Jak nie zasnąć za kierownicą – 9 wskazówek
Zasypianie za kierownicą może być śmiertelną pomyłką. Kiedy podróżujesz samochodem z miasta do miasta, możesz zaoszczędzić na kosztach biletu lotniczego, ale musisz pamiętać, że po pewnym czasie możesz poczuć się zmęczony w fotelu kierowcy i zasnąć. Jak nie zasnąć za kierownicą? Dowiedz się z poniższego artykułu.
To bardzo ważne, aby być przygotowanym, zachować czujność i ograniczyć czynniki powodujące senność w czasie jazdy.
Oto kilka wskazówek, o których powinieneś pamiętać, o tym jak nie zasnąć za kierownicą.
1. Przed wyjazdem porządnie odpocznij
Jeśli planujesz długą podróż, dobrym pomysłem jest przynajmniej 7-godzinny odpoczynek przed wyjazdem. Rozwiązanie to wydaje się być oczywiste. Jak nie zasnąć za kierownicą? Wyspać się wcześniej!
Porządne wyspanie się pomoże Ci zachować czujność przez kilka następnych godzin.
Udowodniono, że osoby, które noc przed podróżą mało spały, są trzy razy bardziej narażone na słabą koncentrację następnego dnia.
Jeśli jesteś zmęczony, Twoja zdolność manewrowania i reagowania w trakcie jazdy może się zmienić.
2. Nie spożywaj ciężkich posiłków podczas podróży
Kierowcy, którzy odbywają długie podróże i jedzą ciężkie posiłki zasypiają częściej, nawet w czasie jazdy w ciągu dnia.
Spożywanie czerwonego mięsa i węglowodanów złożonych w dużych ilościach prowadzi do obciążenia trawienia, co wywołuje senność.
To, się wtedy dzieje, to to, że trawienie wymaga znacznie więcej energii, co sprawia, że poczujesz się zmęczony. Lekki, zbilansowany posiłek może uratować Ci życie.
3. Pamiętaj, żeby zjeść porządne śniadanie
Pierwszy posiłek w ciągu dnia daje Ci energię i zapewnia Ci to, czego potrzebujesz, aby zachować pełnię sił psychicznych i fizycznych podczas podróży.
Śniadanie o dużej ilości białka, węglowodanów i składników mineralnych pozwoli Ci zachować czujność przez pierwszą połowę dnia.
4. Dobra wentylacja
Jazda w czasie upałów lub bez klimatyzacji może spowodować ograniczenie dopływu tlenu i sprawić, że poczujesz się senny.
Z drugiej strony, powiew chłodnego powietrza pomoże Ci zachować czujność. Ważne jest, aby wyeliminować wszystkie czynniki zewnętrzne, które mogą powodować zmęczenie lub wyczerpanie.
Narażenie się na zbyt intensywne ciepło może prowadzić do:
- wzrostu napięcia,
- zawrotów głowy,
- nudności.
Wszystkie te czynniki mogą zwiększyć ryzyko utraty kontroli podczas jazdy.
Rzuć okiem na ten artykuł: Posiłki i wielkość porcji, czyli najczęstsze błędy na talerzu
5. Skorzystaj z przerw na odpoczynek
Stała koncentracja przez długi czas generuje zmęczenie i zużywa dużo energii. Dobrym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest zrobienie krótkich przerw na odpoczynek w celu zmniejszenia stresu i odetchnięcia przez chwilę świeżym powietrzem.
Wiadomo, że regularne przerwy zwiększają uwagę i aktywność mózgu. Jak nie zasnąć za kierownicą? Przerwa trwająca od 10 do 15 minut, co dwie godziny jazdy, może oczyścić Twój umysł i poprawić refleks, który jest potrzebny, jeśli musisz szybko zareagować na sytuację.
6. Jedź z umiarkowaną prędkością
Jazda z dużą prędkością zmusza się do omijania innych pojazdów i zachowania czujności. Wyostrza zmysły, ale oznacza także, że zmęczenie pojawi się szybciej.
Lepiej jest jeździć z bardziej umiarkowaną prędkością i zachować energię na dłużej.
7. Unikaj jazdy między 2 a 5 rano
Twoje ciało ma bardziej intensywną potrzebę snu w godzinach od 2 do 5 rano. Jest przyzwyczajone do ekstremalnego relaksu w tym czasie.
W tym okresie występuje faza REM lub sen głębokich fali.
Wtedy Twój układ nerwowy się rozluźnia, co zwiększa poziom ryzyka, jeśli jesteś w tym czasie za kierownicą.
8. Alkohol zmniejsza Twoją czujność
Wiesz, że nie powinieneś prowadzić samochodu pod wpływem alkoholu. Oprócz tego, nawet niewielkie ilości alkoholu działają uspokajająco i relaksująco na organizm.
Piwo i inne napoje alkoholowe wpływają na neuroprzekaźnik znany jako GABA, który reguluje stany lękowe. Rezultatem jest utrata czujności podczas jazdy.
- Przyjmowanie leków antydepresyjnych, nasennych lub antyalergicznych może być równie szkodliwe.
9. Zabierz ze sobą towarzysza
Jeśli masz na pokładzie gadatliwego drugiego pilota, łatwo jest zachować czujność. Jest to szczególnie przydatne podczas jazdy nocą. Nawet jeśli zazwyczaj wolisz samotną jazdę, pasażer może być dobrym rozwiązaniem problemu, aby nie zasnąć za kierownicą.
Druga osoba może ostrzec Cię o wszelkich wydarzeniach na drodze i uszczypnąć w ramię, jeśli zaczniesz odpływać. Możecie nawet prowadzić na zmianę.
- Ważne jest, aby osoba obok Ciebie również nie zasypiała. W przeciwnym razie zwiększy się szansa, że zdrzemniesz się za kierownicą.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Martín, A. V. (2014). Farmacología y toxicología del alcohol etílico, o etanol. Anales de la Real Academia de Medicina y Cirugía de Valladolid, (51), 241-248.
-
MARTIN, G. H. (2019). Los efectos del alcohol y sus interacciones con los fármacos.
- Philip, P., Sagaspe, P., Moore, N., Taillard, J., Charles, A., Guilleminault, C., & Bioulac, B. (2005). Fatigue, sleep restriction and driving performance. Accident Analysis & Prevention, 37(3), 473-478.
- Fatigue and crash risk – Mobility and transport – European Commission. (2021). Retrieved 4 April 2021, from https://ec.europa.eu/transport/road_safety/specialist/knowledge/fatique/fatigue_and_road_crashes/fatigue_and_crash_risk_en
-
Rosales Mayor, E., Egoavil Rojas, M. T., Durand Vila, I. S., Montes Ccaccro, N. E., Flores Herrera, R. E., Rivera García, S. L., … & Rey de Castro Mujica, J. (2009). Accidentes de carretera y su relación con cansancio y somnolencia en conductores de ómnibus. Revista Médica Herediana, 20(2), 48-59.