Jak mieć pozytywne podejście do emerytury?

Aby spojrzeć na emeryturę w pozytywny sposób, ważne jest, aby przedefiniować ten etap i pracować nad swoimi uprzedzeniami. Poznaj kilku wskazówek.
Jak mieć pozytywne podejście do emerytury?

Ostatnia aktualizacja: 22 lipca, 2022

Wiele osób patrzy na emeryturę w negatywny sposób. Kojarzy ją bowiem ze starością, biernością i nudą z powodu braku projektów. Często wynika to z tego, że sprowadzamy produktywność jedynie do jej aspektu ekonomicznego. Jednak możliwe jest pozytywne podejście do emerytury.

Ten etap przypomina zamknięcie sceny, które służy ustąpieniu miejsca innej i nowej scenerii. I ta nowa odsłona stawia w centrum uwagi radość i możliwość posiadania większej ilości wolnego czasu. Przyjrzyjmy się, jak pozytywnie przedefiniować ten moment w życiu.

Emerytura to etap, który ma własne niuanse

Przede wszystkim ważne jest dokonanie rozróżnienia między emeryturą a starzeniem się. Być może ich utożsamianie powoduje, że wiele osób postrzega te etap jako tak przerażający.

Tymczasem emerytura oznacza jedynie zaprzestanie obowiązkowej działalności zawodowej. Oczywiście będzie to w dużej mierze zależeć od warunków pracy każdej osoby. Ci, którzy mają własną firmę, mogą ją kontynuować lub skrócić swój dzień pracy. Mają do dyspozycji różne opcje.

Chociaż nie wszyscy jesteśmy w takich samych okolicznościach, prawdą jest, że dzisiaj starzenie się następuje znacznie później i jest zupełnie innym doświadczeniem niż kiedyś. Z tego powodu emerytura może być bramą do pozyskania wysokiej jakości wolnego czasu.

Należy również pamiętać, że przejście na emeryturę to nowy etap i zaakceptowanie go będzie miało swoje wzloty i upadki. To znaczy, że w idealnych chwilach będziemy zachwyceni wolnym czasem. Ale przyjdą i inne, kiedy możemy poczuć się znudzeni lub już zmęczeni.

Ogólnie rzecz biorąc, przejście na emeryturę wiąże się następującymi etapami:

  1. Zachwyt
  2. Pytanie: Co teraz?
  3. Reorganizacja i reorientacja
  4. Stabilność

Rozpoznanie emocji i wyzwań związanych z każdą z tych faz pozwoli nam się przystosować i stawić im czoła z większymi szansami na sukces. Taka świadomość pomoże też uniknąć pozostawania w absolutnym rozczarowaniu, a zamiast tego wypracować bardziej stabilne i pozytywne podejście do emerytury.

Przyjemność wykracza poza kwestie związane z wiekiem, więc starzenie się nie musi być równoznaczne z rezygnacją z robienia rzeczy, które sprawiają nam radość.

Najlepsze wskazówki, jak mieć pozytywne podejście do emerytury

Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, jak żyć na emeryturze w pozytywny i radosny sposób. Nie wszystkie z nich mogą bezpośrednio dotyczyć twojego życia, ale możesz wybrać te, które uważasz za najbardziej odpowiednie.

1. Pracuj nad swoimi myślami i przekonaniami

Najpierw trzeba pomyśleć o tym, jaka jest prawda na temat tego etapu życia, aby nadać mu pozytywne znaczenie i odsunąć uprzedzenia. Wiele osób utożsamia wypoczynek i rekreację z lenistwem i czuje swoją wartość tylko wtedy, gdy robi coś produktywnego.

W tym kontekście kluczowe znaczenie ma ponowne przemyślenie niektórych przekonań, szczególnie w społeczeństwie, które ciągle mówi nam, abyśmy produkowali i konsumowali.

2. Znajdź sens dla swojego codziennego życia, aby mieć pozytywne podejście do emerytury

Niezależnie od tego, jaką aktywność wybierzesz, musi być ciekawa i celowa. To pozwoli ci zachować motywację.

3. To dobry czas na odzyskanie swojej przestrzeni i czasu oraz na odkrywanie i poznawanie siebie

Być może przez wiele lat wstrzymywałeś się z pewnymi pomysłami lub planami, ponieważ nie mogłeś znaleźć dla nich miejsca w swoim harmonogramie. Jednak ten etap życia jest początkiem ponownego połączenia się z samym sobą w innym, spokojnym tempie. To wreszcie czas na więcej spontaniczności i mniej sztywności.

4. Poszukaj planów, które Cię interesują

Emerytura nie musi oznaczać całodziennego oglądania telewizji i siedzenia w domu. Można poszukać zajęć, które sprawiają nam przyjemność, motywują i bawią.

