Jak osiągnąć emocjonalnie zdrowy związek - poznaj klucze
Wiele par nauczyło się żyć razem harmonijnie i pozytywnie. Chociaż może to wydawać się fantazją, możliwe jest, aby zbudować zdrowy emocjonalnie i szczęśliwy związek. Potrzebujesz tylko odrobiny empatii.
Ale co odróżnia jedną parę od drugiej? Jakie są sekrety tych, którym udaje się przetrwać razem mimo upływającego czasu?
Pewne badania wydają się dawać odpowiedź na to pytanie.
Według Aitany Cindocha Romá w swoim końcowym projekcie dyplomowym przedstawionym na Universitat Jaume I (Hiszpania), pary, które są bardziej ekstrawertyczne i stabilne emocjonalnie, mają tendencję do rozwijania znacznie bardziej owocnych relacji (zarówno na poziomie osobistym, jak i rodzinnym) niż te, które takie nie są.
Czy to jednak wystarczy, aby związek przetrwał próbę czasu? A może są inne punkty, które należy wziąć pod uwagę?
Pary utrzymujące szczęśliwy i zdrowy emocjonalnie związek: Jaki jest ich sekret?
Może ty też tworzysz stabilny, satysfakcjonujący i szczęśliwy związek emocjonalny. Jeśli tak, prawdopodobnie znasz już filary, które go wspierają — czyli związany z tym codzienny wysiłek. Są to mechanizmy, dzięki którym powstaje codzienna wizja podtrzymująca jakąkolwiek więź emocjonalną.
Ponadto, aby związek był utrzymywany i satysfakcjonujący, muszą być spełnione dwie zasady: znalezienie odpowiedniej osoby oraz umiejętność utrzymania udanego i szczęśliwego współistnienia.
Jak wiadomo, czasami nie wystarczy się kochać. Czasami miłość nie wystarczy. Ważną rolę odgrywają również następujące wymiary:
1. Słuchanie, szacunek i komunikowanie się
Na pierwszy rzut oka może się to wydawać oczywiste. W końcu kto nie komunikuje się ze swoim partnerem? Cóż, oto małe wyjaśnienie: dialog to nie to samo, co komunikacja.
Pozytywne nastawienie polega na tym: „Rozmawiam z Tobą o moich potrzebach, moich myślach, moich problemach. Dlatego oczekuję, że nie tylko będziesz mnie otwarcie słuchać. Oczekuję również, że mnie zrozumiesz i będziesz w stanie postawić się na moim miejscu.”
Jeśli nie będzie otwartej komunikacji, pojawi się frustracja i izolacja, jeśli nie będzie można głośno wyrazić swoich myśli i potrzeb.
W tym czasie musisz także komunikować się i dbać o drugą osobę. Postaw się na jej miejscu, tak jak chcesz, aby ona zrozumiała Twój punkt widzenia i Twoje potrzeby.
Wiemy, że ci się spodoba: Komunikacja emocjonalna: wskazówki, jak lepiej łączyć się i wyrażać siebie
2. Codziennie utrzymuj wizję zdrowego emocjonalnie związku
Możesz pomyśleć, że wszystko zostało już osiągnięte, kiedy mieszkasz z partnerem lub jesteście po ślubie. W rzeczywistości niektórzy ludzie wierzą, że miłość jest czymś stabilnym i że jest podtrzymywana bez żadnego wysiłku.
Jednak kochać to pracować każdego dnia, zdobywa ć się i rozwijać się jako para w każdej chwili. Nie zaniedbuj uwagi między wami i utrzymuj język pieszczot, pocałunków i uścisków. Nie zapomnij też o skradzionych spojrzeniach, romantycznych kolacjach czy weekendowych wypadach.
Musisz pokazać osobie, którą kochasz, że jest najlepszym, co zdarzyło się w twoim życiu. Dlatego tak ważna jest codzienna praca, aby utrzymać związek żywy i zdrowy.
