Olejek eukaliptusowy - wykorzystaj go sprzątając dom!

Dowiedz się, jak wyczyścić olejek eukaliptusowy w sprzątaniu domu. Wykorzystaj jego korzystne właściwości dla dobrego oddychania.
Olejek eukaliptusowy - wykorzystaj go sprzątając dom!

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Utrzymanie porządku i przyjemnego aromatu jest jednym z głównych celów sprzątania domu. Jednak to niełatwe zadanie jeśli chcemy postawić na naturalne rozwiązania. Dowiedz się więc, jak wyczyścić dom stosując olejek eukaliptusowy. Sprzątanie i dezynfekcja środowiska i naszych domów zawsze były głównym problemem. Jednak obecnie nabrała większego znaczenia.

W ciągu ostatnich kilku lat wiele mówiło się o tym, jak ważna jest wentylacja naszych miejsc pracy i domów. Podnosząc standardy czystości, sięgamy po różne środki czyszczące, takie jak alkohol, ocet czy produkty przemysłowe. Dzisiaj opowiemy o starożytnej praktyce czyszczenia i dezynfekcji, która pomaga w utrzymaniu czystości. Mówimy tutaj o olejkach eterycznych, takich jak olejek eukaliptusowy.

Do czego służy olejek eukaliptusowy?

Istnieje około 700 gatunków eukaliptusów, z których większość pochodzi z Australii i Nowej Gwinei. Jego nazwa oznacza „dobrze pokryty”, odnosząc się do jego nasion. To roślina, którą można znaleźć w większości części świata. Ze względu na swoje właściwości jest używany przez firmy drzewne i papiernicze.

Olejek eukaliptusowy można stosować w następujący sposób:

 • Uniwersalny środek czyszczący: wymieszaj 2 łyżki olejku eukaliptusowego z 1/2 szklanki octu, 2 łyżkami mydła i 1 szklanką gorącej wody. Może służyć do mycia podłóg i nadawania im przyjemnego zapachu. Możesz również umieścić go w butelce ze spryskiwaczem do czyszczenia powierzchni.
 • Aromat do prania: kilka kropel tego olejku eterycznego można użyć do prania. Uważaj, ponieważ olej może poplamić ubrania. Zaleca się zmieszanie go z detergentem lub płynem do zmiękczania tkanin.
 • Odstraszaj owady i roztocza: zapach olejku eukaliptusowego odstrasza owady. Można go zmieszać z sodą oczyszczoną do czyszczenia dywanów lub pozostawić w rogach, aby zapobiec pojawianiu się owadów. Możesz też włożyć kilka kropel do szafy, aby powstrzymać mole.
 • Wyeliminuj pleśń: wyczyść obszary kuchni i łazienki, które są podatne na pleśń, mieszanką octu, gorącej wody i olejku eukaliptusowego.

Przeczytaj również: Aromaterapia pomaga złagodzić bóle menstruacyjne?

Olejki eteryczne
Olejek eukaliptusowy można łączyć z innymi naturalnymi środkami czyszczącymi, takimi jak soda oczyszczona czy ocet.

Jak przygotować olejek eukaliptusowy w domu?

Olejek eukaliptusowy można znaleźć w supermarketach lub sklepach ze zdrową żywnością. Możemy ją jednak również przygotować samodzielnie i skorzystać z dobrodziejstw tej cudownej rośliny.

Przygotowanie odbywa się w prosty sposób, wykonując następujące kroki:

