Jak działa trazodon? Oto wszystko, co musisz wiedzieć

Jak działa trazodon? Oto wszystko, co musisz wiedzieć

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Jedną z wad cechujących trazodon w porównaniu z innymi typami leków przeciwdepresyjnych, takich jak selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, jest schemat jego dawkowania. Trazodon bowiem powinieneś zażywać kilka razy dziennie. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat tego, jak działa ten specyfik.

Trazodon należy do grupy leków przeciwdepresyjnych, a dokładnie do rodziny trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych drugiej generacji. Specyfik ten bardzo skutecznie leczy depresję.

Jednak jest on również wskazany w leczeniu innych stanów, takich jak bezsenność i niektóre zaburzenia lękowe. Lekarze mogą podawać go w monoterapii lub w połączeniu z innymi lekami, zgodnie z zaleceniami dotyczącymi danymi przypadkami.

Może być również stosowany jako terapia uzupełniająca w niektórych zaburzeniach psychiatrycznych, takich jak mania, zespół Tourette’a czy schizofrenia, chociaż jego skuteczność w leczeniu tej ostatniej jest wciąż badana.

Krótko mówiąc, temu trójpierścieniowemu lekowi przeciwdepresyjnemu przypisano właściwości przeciwlękowe, uspokajające i nasenne. Został zsyntetyzowany w 1966 roku we Włoszech i zatwierdzony przez FDA w 1982 roku.

Jak działa trazodon jako lek antydepresyjny?

Zażywanie leków

Oprócz tego, że jest trójpierścieniowym lekiem przeciwdepresyjnym drugiej generacji, jak już wspomnieliśmy, jest również zaliczany do leków antydepresyjnych, które, aby osiągnąć swój cel terapeutyczny, wywierają podwójne działanie w organizmie.

W tym sensie działa agonistycznie na receptory serotoninowe 5-HT2a, a jednocześnie hamuje wychwyt zwrotny tego neuroprzekaźnika, co jest również związane z klinicznymi objawami depresyjnymi.

Jednak mechanizm tego leku nadal nie został zupełnie poznany. Niektórzy autorzy sugerują, że główny mechanizm działania trazodonu jest ustalony presynaptycznie i obejmuje transporter serotoniny.

Z drugiej strony trazodon nie ma wpływu na receptory cholinergiczne, w przeciwieństwie do wielu innych leków przeciwdepresyjnych. W związku z tym jest zwolniony z wywoływania niekorzystnych skutków związanych z aktywacją tego typu receptorów.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Czym jest zespół odstawienia leków przeciwdepresyjnych?

Zalecane dawkowanie

Jedną z wad trazodonu w porównaniu z innymi rodzajami leków antydepresyjnych, takimi jak selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, jest schemat dawkowania. Pacjent musi przyjmować trazodon kilka razy dziennie. W przeciwieństwie do niego, SSRI wymagają tylko jednej dawki dziennie, aby wywołać działanie antydepresyjne.

Cena rekompensuje tę wadę, jest bowiem znacznie niższa niż w przypadku SSRI. Zwykle lekarze przepisują początkową dawkę 150 mg na dobę, a następnie stopniowo zwiększają ją zgodnie z wynikami badań pacjenta.

Działania niepożądane trazodonu

Kobieta w łóżku

Trazodon, podobnie jak wszystkie leki dostępne na rynku, potrafi wywołać szereg skutków ubocznych. Najczęstsze działania niepożądane związane z leczeniem tym preparatem to:

  • senność: bardzo ważne jest, aby nie przyjmować tego leku, jeśli masz zamiar obsługiwać niebezpieczne maszyny lub prowadzić pojazd,
  • zawroty głowy,
  • nudności,
  • ból głowy.

Ponadto naukowcy w badaniach klinicznych prowadzonych z tym lekiem zgłaszali również przypadki hepatotoksyczności, gdy podawano go pacjentom przez dłuższy czas. Zgłosili również przypadki późnej dystonii i zespołu opóźnionego czucia, a także hiponatremii (niskiego poziomu sodu) i drgawek, kiedy pacjent przedawkował.

Działania niepożądane występują najczęściej, gdy lekarze podają ten lek w bardzo dużych dawkach. Dlatego naukowcy powinni przeprowadzić dalsze badania, aby spróbować zmniejszyć dawki przy długotrwałym podawaniu, uzyskując dobrą skuteczność kliniczną i zmniejszając skutki uboczne.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Jak pokonać depresję spowodowaną niewiernością partnera?

Zespół serotoninergiczny

Zaburzenie to występuje, gdy lekarze podają leki zwiększające stężenie serotoniny, właśnie takie jak trazodon (trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne) lub inne leki przeciwdepresyjne w dużych dawkach. Zespół serotoninergiczny jest bardzo niebezpieczny, może doprowadzić do śmierci pacjenta.

Dlatego ważne jest, aby nie stosować samoleczenia ani nie przyjmować dawki większej niż ta zalecana przez lekarza. Zespół serotoninergiczny charakteryzuje się szeregiem objawów. Oto niektóre z nich:

  • zmiany stanu psychicznego: dezorientacja lub pobudzenie,
  • biegunka,
  • dreszcze,
  • gorączka,
  • brak koordynacji ruchów.

Te działania niepożądane są spowodowane interakcją farmakodynamiczną, która jest wynikiem wspólnych działań na tym samym układzie neuroprzekaźników, oraz interakcją farmakokinetyczną konkurencji izoenzymów cytochromu. Tym samym znacznie zwiększa poziom leków przeciwdepresyjnych w osoczu.

Jak działa trazodon: wniosek

Trazodon należy do rodziny trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Powinieneś zachować szczególną ostrożność w przypadku tego rodzaju leków i nigdy nie stosować samoleczenia. Niewłaściwe użycie trazodonu może doprowadzić do śmierci. Zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza i uważaj na to, jak traktujesz swoje ciało!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vademecum. (2016). Trazodona.
  • Camargos, E. F., Pandolfi, M. B., Freitas, M. P. D., Quintas, J. L., Lima, J. de O., Miranda, L. C., … Medeiros-Souza, P. (2011). Trazodone for the treatment of sleep disorders in dementia: an open-label, observational and review study. Arquivos de Neuro-Psiquiatria. https://doi.org/10.1590/s0004-282×2011000100010
  • Chica-Urzola, H. L. (2015). Trazodona en el trastorno del comportamiento del sueño MOR. Revista Colombiana de Psiquiatria. https://doi.org/10.1016/j.rcp.2015.04.004

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.