed zmianą.

Wskazówki, jak radzić sobie z oporem przed zmianą

  • Uświadom sobie, że nie możesz zatrzymać zmian. To pierwszy fakt, który musisz zaakceptować. Zapomnij o próbach powstrzymania zmian, ponieważ nigdy nie wygrasz tej bitwy. Rzeczy się zmieniają w życiu i nie możemy tego powstrzymać.
  • Pomyśl o korzyściach. Możesz mieć więcej do zyskania, a mniej do stracenia. Możliwe jednak, że nie zdawałeś sobie z tego sprawy, ponieważ nie spojrzałeś na sytuację obiektywnie.
  • Spójrz w przyszłość. To, przez co teraz przechodzisz, pozytywne lub nie, również się zmieni. Twoja obecna sytuacja jest również tymczasowa i wkrótce będzie inaczej.
Zrelaksowana kobieta.
  • Ucz się. Zmiany dają możliwości uczenia się i nadszedł czas, aby to wewnętrznie przyjąć: „ Niezależnie od tego, jak trudne są okoliczności, zawsze jest coś nowego do nauczenia się”.
  • Zidentyfikuj swoje obawy. I porównaj je z rzeczywistością. Zmiany, przed którymi stoisz, prawdopodobnie nie są tak przerażające, jak sobie wyobrażasz.
  • Szukaj wsparcia. Jeśli czujesz, że potrzebujesz towarzystwa, poszukaj wsparcia u przyjaciół i rodziny.
  • Idź na spacer. Spróbuj oczyścić i ochłodzić umysł. Ze spokojnym umysłem będziesz w stanie przemyśleć sprawy jaśniej i podejmować lepsze decyzje.
  • Spójrz na swój system przekonań. Możliwe, że masz bardzo sztywny sposób patrzenia na świat i po prostu musisz zmodyfikować niektóre swoje myśli i być bardziej elastycznym.
  • Nie bój się łamać rutyny. Kiedy odkładamy na bok rutynę, uczymy się również nowych rzeczy. Możemy spojrzeć na rzeczy z innej perspektywy, co pomoże nam rozwijać się jako ludzie.

Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, abyś poczuł się lepiej i mniej się martwił. Przyjrzyj się, jak inni ludzie wokół ciebie musieli stawić czoła zmianie, jak radzili sobie w swojej sytuacji, aby przezwyciężyć opór przed zmianą i jak przystosowali się do nowej rzeczywistości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Béjar, H. (1991). La sociología de Norbert Elias: Las cadenas del miedo. Reis. https://doi.org/10.2307/40199494
  • Canals, C. (2016). Automatización : el miedo del trabajador. Informe Mensual – La Caixa.
  • Lopez Bravo, M. D. (2012). Repaso a nuestros miedos. Crítica.
  • Yankovic, B. (2011). Emociones, sentimientos, afecto. El desarrollo emocional. Psicología, Conocimiento y Sociedad.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.