Jak mózg i ból głowy są ze sobą powiązane?

Jak mózg i ból głowy są ze sobą powiązane?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Kiedy odczuwamy ból głowy zastanawiamy się, co tak naprawdę nas boli. Czy mózg może odczuwać ból? Prawda jest taka, że ​​ten narząd interpretuje bolesne bodźce, ale nie jest w stanie samodzielnie odczuwać bólu.

Cephalea to nazwa medyczna definiująca ból głowy. W głowie znajduje się wiele struktur, w tym mózg. Czy zatem mózg może odczuwać ból? Krótko mówiąc, co nas boli, gdy cierpimy z powodu bólu głowy?

Głowa obejmuje kości czaszki, skórę i mięśnie, cały mózg oraz krążące tam struktury żylne i nerwowe. Mózg jest kolejnym mózgowia, a zatem tylko częścią głowy.

Przyczyny bólów głowy są liczne. Czasami zdarzają się banalne bóle głowy, spowodowane niewielkim zmęczeniem lub stresem i niczym więcej. Innym razem ból głowy jest oznaką poważnej choroby, takiej jak udar.

Aby wiedzieć, czy mózg odczuwa ból musimy najpierw rozważyć istnienie receptorów bólu w tkance mózgowej. Obszary ciała bez tych receptorów nie są w stanie wywoływać bólu.

Mózg nie ma receptorów bólu

Receptory bólu nazywane są nocyceptorami. Są to struktury sensoryczne, to znaczy pozwalają nam czuć. Kiedy bodziec aktywuje nocyceptor, może pojawić się ból.

Nocyceptory są obecne w różnych tkankach, ale nie w mózgu. Kiedy receptory te są stymulowane, na przykład przez dotknięcie czegoś gorącego, przekazują sygnał bólu do mózgu przez rdzeń kręgowy.

Nocyceptory znajdują się na zewnątrz naszego ciała, w skórze i wewnątrz, w niektórych narządach. Istnieje również błona śluzowa z tymi receptorami i tkankami, takimi jak mięśnie, które zawierają wewnątrz nocyceptory.

Mózg

Mózg nie może zatem odczuwać bólu. Otrzymujesz informacje, które przychodzą do Ciebie z nocyceptorów rozrzuconych po całym ciele i interpretujesz je, ale nie będzie to ból pochodzący z mózgu. Sąsiednie struktury, takie jak opony mózgowe, również mają nocyceptory.

Ponieważ nie posiada receptorów bólu mózg może być operowany na znieczuleniu miejscowym, tak jak ma to miejsce w przypadku wielu operacji neurochirurgicznych. Otwierana jest czaszka i pacjent nie śpi podczas pracy nad mózgiem, ponieważ interwencje chirurga nie powodują bólu.

Mózg nie odczuwa bólu, ale go interpretuje

Jak już powiedzieliśmy, mózg nie odczuwa bólu, ale odpowiada za interpretację sygnałów odbieranych z nocyceptorów rozmieszczonych w ciele. Dla niektórych neurologów słuszne jest stwierdzenie, że to mózg generuje ból, ponieważ mówi nam, że coś nas boli.

Kiedy nocyceptor wykryje zmianę fizyczną, termiczną, ciśnieniową lub chemiczną, która może być szkodliwa ostrzega mózg. Przez rdzeń kręgowy informacja płynie z receptora i szuka interpretacji w tkance mózgowej.

Mózg zbiera dane i emituje odpowiedź, która jest uwarunkowana tym, kim jesteśmy. To znaczy tym, co przeżyliśmy i czego się nauczyliśmy. Następnie mózg wydaje odpowiedni rozkaz. Jeśli wykryty zostanie niebezpieczny ból, mózg może nakazać zmianę pozycji, poruszanie się, skakanie, bieganie lub wytrzymanie nieco dłużej.

Są ludzie, którzy trenują z bólem, na przykład bokserzy. Ciosy, które otrzymują są rejestrowane przez mózg w celu zdobycia doświadczenia. Odpowiedź na kolejne ciosy nie jest już taka sama, ponieważ mózg zgromadził informacje, które pozwalają mu podejmować lepsze decyzje.

Istnieją jednak granice bólu, które wykraczają poza doświadczenie. Ból jest właśnie mechanizmem obronnym ciała, by ostrzegać przed zagrożeniami dla zdrowia. Dobry system rozpoznawania bólu utrzymuje nas przy życiu jako gatunek.

Co oznacza ból głowy?

Ból głowy powstaje w strukturach blisko mózgu, ale nie w samej tkance mózgowej.
Mężczyzna z bólem głowy

Mózg nie odczuwa bólu głowy, ale my tak

Fakt, że mózg nie odczuwa bólu nie oznacza, że ​​jesteśmy istotami niezdolnymi do jego odczuwania. Wręcz przeciwnie, tkanka mózgowa łączy nas na zewnątrz poprzez bolesną percepcję, a jednocześnie interpretuje nasze wewnętrzne środowisko poprzez nocyceptory narządów. Ostatecznie mózg nie odczuwa bólu, ale my jako całość tak.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Benarroch, M. D. “Canales iónicos en nociceptores.” American Academy of Neurology 84 (2015): 31-42.
  • Moreno, Carlos, and Diana M. Prada. “Fisiopatología del dolor clínico.” Guía neurológica 3 (2004): 9-21.
  • Bultitude, Janet H., and Robert D. Rafal. “Derangement of body representation in complex regional pain syndrome: report of a case treated with mirror and prisms.” Experimental brain research 204.3 (2010): 409-418.
  • González, A. Margarita. “Dolor crónico y psicología: actualización.” Revista Médica Clínica Las Condes 25.4 (2014): 610-617.
  • Villar, J. “Cómo investigar en algo tan subjetivo como el dolor.” Revista de la Sociedad Española del Dolor 13.4 (2006): 250-253.
  • Romera, E., et al. “Neurofisiología del dolor.” Rev Soc Esp Dolor 7.Supl II (2000): 11-17.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.