Jak ponownie użyć butelki z rozpylaczem: interesujące pomysły
Pierwszą rzeczą, jaką robi wiele osób, gdy skończą zawartość jakiejkolwiek butelki, jest wyrzucenie jej i kupienie nowej, aby zastąpić produkt. W rzeczywistości jest wiele domowych środków, które możesz zrobić, ponownie wykorzystując butelki z rozpylaczem. Tutaj powiemy Ci, jak dać im drugą szansę, zanim je wyrzucisz.
Chodzi o to, że możemy je poddać recyklingowi, aby z jednej strony przyczynić się do dbałości o środowisko, a z drugiej zaoszczędzić pieniądze. Dzięki temu, jeśli potrafisz wytwarzać własne produkty i używać ich w jednej z tych butelek, zauważysz różnicę w kosztach między produktem kupionym w sklepie a produktem domowej roboty.
1. Stwórz własny uniwersalny środek czyszczący używając butelki z rozpylaczem
Pierwszy z pomysłów dotyczy słynnego i szeroko stosowanego uniwersalnego środka czyszczącego, którego nie powinno zabraknąć w żadnym domu. Kupowanie nowego może być trochę drogie, więc sugerujemy, abyś spróbował zrobić własny domowym sposobem.
Oprócz butelki z rozpylaczem potrzebne będą:
- 2 szklanki białego octu
- Skórki z 2 cytryn
- kilka gałązek tymianku
- 1 łyżeczka mydła kastylijskiego
- 35 kropli olejku cytrynowego
Po wymieszaniu wszystkich tych składników odstaw je na kilka tygodni i gotowe! Bądź cierpliwy, bo warto poczekać.
2. Przygotuj środek do czyszczenia na zewnątrz
Wiosna i lato zapraszają nas do spędzenia więcej czasu w ogrodzie lub na tarasie, aby cieszyć się przyjemnymi dniami. W tym okresie możesz przygotować środek czyszczący, który sprawdzi się na meblach ogrodowych i pozostawi je bez skazy.
Mając tylko 3 składniki, będziesz mieć doskonały środek do czyszczenia na zewnątrz:
- 1 szklanka białego octu
- 2 szklanki wody
- 2 lub 3 porcje mydła w płynie
Jedynym zastrzeżeniem, jest to, że mydło, którego używasz, musi zawierać detergent (wśród składników musi być siarczan), aby zadziałało. Wymieszaj wszystko i przelej preparat do butelki z rozpylaczem. Jest gotowy do użycia!
Możesz również przeczytać ten artykuł: Pięć pomysłów na udekorowanie swojego salonu materiałami z recyklingu
3. Stwórz domowy środek do czyszczenia szkła
Jest to jeden z najbardziej specyficznych środków czyszczących na rynku, ponieważ kupujemy go tylko do jednego celu: do czyszczenia szyb i luster. Uważamy, że dobrym pomysłem jest zrobienie własnego płynu do szyb a przy okazji skuteczne wykorzystanie butelki z rozpylaczem.
Wymieszaj jedną część białego octu, jedną część wody i kilka kropli detergentu kuchennego. Jedyne zalecenie dotyczy nakładania produktu bezpośrednio na ściereczkę z mikrofibry, a nie na czyszczoną powierzchnię. Inną receptura polega na zmieszaniu szklanki wody z kranu z jedną filiżanką alkoholu izopropylowego i jedną łyżką stołową octu.
4. Zrób odświeżacz powietrza do wnętrz
Utrzymanie przyjemnego aromatu pomieszczeń w domu daje poczucie dobrego samopoczucia i spokoju. Chociaż w przepisie możesz wykorzystać twoje ulubione zioła i kwiaty, zostawimy ci taki pomysł: zagotuj wodę z dodatkiem eukaliptusa, lawendy i mirty. P o ostygnięciu przelej preparat do butelki ze rozpylaczem.