 1. Przygotuj eukaliptusa: Przede wszystkim trzeba zdobyć dużą ilość świeżych liści eukaliptusa. Możesz je kupić na targowiskach, w sklepach ze zdrową żywnością, a nawet na spacerze na wsi.
 2. Przygotuj olej bazowy: Oprócz liści eukaliptusa niezbędny jest olejek, który działa jako baza. W tym celu możesz wybrać preferowany przez siebie naturalny olej; oliwa migdałowa, kokosowa lub oliwa z oliwek. Możesz również opcjonalnie użyć witaminy E, aby zachować olej na dłuższy czas.
 3. Maceruj eukaliptus: Ten punkt jest niezbędny do wydobycia esencji. Świeże liście eukaliptusa muszą być macerowane wystarczająco długo, aby uzyskać olej. To zadanie można wykonać w zaprawie kamiennej lub porcelanowej, aby uzyskać większą skuteczność.
 4. Gotowanie i ekstrakcja oleju: Ciecz uzyskana w poprzednim kroku, poprzez zmiażdżone liście, miesza się w proporcjonalnych częściach z wybranym przez nas naturalnym olejem. Następnie wkładamy do garnka na małym ogniu na 4 do 5 godzin.
 5. Odcedzenie: Po ugotowaniu pozostaw mieszaninę do ostygnięcia i przecedź ją przez ściereczkę. Następnie odkładamy go do szklanego pojemnika, najlepiej ciemnego szkła.

Szacunkowy czas użytkowania tego oleju do czyszczenia wynosi 6 miesięcy. Może być stosowany do czyszczenia powierzchni, dodawania kilku kropel do przyborów toaletowych lub umieszczania w dyfuzorze zapachowym w pokojach.

Zalety stosowania olejku eukaliptusowego

Eukaliptus ma właściwości antyseptyczne i ściągające, które wspomagają procesy leczenia chorób układu oddechowego, takich jak grypa czy przeziębienie. Przypisuje się mu również właściwości wykrztuśne. Jednym z najlepszych sposobów, aby z niego skorzystać, jest użycie pary nasączonej tą rośliną w miejscach, które chcemy posprzątać.

Ponadto sprzątanie domu olejkiem eukaliptusowym to praktyka, którą można przeprowadzić o każdej porze roku. Jej perfumy działają również w aromaterapii, poprawiając nastrój i sprzyjając odprężeniu, dzięki charakterystycznej świeżości i zapachowi. Działa również jako środek owadobójczy i antybakteryjny.

Ponieważ jest to olejek eteryczny, można go również dodawać do produktów czyszczących, które już posiadasz, aby wzmocnić ich przyjemny zapach. Na przykład dodajesz go do prania lub rozcieńczasz, tworząc domowe mydła.

Mydło domowej roboty.
Dodanie eukaliptusa do domowych mydeł pozwoli Ci podzielić się jego właściwościami ze skórą.

Olejek eukaliptusowy – inne sposoby wykorzystania

Skoro już wiesz, jak wyczyścić dom olejkiem eukaliptusowym, powinieneś wiedzieć, że istnieją również inne sposoby wykorzystania tej rośliny. W popularnych tradycjach liście były również używane do wytwarzania dobrej atmosfery, spalania ich i przepuszczania dymu przez dom.

Publikacja rządu Chile wyjaśnia, że napary słodzone miodem można przygotowywać na dolegliwości układu oddechowego. Działa również na inhalacje. W tym drugim przypadku wywar przygotowuje się z 1 łyżki na każdy litr wody.

Możliwe jest również użycie jego nasion w płóciennych woreczkach lub na talerzu. Następnie należy je pozostawić w pomieszczeniach domu, aby wykorzystać ich aromat. Idealnie jest je wymieniać co 2 miesiące. To także świetna ozdoba, o szarozielonym kolorze i charakterystycznym zapachu. Wystarczy umieścić kilka gałązek w wazonie, aby zachować świeżość i piękny wygląd otoczenia.

Wiadomo, że olejek eukaliptusowy pomaga w dolegliwościach układu oddechowego,  towarzyszących przeziębieniu. Należy jednak zachować ostrożność, jeśli ma być stosowany w medycynie naturalnej i skonsultować się z ekspertem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Eucalipto. (n.d.). Minsal.Cl. Retrieved May 5, 2022, from https://www.minsal.cl/portal/url/item/7d98ad06d32f83d5e04001011f016dbb.pdf
 • Dhakad AK, Pandey VV, Beg S, Rawat JM, Singh A. Biological, medicinal and toxicological significance of Eucalyptus leaf essential oil: a review. J Sci Food Agric. 2018 Feb;98(3):833-848. doi: 10.1002/jsfa.8600. Epub 2017 Sep 11. PMID: 28758221.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.