Jak nauczyć dziecko przepraszać?
Przepraszanie zazwyczaj nie jest łatwe, nawet w przypadku dorosłych. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz praktyczne podpowiedzi, które pomogą Ci nauczyć dziecko przepraszać.
Jeśli jesteś rodzicem, zapewne głowisz się nad tym jak nauczyć dziecko przepraszać. Nie jest to trudne dlatego, że dzieciom brakuje empatii, ale ponieważ przepraszają w nieoczekiwany i często niezrozumiały dla dorosłych sposób.
Dzieci są z natury pełne empatii. Jak wiele razy widziałaś jak Twoje dziecko ze łzami w oczach ogląda smutną sytuację w kreskówce? To niezwykle empatyczne istoty, ale nie zachowują się jak dorośli ani nie przestrzegają zasad dyktowanych przez społeczeństwo.
Jeden z Twoich obowiązków jako rodzica to nauczenie dziecka zachowywania się w sposób zgodny z normami społecznymi. Właśnie dlatego w dzisiejszym artykule wytłumaczymy jak możesz nauczyć dziecko przepraszać.
Jak nauczyć dziecko przepraszać?
“Przeproś za to, że go uderzyłeś”. “W tej chwili mnie przeproś i nigdy więcej tak do mnie nie mów”. “Czekam aż mnie przeprosisz”. Czy kiedykolwiek mówiłaś te lub podobne rzeczy? Z pewnością tak!
Czasami wypowiadasz słowa nie zastanawiając się nad tym, czy powinnaś je mówić czy też nie. Czy wierzysz w to, że uczysz dziecko przepraszać zmuszając je do tego? Odpowiedź brzmi nie. Burknięcie “przepraszam” nie uczy dziecka niczego oprócz słuchaniem rodziców.
W nauce przebaczenia nie chodzi o to, aby dziecko wypowiedziało oczekiwane słowa, ale wzięło na siebie odpowiedzialność za swoje błędy. W tym celu musi zrozumieć dlaczego to, co zrobiło, jest złe.
1. Pomóż dziecku się uspokoić
W większości przypadków sytuacje, w których dziecko musi przeprosić, wiążą się z tym, że straciło nad sobą kontrolę, gdy się zezłościło. Wymaganie od dziecka, aby natychmiast przeprosiło może przynosić efekt odwrotny do zamierzonego ponieważ:
- Dziecko nie zrozumie za co ma przeprosić,
- Może się jeszcze bardziej zezłościć,
- Nie wyciągnie żadnych wniosków z tego, co się wydarzyło.
Zamiast tego weź głęboki oddech, podejdź do swojego dziecka i usuń je z miejsca, w którym doszło do konfliktu. Pozwól dziecku zdystansować się od sytuacji i uspokoić. Możesz mu pomóc rozmawiając z nim, zawsze wykazując się cierpliwością i nie wymagając, aby przeprosiło.
Ten artykuł może Cię zainteresować: Samokontrola – 6 najlepszych technik
2. Przeanalizuj sytuację ze swoim dzieckiem
Kiedy Twoje dziecko się uspokoi, nadszedł czas na przeanalizowanie tego, co się wydarzyło. Co się zdarzyło? Pozwól dziecku opowiedzieć mu jego wersję historii i pozwól mu wyrazić jak się czuje. Podczas konfliktu emocje odgrywają bardzo ważną rolę i stanowią bodziec do działania dziecka.
3. Zachęcaj do empatii, aby nauczyć dziecko przepraszać
Skoro już wiesz, co się zadziało i dlaczego Twoje dziecko zachowało się w dany sposób, zapytaj je jakby się czuło na miejscu innego dziecka. Możesz nawet przypomnieć mu o podobnych sytuacjach, których doświadczyło na własnej skórze. Chodzi o to, aby Twoje dziecko postawiło się na miejscu swojego przyjaciela, co pomoże mu zrozumieć jego własne błędy.
Nie przegap również: Jak sobie wybaczyć: czy masz na to szansę?
4. Zastanów się razem z dzieckiem nad tym, co mogło zrobić inaczej
“Jeśli byłbyś w stanie cofnąć czas, co byś zmienił w tym, co się zdarzyło?”. To ćwiczenie pozwoli Twojemu dziecku pozwoli myśleć o innych sposobach na rozwiązanie konfliktu. Chociaż to prawda, że burza mózgów nie rozwiąże obecnej sytuacji, to stanowi dobry sposób nauki panowania nad emocjami na przyszłość.
5. Zapytaj dziecko jak może sprawić, by inne dziecko poczuło się lepiej
Pozwól swojemu dziecku wybrać sposób w jaki przeprosi. Powiedzenie “przepraszam” to nie zawsze coś, czego dziecko chce lub potrzebuje. Być może Twój maluch woli przytulić kogoś, komu sprawiło przykrość, zaprosić do wspólnej zabawy lub podarować mu rysunek.
Ważne, aby Twoje dziecko nauczyło się w jakiś sposób brać na siebie odpowiedzialność za swoje działania.
Właściwe przeprosiny powinny wyrażać dlaczego dziecko przeprasza, nie tylko za to, co zrobiło, ale również za zranienie uczuć drugiej osoby, jak również sugerować sposób rozwiązania problemu.
Na przykład: Przepraszam, że Cię uderzyłam. Wiem, że Ciebie zraniłem, i nie zrobię tego ponownie. Następnym razem gdy się zezłoszczę, postaram się z Tobą porozmawiać, zamiast Ciebie bić.”
Pamiętaj również, że jeśli chcesz nauczyć swoje dziecko przepraszać, sama musisz dawać mu przykład! Musisz przeprosić za każdym razem, gdy popełnisz błąd lub źle na coś zareagujesz. Przepraszanie to nie słabość, ale siła. Jako rodzic musisz uczyć dziecko dając mu przykład, ponieważ Twój maluch uczy się bazując na tym, co Ty robisz.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kennedy-Moore, Eileen. Smart Parenting for Smart Kids: Nurturing Your Child’s True Potential. Jossey-Bass,2011.
- McCready, Amy. The Me, Me, Me Epidemic: A Step-by-Step Guide to Raising Capable, Grateful Kids in an Over-Entitled World. TarcherPerigee, 2015.
Dr Sears. - Teach Children to Apologize With These 5 Tips. https://www.askdrsears.com/topics/parenting/discipline-behavior/morals-manners/5-ways-teach-your-child-apologize