Jak ochronić się przed otyłością?
Aby ochronić się przed otyłością, należy przestrzegać zrównoważonej diety oraz regularnie ćwiczyć. Obie te kwestie powinny być nadzorowane przez specjalistę. Pamiętaj, że bardzo restrykcyjne diety rzadko kiedy są zdrowe.
Zanim zaczniesz poszukiwać sposobów na zapobieganie lub walkę z otyłością, powinnaś zrozumieć, co prowadzi do jej rozwoju. Najnowsze badania pokazują, że otyłość dotyka coraz więcej osób na całym świecie.
Biorąc pod uwagę tą sytuację nie można stawiać jedynie na działania podejmowane przez publiczną służbę zdrowia. Każdy z nas musi zacząć dbać o to, aby ochronić się przed otyłością i leczyć osoby, które są już otyłe.
Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) za główne przyczyny otyłości uznaje siedzący tryb życia oraz dietę bogatą w tłuszcz. Oba te czynniki stanowią rezultat zmian zachodzących obecnie w społeczeństwie oraz wzorców zachowań różnych wspólnot.
Działania, które pomagają chronić się przed otyłością
Dieta odgrywa kluczową rolę w leczeniu otyłości. Brak odpowiedniej diety zmniejsza prawdopodobieństwo skuteczności różnych kuracji. Inne rodzaje leczenia, na przykład ćwiczenia fizyczne, mają o wiele większą skuteczność jeśli stosuje się je razem z właściwą dietą. Abstrahując od tego stwierdzenia należy podkreślić, że ćwiczenia to istotny czynnik, który pomaga mierzyć postępy w zrzucaniu wagi.
W ostatnich latach odkryto, że takie leki jak orlistat, sibutramina, czy rimonabant pomagają pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Naukowcy potwierdzili ich działanie przeprowadzając eksperymenty medyczne na osobach stosujących dietę z deficytem kalorycznym.
Należy jednak pamiętać, że większość z tych leków ma działanie znoszące łaknienie. Oznacza to, że ich działanie polega właściwie na wspomaganiu monitorowania diety.
Trzeba również wspomnieć, że nawet chirurgiczne leczenie otyłości może okazać się na dłuższą metę nieskuteczne. Odnosi się to zwłaszcza do sytuacji, w których pacjent po przejściu operacji nie zmienia swoich nawyków żywieniowych.
Jednak chociaż tradycyjne leczenie dietetyczne odgrywa kluczową rolę, to nawet jeśli jest prowadzone we właściwy sposób, nie zawsze przyniesie satysfakcjonujące rezultaty, które uda się utrzymać. Dzieje się tak, ponieważ większość osób, które zmagają się z otyłością, z czasem rezygnuje z przestrzegania diety.
Poza tym nawet osoby, które ją kontynuują, mogą nie tracić na wadze. Z kolei stracone kilogramy mogą powrócić. Nie ma wątpliwości, że największy problem związany z dietą to brak kontynuacji leczenia.
Przeczytaj również: Otyłość u dzieci to duży problem o poważnych konsekwencjach – nie lekceważ go!
Produkty spożywcze, które pomagają chronić się przed otyłością
Aby ochronić się przed otyłością musisz przestrzegać zrównoważonej diety oraz ćwiczyć regularnie. Najlepiej byłoby, gdyby zarówno dieta, jak i trening, były wykonywane pod kontrolą specjalisty.
Należy pamiętać, że wysoce restrykcyjne diety nigdy nie są zdrowe. Dzieje się tak, ponieważ prowadzą do znaczącej utraty kalorii i rozwoju zaburzeń odżywiania. Właśnie dlatego powinnaś przestrzegać diety o właściwym bilansie kalorycznym, dostosowanym do Twojego zapotrzebowania.
Większość zaleceń dotyczących jedzenia pokrywa się z tymi dla osób o normalnej wadze, a główna różnica to ograniczanie spożycia kwasów tłuszczowych nasyconych.
Poza tym istnieje również wiele pokarmów, które możesz spożywać, aby ochronić się przed otyłością:
Sycące pożywienie
Bardzo istotny czynnik w ochronie przed otyłością to umiejętność dodania do diety właściwych pokarmów o właściwościach sycących. Ich działanie wiąże się z pochłanianiem wody przez błonnik. Dzięki temu ich objętość podwaja się w żołądku, co prowadzi do zwiększonego uczucia sytości. Kiedy czujesz się pełna, to znika chęć niekontrolowanego i ciągłego jedzenia.
Niektóre z produktów spożywczych o takich właściwościach to:
- Większość warzyw i roślin strączkowych,
- Większość owoców,
- Algi.
Przeczytaj również: Nadwaga i otyłość – jak im zapobiegać?
Pożywienie niskokaloryczne
Produkty spożywcze o niskiej zawartości kalorii to takie, które zapewniają niski poziom energii. Spożywa się je po to, aby dostarczać organizmowi niższą liczbę kalorii niż potrzebuje, co pomaga spalić odłożony tłuszcz.
Włączenie pożywienia o niskiej kaloryczności może zapobiec wystąpieniu otyłości.
Oto kilka produktów o niewielkiej kaloryczności:
- Szparagi,
- Szpinak,
- Ogórki,
- Karczochy,
Podsumowanie
Kluczową rolę w schudnięciu odgrywa przestrzeganie diety ułożonej przez specjalistę. Dzięki niej będziesz czuła się ciągle syta, co sprawi, że nie zrezygnujesz z jej prowadzenia. Duże znaczenie odgrywa również aktywność fizyczna i wykonywanie ćwiczeń.
Podsumowując, najważniejsze kwestie związane z zapobieganiem i leczeniem otyłości to samodyscyplina oraz motywacja do osiągnięcia postawionego sobie celu. Dlatego nie poddawaj się!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Tarban, A. (2010). La Obesidad Infantil : una epidemia mundial. Ministerio de Sanidad y Consumo.
- OMS. (2015). Alimentación sana. https://doi.org/Nota descriptiva No. 394
- Barrientos-Perez, M., & Flores-Huerta, S. (2008). ¿Es la obesidad un problema médico individual y social? Políticas públicas que se requieren para su prevención. Medigraphic Artemisa En Linea.
- Ciangura, C., Carette, C., Faucher, P., Czernichow, S., & Oppert, J.-M. (2017). Obesidad del adulto. EMC – Tratado de Medicina. https://doi.org/10.1016/S1636-5410(17)84245-8