Początkowe zauroczenie się kończy i możesz poczuć, że twój związek uczuciowy nie jest już taki, jak wcześniej3. Szacunek, wolność i rozwój zarówno jako para, jak i jako osoba
Posiadanie partnera nie oznacza podcinania skrzydeł osobistego rozwoju. Dlatego nie rezygnuj z przyjaźni, rodziny, pasji i hobby, zawodu.
Wszystko to sprawi, że będziesz szczęśliwy, a szczęście ma pozytywny wpływ na twój związek. Jeśli jesteś z siebie dumny i utrzymujesz dobrą i zrównoważoną samoocenę, zapewnisz tę stabilność emocjonalną osobie, którą kochasz.
Jednocześnie ważne jest, aby szanować swojego partnera. Daj mu swobodę uprawiania hobby i rozwijania swoich aspiracji. W ten sposób na tej samej bliskiej i znajomej planecie mogą powstać dwa oddzielne małe wszechświaty.
Wspólne dojrzewanie i harmonijny upływ lat a także uczenie się od siebie nawzajem jest niezbędne, aby utrzymywać zdrowy emocjonalnie związek.
Może Cię to zainteresować: 6 najczęstszych dowodów zakochania
4. Doceniaj drugą osobę i unikaj egoizmu, jeśli chcesz mieć zdrowy emocjonalnie związek
Bądź jednak ostrożny! Wiele osób popełnia błąd myśląc i działając wyłącznie z myślą o sobie i zawsze stawiając „siebie na pierwszym miejscu”. Chcę, potrzebuję, myślę, mam nadzieję… To gra wysokiego ryzyka, która ostatecznie kończy się poważnym zranieniem związku.
Ten rodzaj egoizmu jest powszechny w toksycznych związkach, gdzie styl życia i marzenia jednej osoby są na pierwszym miejscu, podczas gdy druga schodzi na dalszy plan.
Zawsze doceniaj drugą osobę, słuchaj jej głosu i opinii oraz zawieraj umowy i porozumienia między wami. Jeśli zaczniesz myśleć tylko w pierwszej osobie, w końcu związek będzie strzępił się jak cienka tkanina, która nie jest w stanie utrzymać większego ciężaru.
Prawdziwa miłość nie zdarza się codziennie
Nie jest łatwo znaleźć prawdziwą miłość, taką, która pochodzi z szacunku, uczucia i przyciągania. Podobnie, sprawienie, by związek działał, jest jeszcze trudniejsze. Każda osoba jest inna, więc kiedy naprawdę się stworzysz z kimś zdrowy emocjonalnie związek, musisz walczyć o utrzymanie tego, co cię z nim łączy.
Jest prawdopodobne, że będziecie mieli złe dni, że rutyna może stłumić iluzję i że początkowy ogień nie będzie już płonąć tak mocno, jak wcześniej. To właśnie w tych momentach zebrać odwagę i przywrócić małe gesty, które mogą zmienić bieg relacji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Relationship Maintenance: A Review of Research on Romantic Relationships (2017). Brian G. Ogolsky,J. Kale Monk, TeKisha M. Rice,Jaclyn C. Theisen,Christopher R. Maniotes.
https://doi.org/10.1111/jftr.12205 -
The health advantages of marriage (2016). Robert H. Shmerling, MD.
https://www.health.harvard.edu/blog/the-health-advantages-of-marriage-2016113010667 - Tumin, D. (2018), Does Marriage Protect Health? A Birth Cohort Comparison*. Social Science Quarterly, 99: 626-643.
doi:10.1111/ssqu.12425 - Cidoncha Romá, Aitana. (2017). SATISFACCIÓN, CONFLICTOS Y CONSECUENCIAS PSICOLÓGICAS EN LAS RELACIONES DE PAREJA UNA REVISIÓN BIBLIOGRÁFICA. http://repositori.uji.es/xmlui/bitstream/handle/10234/173374/TFG_2017_%20Cidoncha%20Roma_Aitana.pdf?sequence=1&isAllowed=y