Jak hałas wpływa na nastrój?
Zgodnie z ustaleniami naukowymi, hałas wpływa na nastrój, szczególnie w ostatnich latach. Po pierwsze, należy zauważyć, że nadmierny hałas powoduje głuchotę, ale ten problem niesie ze sobą również cały szereg dodatkowych trudności psychicznych.
Po drugie, hałas sam w sobie stanowi agresywny bodziec dla mózgu. Brzmi jak dzwonki, klakson, syreny i tym podobne sygnały dźwiękowe, na które reagujemy podwyższonym stanem gotowości. Rezultatem tego jest zwiększony stres, który zazwyczaj powoduje u nas zły humor, jeśli nie gniew. Oto jeden z głównych sposobów, w jaki hałas wpływa na nastrój.
Z drugiej strony nadmiar dźwięków powoduje nadmierną stymulację mózgu. Ten hałas prawie zawsze występuje równolegle do wykonywanych przez nas codziennych czynności. Wymaga to jednoczesnego poświęcenia uwagi na różnych frontach i negatywnie wpływa na wydajność poznawczą. To kolejny sposób, w jaki hałas wpływa na nastrój.
Jak hałas wpływa na nastrój?
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) maksymalny poziom hałasu nie powinien przekraczać 65 decybeli. Przekroczenie tego poziomu powoduje negatywny wpływ na zachowania społeczne ludzi. W szczególności zwiększa się niepokój, drażliwość i poczucie bezradności.
Podobnie, zgodnie z dostępnymi danymi, siedem na dziesięć osób potwierdza, że hałas uniemożliwia im dobrą koncentrację. Hałas wpływa na koncentrację uwagi, więc w dłuższej perspektywie może prowadzić do problemów z pamięcią i uczeniem się. Ponadto ogromna większość ludzi ma po prostu zły humor, gdy w ich otoczeniu panuje duży hałas.
Inny sposób, w jaki hałas wpływa na nasz nastrój, objawia się podczas odpoczynku. Ludzie potrzebują spokojnego otoczenia, aby zasnąć. Jeśli w otoczeniu występują ciągłe dźwięki, bardzo często pojawia się bezsenność lub odpoczynek jest przerywany. Niesie to ze sobą duże konsekwencje psychologiczne i fizyczne.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Niedosłuch: rodzaje, objawy i leczenie
Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze to temat ściśle związany ze sposobem, w jaki hałas wpływa na nastrój. Nauka wykazała, że właściwości akustyczne domu, budynku lub jakiejkolwiek konstrukcji budowlanej bezpośrednio wpływają na emocje ludzi. Tym właśnie zajmuje się akustyka w architekturze.
Specjaliści w tej dziedzinie zwracają uwagę, że sposób, w jaki zbudowana jest dana konstrukcja, określa jej właściwości akustyczne, a te z kolei bezpośrednio wpływają na nastrój ludzi. Akustyka w architekturze ma właśnie związek z projektowaniem każdego miejsca i materiałami, z których jest zbudowany, pod kątem właściwości akustycznych.
Jednym z uczonych w tej dziedzinie jest Trevor Cox, inżynier akustyczny na Uniwersytecie Salford w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. Wskazuje on, że budowle takie jak Hagia Sophia w Turcji mają tak doskonale zaprojektowaną akustykę, że po wejściu do obiektu odczuwa się spokój i duchowość.
Badanie w tym zakresie ujawniło przyczynę tego stanu rzeczy. Jest nim zaledwie krótkie wysłuchanie dźwięku o częstotliwości 110 Hz. Ten rodzaj dźwięku zmniejsza aktywność w ośrodku mowy i przenosi aktywność do obszarów mózgu związanych z abstrakcją i kreatywnością.
Muzyka wpływa na nastrój równie mocno jak hałas
Wpływ dźwięków jest tak ważny, że w rzeczywistości istnieje już cała dziedzina nauki poświęcona uczeniu się i terapii na bazie muzyki. Warto tu nadmienić również, że badania przeprowadzone przez uniwersytety w Bari (Włochy) i Helsinkach (Finlandia) wykazały, że muzyka zmienia biochemię emocji.
Natomiast badanie, opublikowane w czasopiśmie Nature, wskazuje, że po zastosowaniu bodźca muzycznego obserwowano zmiany w receptorach dopaminy. To badanie jest pierwszym podejściem, które ma na celu opracowanie niefarmakologicznych metod leczenia zaburzeń nastroju.
Prowadzi się już nawet zaawansowane zabiegi muzyczne u osób z chorobą Alzheimera lub Parkinsona. I trzeba przyznać, że dają one dobre wyniki. Dlatego jeśli muzyka ma tak dużą siłę oddziaływania, jasne jest, że hałas również wpływa na nastrój, choć w przeciwnym kierunku.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Terapia muzyką może być pomocna w nadciśnieniu
Zapobieganie i zalecenia
Duże miasta mają szczególny problemy z poziomem hałasem, który jest również formą skażenia. Idealnie byłby więc, gdyby każdy z nas zobowiązał się do zmniejszenia poziomu hałasu w życiu codziennym.
Bardzo pomocne byłyby dobrowolne działania, takie jak nieużywanie klaksonu, jeśli nie jest to konieczne. Ponadto należy unikać głośnej muzyki lub powstrzymywać się od mówienia bardzo głośnym tonem.
Ważne jest również stosowanie elementów ochrony słuchu, gdy ktoś znajduje się w otoczeniu o wysokim poziomie hałasu, którego nie można kontrolować. Podobnie warto regularnie szukać przestrzeni, w której panuje błoga cisza.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Galindo, M. (2003). La acústica en espacios religiosos católicos: iglesias Gótico-Mudéjares (Doctoral dissertation, Universidad de Sevilla).
- Quarto, T., Fasano, M. C., Taurisano, P., Fazio, L., Antonucci, L. A., Gelao, B., … & Pallesen, K. J. (2017). Interaction between DRD2 variation and sound environment on mood and emotion-related brain activity. Neuroscience, 341, 9-17.
- Herranz Pascual, K., & López Barrio, I. (2000). Modelo de impacto del ruido ambiental.