5. Zrób środek do usuwania zagnieceń na ubraniach
Jeśli nie jesteś fanem prasowania, ale lubisz, aby ubrania wyglądały porządnie, możesz wypróbować to rozwiązanie do usuwania zagnieceń z ubrań. Potrzebujesz zaledwie 3 składników.
W pustym pojemniku wymieszaj 2 szklanki wody, 1 łyżkę octu i 1 łyżeczkę odżywki do włosów. Rozpyl ten preparat na ubraniach, a następnie delikatnie je rozciągnij. Zauważysz, że zagniecenia znacznie się zmniejszają.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak używać butelek szklanych z recyklingu do dekoracji
6. Stwórz naturalny środek na chwasty i stosuj go przy pomocy butelki z rozpylaczem
Chwasty w ogrodzie to pozornie niekończący się problem. Jeśli wyrywasz je ręcznie, ciągle wracają. A chemikalia nie zawsze są tak skuteczne. Oto jeden z najlepszych pomysłów na ponowne wykorzystanie butelki z rozpylaczem.
Wymieszaj, a następnie energicznie ubij te składniki w butelce o pojemności 500 ml:
- 2 szklanki białego octu destylowanego (lub octu jabłkowego)
- 2 łyżki soli kuchennej
- 1 łyżeczka płynnego środka do mycia naczyń
Zastosuj ten preparat bezpośrednio na chwasty, a zauważysz, jak stopniowo usychają.
Ocet jabłkowy to produkt o wielu zastosowaniach. Znajduje zastosowanie w kosmetyce i ogrodnictwie.
Środki ostrożności przed ponownym użyciem butelki z rozpylaczem
Do tej pory przeanalizowaliśmy 6 pomysłów, które można zastosować w praktyce, aby nadać inne zastosowania plastikowej butelce z rozpylaczem, której zawartość została już zużyta. Jednak ważne jest, aby dokładnie ją wyczyścić przed ponownym napełnieniem innym preparatem.
Pamiętaj też, że jeśli oryginalną zawartością butelki był wybielacz lub amoniak, bez względu na to, jak dokładnie ją umyłeś, zalecamy, aby nie uzupełniać jej produktami, które zamierzasz stosować na żywność lub na skórę. Pamiętaj też, że istnieją chemikalia, których nie można mieszać ze sobą, ponieważ mogą tworzyć niebezpieczne połączenie.
Na koniec, aby dokładnie wyczyścić puste butelki, użyj ciepłej wody z mydłem. Dobrze wstrząśnij pojemnikiem i naciśnij atomizer, aby upewnić się, że resztki płynu są całkowicie usunięte.
Ponowne użycie butelki z rozpylaczem to troska o planetę
Mamy nadzieję, że uda Ci się zastosować niektóre z tych bardzo praktycznych i prostych pomysłów, aby przedłużyć żywotność tych plastikowych pojemników. Każdy z proponowanych przez nas produktów jest wykonany z produktów, które na pewno masz w domu, więc ich wykonanie jest niedrogie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Equipo Vértice. (2011). Manipulación de productos químicos y de limpieza. Editorial Vértice.
- Marcos, F. V. (1996). Prevención y control del riesgo de los productos químicos. Rev Esp Salud Pública, 70(4), 409-420.
- Muñoz, F. R. (2021). El herbicida glifosato y sus alternativas.
- Diaz Guzman, L. J. (2021). Reciclaje de botellas plásticas reutilizadas como mantas polares.
- Ayala, M., Hernandez, M., & Loor, N. (2012). PROYECTO DE ECOEFICIENCIA RECICLAJE DE BOTELLAS PET. Revista de la Universidad Espíritu Santo UEES.
- Gaibor, J. S. Q., & Ortiz, J. (2018). Ética En La Producción De Botellas Plásticas Y Su Contaminación Al Medio Ambiente. Revista Caribeña De Las Ciencias Sociales, 2018(9).