Jak pomóc dzieciom w żałobie - praktyczne rady

Każde dziecko, podobnie jak dorośli, cierpi w inny sposób. Decydujące znaczenie ma to, aby być u boku maluchów, aby pozwolić im uprawomocnić każdą emocję i zrozumieć, że śmierć jest częścią ich własnego życia.
Jak pomóc dzieciom w żałobie - praktyczne rady

Ostatnia aktualizacja: 23 lutego, 2021

Jak pomóc dzieciom w żałobie? Utrata ukochanej osoby wiąże się z mnóstwem komplikacji i czasami maluchy są najbardziej zaniedbane w tym delikatnym procesie. Dzieje się tak, ponieważ nie zawsze wiemy, jak się do nich zwrócić. Nie potrafimy znaleźć właściwych słów i mamy wątpliwości, co robić, a czego nie.

Carl Jung powiedział, że szczęście nabiera znaczenia tylko wtedy, gdy znamy smutek. Ale nie bardzo sprawdza się to w świecie dzieci. Bo jeśli jest coś, czego chcemy im oszczędzić to właśnie uczucia nieszczęścia, bólu i straty.

Jednak sama śmierć jest częścią życia i ta rzeczywistość jest czymś, z czym prędzej czy później będą musiały się zmierzyć. Dowiedzmy się więc, które strategie są najbardziej odpowiednie, aby pomóc dzieciom w żałobie.

Kluczowe punkty, jak pomóc dzieciom w żałobie

Żałoba polega na tym, że dziecko porusza się po zupełnie nieznanym terytorium, w którym emocje i uczucia mogą być ze sobą całkiem sprzeczne. Jako dorośli, jako rodzice lub wychowawcy, musimy być dla nich przewodnikami w tym procesie.

Podczas tej wspólnej podróży musimy zrozumieć, że każde dziecko (podobnie jak dorośli) cierpi w sposób szczególny po stracie bliskiej osoby. Dlatego decydujące znaczenie ma umiejętność odczytywania jego potrzeb, aby pomóc mu w lepszym przystosowaniu emocjonalnym do nowej rzeczywistości.

Poznajmy kilka kluczowych wskazówek, które pomogą dzieciom radzić sobie z żałobą.

Smutne dziecko
Aby pomóc dzieciom przejść przez smutek, musimy pomóc im zatwierdzić ich emocje.

Bądź szczery i mów prostym językiem

Zdolność dziecka do zrozumienia, czym jest śmierć, zawsze zależy od jego wieku. Dlatego, aby pomóc dzieciom w żałobie, musimy dostosować się do ich języka, aby rozumiały rzeczywistość. Unikajmy przy tym eufemizmów, takich jak klasyczne „śpi” lub „odszedł”. Powinniśmy dać im jasno do zrozumienia, że śmierć to koniec życia.

Możesz być także zainteresowany tym tematem: Śmierć zwierzaka – jak pomóc dziecku się z tym uporać?

Aby pomóc dzieciom w żałobie, odpowiedz na wszystkie pytania

Bardzo często zdarza się, że dzieci mają wiele pytań dotyczących tego, co się stało. Nie ma znaczenia, jak bardzo są zagmatwane, czy bardzo dziwne. Musimy odpowiedzieć na wszystkie z miłością, szczerością i bliskością. We wszystkich przypadkach kluczowa jest również pozytywna komunikacja.

Wszystkie emocje są ważne

Dzieci cierpią na swój sposób. Niektóre będą szukać schronienia w zabawie, a inne potrzebują bliskości swoich najbliższych. Wszystkie te reakcje mają swoje uzasadnienie. Ważne jest, aby być z dzieckiem, aby się przekonało, że jego reakcje są akceptowalne, niezależnie, czy to będzie płacz, złość, smutek czy strach.

Wychowanie dzieci w wieku od 6 do 9 lat powinno obejmować ten obszar związany z emocjami, dzięki czemu uczą się lepiej zarządzać i rozumieć swój wewnętrzny świat.

Dziecko z ojcem
W żałobie ważne jest, aby odpowiedzieć na każde pytanie, które zadają dzieci, bez eufemizmów.

Zobacz także ten interesujący materiał: Płacz jest dobry dla zdrowia- 6 powodów

Śmierć jest częścią życia (a życie trzeba przeżyć)

Aby pomóc dzieciom w żałobie, dobrze jest, by jak najszybciej wróciły do swoich zajęć. Nasze maluchy muszą zrozumieć, że śmierć to jeszcze jedna część życia. I chociaż straty ranią, wspomnienia, które zasiewamy w naszych sercach, pozostają, aby ta wyjątkowa osoba zawsze była z nami w naszej pamięci.

Bycie szczęśliwym, śmiech, zabawa i nauka to sposób na uhonorowanie tych, którzy odeszli.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Buzón García, O. (2017). Modelo IDA para la intervención en duelo infantil. Cuadernos de La Cátedra de Seguridad Salmantina , 1 , 6–14.
  • Jambrina Mulas, MA (2017). REVISIÓN BIBLIOGRÁFICA SOBRE LA MUERTE Y EL DUELO EN LA ETAPA DE EDUCACIÓN INFANTIL. Revista Internacional de Psicología del Desarrollo y la Educación. Revista INFAD de Psicología. 7 (1), 221. https://doi.org/10.17060/ijodaep.2014.n1.v7.794
  • Olivieri De Perdikidi, H. (1974). EL DUELO INFANTIL EN LAS TECNICAS PROYECTIVAS. REV.PSICOL.GEN.APL. 29 (127), 345–353.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.