Dziś jest wiele propozycji: nauka języków, gra na instrumencie, sztuka, ćwiczenia… Takie zajęcia dają również okazję do kontaktu z nowymi ludźmi; w wielu przypadkach osoby te są sytuacji podobnej do naszej.

5. Określ realistyczne i konkretne cele, aby mieć pozytywne podejście do emerytury

W związku z poprzednim punktem chodzi również o wyznaczenie konkretnych i osiągalnych celów w taki sposób, abyśmy nie popadli w przeciążenie lub nie poddali się.

6. Przygotuj się na emeryturę

Ważne jest, aby w pewnym momencie zacząć planować przejście na emeryturę. W ten sposób zaoszczędzisz pieniądze, aby żyć spokojniej i pozwolić sobie na pewne wydatki.

7. Stwórz i wzmocnij własną sieć wsparcia

Ciesz się zajęciami z rodziną, planuj wypady z wnukami (jeśli je masz) i wychodź z przyjaciółmi.

8. Pomyśl o przyjemnej rutynie w innym tempie

Rutyna może Ci organizować dzień, ale nie powinna cię zniewalać. Znajdź czas na aktywność fizyczną, momenty odpoczynku i inne chwile tylko dla siebie.

Twarz na emeryturę we właściwy sposób dzięki ćwiczeniom
Ćwiczenia na emeryturze mogą być odkryciem i ponowną okazją do zadbania o swoje ciało.

9. Zaprojektuj nową przyszłość zawodową

Przejście na emeryturę nie oznacza, że musisz całkowicie porzucić działalność zawodową. Możesz być w stanie kontynuować wykonywanie niektórych prac, jednocześnie łącząc czas wolny z pracą.

W tym momencie twojego życia możesz nawet wykorzystać inne umiejętności zawodowe, a nawet inne zainteresowania, które pozwolą ci akceptować pewne rodzaje pracy, a inne odrzucić. Niektórzy ludzie poświęcają się w tym okresie swojej „zarzuconej pasji”. Oznacza to, że wracają do pomysłów, które kiedyś chcieli rozwinąć, ale je odrzucili w pewnym momencie swojego dorosłego życia.

10. Dołącz do grup społecznościowych lub grup działających w celach społecznych

Bardzo często możliwość należenia do organizacji pozarządowej lub prowadzenia działań społecznych pomaga nam odkryć na nowo nasze wartości i poczuć się użytecznym. Na emeryturze możemy to zrobić to z innym podejściem.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Starzenie się układu odpornościowego i jak z nim walczyć

Każdy proces jest wyjątkowy

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że nie wszyscy ludzie przechodzą na emeryturę w takich samych okolicznościach. Będą więc tacy, którzy cieszą się lepszym zdrowiem niż inni lub lepszą sytuacją ekonomiczną. Są też tacy, którzy przechodzą na wcześniejszą emeryturę, nie starając się o to, z powodu zamknięcia firmy.

W takich sytuacjach musimy zadbać o dobre zarządzanie naszymi emocjami , ponieważ jest to kwestia przejścia z jednego etapu w drugi. Odczuwanie, rozważanie i opłakiwanie naszej roli pomaga zaakceptować naszą nową sytuację i osiągnąć pozytywne podejście do emerytury.

W przeciwnym razie ryzykujemy zakotwiczenie w przeszłości pełne nostalgii i rezygnacji. Ważne jest, aby świadomie stworzyć przestrzenie, które pozwolą nam stawić czoła tej zmianie. To pozwoli przemyśleć na nowo siebie i przyjąć inne role ze wszystkimi pozytywnymi aspektami, jakie oferuje emerytura.

Konieczne jest nauczenie się czerpania radości z tego, co każda faza życia ma do zaoferowania dążąc do bardziej zrównoważonego podejścia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García, A. J. M., & de Los Fayos, E. J. G. (2000). La preparación para la jubilación: Revisión de los factores psicológicos y sociales que inciden en un mejor ajuste emocional al final del desempeño laboral. Anales de Psicología/Annals of Psychology16(1), 87-99.
  • Guevara Estacio, María Emilia (2013). Preparación para la jubilación: diseño de un programa de acompañamiento psicológico. Visión Gerencial, (1),103-122.[fecha de Consulta 9 de Junio de 2022]. ISSN: 1317-8822. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=465545895003
  • Cabeza, Manuel Cuenca. (2009). Más allá del trabajo: el ocio de los jubilados. Revista Mal Estar e Subjetividade9(1), 13-42. Recuperado em 09 de junho de 2022, de http://pepsic.bvsalud.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1518-61482009000100002&lng=pt&tlng=es.
  • Chiesa, R., & Sarchielli, G. (2008). Prepararse para la jubilación: el papel del apoyo social en la gestión de la ansiedad. Revista de Psicología del Trabajo y de las Organizaciones24(3), 365-388.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.