Jak nauczyć się pływać w basenie? Poznaj kilka wskazówek.

Jak nauczyć się pływać w basenie? Poznaj kilka wskazówek.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli chcesz nauczyć się pływać, ważne jest, abyś zaczął w części basenu, w których dotykasz dna, aby wyzbyć się strachu i zyskać pewność siebie.

Nauka pływania w basenie może dać nam większe poczucie bezpieczeństwa niż w przypadku nauki w morzu. Fale, możliwe wiry, które czasami tworzą się na brzegu i ciągną nas w głąb morza mogą wywołać wiele lęku, który nie pomoże nam nauczyć się pływać.

Basen jest bezpiecznym miejscem, gdzie możemy skorzystać z płytszych obszarów, aby nauczyć się pływać. Ponadto, mając dostęp do schodów i miejsc, których możemy się przytrzymać, będziemy wiedzieć, że nie jesteśmy narażeni na ryzyko utonięcia.

Jak możemy zacząć uczyć się pływać w basenie? Dziś podamy Ci kilka wskazówek, dzięki którym będziesz w stanie to zrobić!

Zanim zaczniesz pływać, wybierz miejsce, w którym dotykasz dna

Aby nauczyć się pływać w basenie musimy zacząć od miejsca, w którym dotykamy dna i woda zbytnio nas nie zakrywa. Jeśli nawet gdy dotykamy dna, woda zakrywa nam klatkę piersiową, może to wywołać wiele niepokoju i negatywnie wpłynąć na nasz proces uczenia się.

Ważne jest, abyśmy czuli się spokojni i zrelaksowani. W przeciwnym razie niemożliwe będzie nauczyć się pływać. Zobaczmy, jakie konkretne kroki musimy podjąć, aby zacząć:

Pływająca kobieta
  • Najpierw nogi: chwytając drabinkę lub jedną z krawędzi basenu pozwolimy naszemu ciału unosić się i zaczniemy poruszać stopami. To da nam wystarczające poczucie pewności, aby wiedzieć, że się nie utopimy. Możemy wypróbować różne ruchy stóp, które odpowiadają różnym stylom pływania.
  • Styl pływania: Kiedy kontrolujemy ruch stóp, styl, który powinniśmy najpierw wypróbować to popularnie zwana żabka. Nogi kurczą się i rozciągają w tym samym czasie, co ramiona. Następnie nogi i ramiona zarysowują krąg, by wrócić do pozycji początkowej.

Aby poczuć się bezpieczniej, zanim zaczniesz pływać samemu możesz zwiększyć Twoje poczucie bezpieczeństwa trzymając się koła do pływania lub opierając się na kimś, kto utrzyma nas, gdy ruszamy ramionami. W ten sposób zdobędziemy zaufanie.

Uważaj na oddychanie

Nauka pływania w basenie wymaga nie tylko sprawności fizycznej, ale także kontroli oddychania. Będzie ono towarzyszyć naszym ruchom, a także pozwoli nam spędzać więcej lub mniej czasu pływając.

Na początku normalne jest nerwowe oddychanie, co powoduje, że zbyt wcześnie się męczymy. Fakt, że niektórzy ludzie mogą spędzać dużo czasu pływając może być dla nas mylący.

Każdy styl pływania ma własną technikę oddychania. Te, które wymagają całkowitego zanurzenia głowy pomagają utrzymać rytm oddychania. Kiedy głowa jest nad wodą należy wziąć głęboki oddech. Na początku to normalne, że nie oddychamy poprawnie.

Pływanie pomaga nam zwiększyć pojemność płuc. Tak więc, dopóki nie będziemy ćwiczyć wystarczająco dużo, będziemy czuli, że brakuje nam powietrza lub że toniemy. To nic. Należy ćwiczyć wytrwale.

Zwiększaj stopień trudności

Kiedy zaczynamy czuć się bezpieczniej w wodzie, zaczynamy prawidłowo pływać żabką i oddychać nie męcząc się tak bardzo, powinniśmy zwiększyć poziom trudności. Oto kilka pomysłów, aby to zrobić:

Mężczyzna pływający motylkiem
  • Spróbuj przejść na głębszą wodę: nawet jeśli nadal będziesz dotykać dna, spróbuj przejść do części basenu, gdzie woda jest głębsza. Wystawisz na próbę Twoją pewność siebie i stopniowo będziesz mógł pływać w miejscu, w którym nie dotykasz dna bez obawy o utonięcie.
  • Wypróbuj inne style: Kiedy opanujesz najbardziej podstawowy styl, nie pozostawaj tylko przy nim. Istnieje wiele innych stylów pływania, takich jak motylek czy kraul. Dodanie trudności pozwoli Ci być bardziej zręcznym podczas pływania i poprawisz Twoje umiejętność.

Przeczytaj również: Ćwiczenia bezpieczne dla Twoich stawów

Pływanie ma wiele zalet dla zdrowia, ponieważ jest to ćwiczenie tak dobre, jak każde inne. Ponadto jest to jeden z najbardziej kompletnych, ponieważ obejmuje wszystkie części naszego ciała. Poświęć czas na naukę pływania w basenie, bo przyniesie Ci dużo korzyści.

Nadal nie umiesz pływać? Próbowałeś, ale zbyt wcześnie się poddajesz? Nie zniechęcaj się. Z czasem uda ci się to opanować. Pływanie to bardzo kompletne ćwiczenie, które możesz wykonywać zarówno w basenie, jak i na plaży. Co lepszego niż cieszyć się wodą i ćwiczyć w tym samym czasie?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Soler, J. M. (1952). Natación. Natación. Publicado Mensualmente Por El Club Natación de Barcelona. https://doi.org/10.1016/S0304-405X(99)00053-7

  • Maglione, J. (2008). Manual natación para todos – natación para la vida. FEDERACION INTERNACIONAL DE NATACION.

  • Santos Pereira, J., Silva, J. E. da, Martin Dantas, E. H., Natali, A. J., & Vale, R. G. de S. (2006). Efectos crónicos de un programa regular de natación. Sobre la tensión arterial de adultos hipertensos. RICYDE: Revista Internacional de Ciencias Del Deporte = International Journal of Sport Science. https://doi.org/10.5232/ricyde2006.00402


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.